Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.
Typy treści:
Artykuły
Kompozytorzy
Newsy
Recenzje
Kategorie:
Autorzy:
Łukasz Wudarski
Tagi:

Recenzje (142)

Newsy (51)

Kameralny koncert muzyka filmowa w Toruniu!

Czy chcielibyście usłyszeć największe przeboje muzyki filmowej w kameralnych aranżacjach? Czy chcielibyście zobaczyć piękne wnętrza Dworu Artusa przy akompaniamencie najpopularniejszych ścieżek dźwiękowych ostatnich lat? Jest ku temu niezwykła okazja. W toruńskim Dworze Artusa już w piątek rusza cykl koncertów, podczas których zaprezentowane zostaną znane i mniej znane soundtrackowe hity.

Łukasz Wudarski | 25-07-2016 r.

Koncert Metropolis z muzyką na żywo – rozwiązanie konkursu

Znamy już zwycięzcę naszego mega szybkiego konkursu o jedną wejściówkę na pokaz filmu Fritza Langa z muzyką na żywo, wygraną i skomponowaną przez Marcina Pukaluka. Nasza profesjonalna maszyna losująca nie pomyliła się i z niewielkiej garstki zgłoszeń wyciągnęła wybrańca.Szczęśliwą osobą, która już dziś, 4 marca 2011 roku o godzinie 19.00 zasiądzie w wygodnych, czerwonych fotelach Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu jest...

Łukasz Wudarski | 04-03-2011 r.

Metropolis z muzyką Marcina Pukaluka – wygraj zaproszenie

Już 4 marca 2011 roku o godzinie 19.00 w Dworze Artusa w Toruniu rozpoczyna działalność nowy projekt zatytułowany Artus Cinema. To nietypowe pokazy niemych filmów z muzyką na żywo, prezentowane w magicznej atmosferze zabytkowych wnętrz toruńskiego Dworu Artusa. Na pierwszy ogień idzie słynny ekspresjonistyczny film Fritza Langa Metropolis do którego muzykę napisał i którą wykonuje młody kompozytor, multiinstrumentalista Marcin Pukaluk.Twórca ten w swych minimalistycznych kompozycjach inspiruje się takimi mistrzami jak Steve Reich, Philip Glass, Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar. Jego kompozycje łączą w sobie głęboką fascynację przestrzenią, wyrażającą się w dbałości o warstwę brzmieniową utworów, umiejętne operowanie nastrojem oraz wyczucie filmowego dramatyzmu. Jak zabrzmi Metropolis? Przekonamy się już w piątek. Dla naszych czytelników mamy oczywiście pojedyncze zaproszenie na ten ekskluzywny pokaz. Żeby je zdobyć wystarczy...

Łukasz Wudarski | 28-02-2011 r.

Festiwal Ballady i Piosenki Filmowej w Toruniu – rozwiązanie konkursu

Znamy już zwycięzców konkursu Filmmusic.pl i Organizatorów Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Niestety nie cieszył się on dużym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy tylko jedno prawidłowe zgłoszenie, dlatego postanowiliśmy je nagrodzić specjalnie. Przeto…

Łukasz Wudarski | 04-08-2010 r.

Wygraj bilety na Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej

Drodzy czytelnicy! Ponieważ przełom lipca i sierpnia to zwykle nudny sezon ogórkowy, podczas którego nic się nie dzieje, FilmMusic.pl wspólnie z organizatorami Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu, przygotowało dla Was wielką gratkę na ten czas wakacyjnego odprężenia: bilety na koncerty festiwalowe. Żeby je zdobyć trzeba…

Łukasz Wudarski | 28-07-2010 r.

Festiwala Ballady i Piosenki Filmowej w Toruniu – zmiany w programie

Z przyczyn niezależnych od organizatora festiwalu uległy zmianie dwa punkty programu Festiwalu Ballady i Piosenki Filmowej który już w dniach 5-7 sierpnia 2010 r. zagości w Toruniu. 6 sierpnia o godz. 21:30 w koncercie zamykającym Przegląd Konkursowy zamiast Martina Weclicha zagra amerykańska piosenkarka jazzowa i aktorka, Kara Johnstad. Wraz z zespołem zaprezentuje koncert "Le Grand Love" złożony z piosenek filmowych słynnego francuskiego kompozytora, Michela Legranda. Niestety w Toruniu nie zagości wcześniej zapowiadana Swietłana Chodczenkowa. Zamiast niej Gościem Honorowym koncertu Galowego będzie Halina Kunicka. W jej wykonaniu usłyszymy słynną balladę z "Nocy i dni" - "Od nocy do nocy". W roli gościa specjalnego koncertu galowego (7 sierpnia) wystąpi Kara Johnstad, która zaśpiewa słynną piosenkę Barbry Streisand "Where is it written", pochodzącą z filmu Yentl.

Łukasz Wudarski | 25-07-2010 r.

Artykuły (11)

Myśleć dramaturgią – wywiad z Michałem Lorencem

5 sierpnia 2010 po koncercie zespołu Des Orient udało mi się namówić Michała Lorenca na krótką i nieco improwizowaną rozmowę. Ponieważ kompozytor zapraszany przez Dyrektora Andrzeja Szmaka bardzo chciał zobaczyć jak wygląda toruńska fontanna (do jednej z jej projekcji "woda i dźwięk" muzykę napisał Krzesimir Dębski), wywiad przeprowadziłem podczas spaceru. Była to ciekawa rozmowa prowadzona w pięknej scenerii toruńskiej starówki, rozmowa której zapis przytaczam poniżej...

Łukasz Wudarski | 21-04-2022 r.

3 Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie – Dzień 2

Drugi dzień III Festiwalu Muzyki Filmowej dla każdego fana soundtracków, był po brzegi wypełniony atrakcjami. Niemal przez cały dzień coś się działo, ilość imprez byłą tak duża, że nasza redakcja miała poważne trudności ze spokojnym zjedzeniem obiadu… Ale czasem warto chodzić głodnym, jeśli do czynienia mamy z takimi wydarzeniami.

Łukasz Wudarski | 21-04-2022 r.

Ennio Morricone w Gdańsku – relacja z koncertu

Podobnie jak inne dziedziny kultury, także świat muzyki filmowej ma wielu swoich idoli. Twórców, o spotkaniu z którymi marzy każdy fan. Ennio Morricone, to bez wątpienia kompozytor legenda, ikona muzyki filmowej, którego znają niemal wszyscy. Gdy tylko nasza redakcja dowiedziała się, że mistrz po raz kolejny przyjeżdża do Polski, aby dać koncert, wiedzieliśmy że musimy tam być, musimy się z nim spotkać. Wszystko się udało i dziś Drodzy Czytelnicy, przedstawiamy Wam relacje z naszego gdańskiego pobytu.

Łukasz Wudarski | 21-04-2022 r.

Liczy się film – rozmowa z Bartłomiejem Gliniakiem

Jakiś czas temu przy okazji premiery filmu Hanny Slak "Teah", mieliśmy okazję porozmawiać z niezwykle ciekawym kompozytorem młodego pokolenia Bartłomiejem Gliniakiem. Zadaliśmy mu jednak pytania nie tylko dotyczące jego kompozycji do Teah, ale wypytaliśmy o wiele innych intrygujących rzeczy, także tych dotyczące kulis powstawania muzyki filmowej w naszym kraju. Zapraszamy serdecznie do lektury

Łukasz Wudarski | 21-04-2022 r.

Podróż do Światła – relacja z koncertu Jana A.P. Kaczmarka w Koninie

17 czerwca w malutkim Koninie można było wysłuchać koncertu wielkiej muzyki filmowej. Przypadek? Nie. To właśnie z tego miasta pochodzi nasz laureat Oskara, Jan A. P. Kaczmarek, honorowy obywatel Konina, który swym występem uświetnił rozdanie statuetek Benedyktów. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy relację z tego wydarzenia.

Łukasz Wudarski | 21-04-2022 r.

Oskary i Pan Morricone

No i stało się. Kolejne Oskary mamy za sobą. Znów było pompatycznie, pseudośmiesznie, długo, miałko i po części niesprawiedliwie...

Łukasz Wudarski | 21-04-2022 r.

Na czasie odc 3. – Elektronika w muzyce filmowej

Prezentujemy Wam kolejny odcinek naszych nieregularnych dyskusji o muzyce filmowej. Tym razem na warsztat wrzuciliśmy elektronikę i jej rolę w sztuce tworzenie muzyki pod obraz. Co więcej postanowiliśmy podyskutować w trójkę, tzn. Paweł Stroiński, Tomek Rokita no i ja - Łukasz Wudarski, czyli Wasi trzej muszkieterowie z dwóch różnych, aczkolwiek zaprzyjaźnionych portali. Może nasza rozmowa daleka była od porządku i każdy wprawny czytelnik znajdzie tu drobny chaos, to jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.

Trzy Kolory Muzyki – partytury Zbigniewa Preisnera do filmów Krzysztofa Kieślowskiego cz. 2

Niniejszy artykuł jest próbą historycznego spojrzenia na twórczość Krzysztofa Kieślowskiego, jednak od strony muzyki komponowanej na potrzeby jego filmów, próbą odcyfrowania niezwykle bogatej symboliki ukrytej w niepozornych dźwiękach jakie wykreował swym talentem Zbigniew Preisner. Z racji długości, tekst został podzielony na dwie części. W części drugiej odnajdziemy analizę muzyki z Podwójnego Życia Weroniki, oraz Trylogii Trzy Kolory.

Łukasz Wudarski | 21-04-2022 r.

Kompozytorzy (14)