Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Lista artykułów

John Williams – relacja z trzech koncertów w Berlinie

Historia stopniowo rosnącej estymy muzyki filmowej i coraz częstsze jej koncerty wiążą się z osobistymi historiami spełnienia marzeń jej słuchaczy. W ciągu ostatnich paru lat, Europejscy słuchacze muzyki filmowej mogli uczestniczyć w koncertach, o jakichś śnić im się nie mogło jeszcze dekadę temu – oto żywa legenda muzyki filmowej, John Williams, na stare lata koncertuje z najwybitniejszymi orkiestrami starego kontynentu. Zapraszamy na relację Wojtka Wieczorka z trzech dni koncertów w Berlinie.

Wojtek Wieczorek | 21-04-2022 r.

John Williams i Berliner Philharmoniker – Osobista relacja z koncertu w Berlinie (2021)

Czasami marzenia się spełniają, a czasami nawet dwukrotnie. Jak dla wielu, moja przygoda z muzyką filmową zaczęła się od Gwiezdnych wojen. Soundtrack z Mrocznego widma był pierwszym, którego posiadałem w swojej kolekcji. Muzyka podczas pierwszego seansu zrobiła na mnie tak ogromne wrażenie, że chciałem z nią obcować na co dzień. Minęły lata, a John Williams wciąż jest moim ulubionym kompozytorem. Przez długi czas moim marzeniem było zobaczyć jego koncert na żywo. Nie wydawało się to jednak realne, ponieważ przez długi czas słynny kompozytor nie opuszczał Ameryki i wyłącznie tam koncertował. Aż w końcu na początku 2020 roku moje marzenie i wielu europejskich miłośników muzyki filmowej się spełniło - John Williams dał niezapomniany koncert z Wiener Philharmoniker, w stolicy Austrii. Cóż, reszta jest już historią, z pandemią w roli głównej. Wizje jakichkolwiek koncertów, a co dopiero Johna Williamsa, stały się tak dalekie, jak pewna odległa Galaktyka. Tym większe było moje zaskoczenie, kiedy pojawiły się informacje, że zaplanowane są koncerty Johna Williamsa w Berlińskiej Filharmonii z tamtejszymi słynnymi filharmonikami. Mimo że byłem sceptyczny, czy w ogóle się te koncerty odbędą, to jak tylko ogłoszono program, wykupiłem półroczny abonament w Berlińskiej Filharmonii. Zważywszy, że na co dzień mieszkam w stolicy Niemiec, to grzechem ciężkim byłoby nie udać się na ten koncert. Fakt, że John Williams odwiedza moje miasto, było tylko kolejną zachętą, kolejną wisienką na i tak pysznie zapowiadającym się torcie. Widziałem w tym też dość ciekawą klamrę. Ostatni koncert przed pandemią, na jakim byłem, to właśnie ten Johna Williamsa w Wiedniu. W jego berlińskim koncercie, podczas którego znowu można się było cieszyć muzyką na żywo, widzę jakiś znak, symbol i nadzieję na powrót normalnych czasów.

Maciej Wawrzyniec Olech | 21-04-2022 r.

Mikis Theodorakis – kompozytor i rewolucjonista

Mikis Theodorakis, powszechnie uznawany za największego greckiego kompozytora, kończy dziś 96 lat. To dobry moment, aby przyjrzeć się sylwetce artysty - jego muzyce i burzliwemu życiu politycznemu.

Dominik Chomiczewski | 21-04-2022 r.

FILMMUZY 2020 – Nagrody portalu FilmMusic.pl

Rok 2020 był szczególny, choć niekoniecznie pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pandemia wywarła wielki wpływ na życie każdego z nas, w tym na branżę filmową. Ze względów bezpieczeństwa kina były zamykane, otwierane na chwilę i znowu zamykane. W efekcie wiele filmowych premier, szczególnie jeżeli chodzi o te duże produkcje, zostało przełożonych na następny rok. Dlatego wiele ścieżek dźwiękowych, na które liczyliśmy, czeka na lepsze i bezpieczniejsze czasy. Nie oznacza to jednak, że w 2020 roku nie ukazały się albumy godne uwagi. Na pierwszy rzut oka nasze listy Najlepszych Ścieżek Dźwiękowych i Najlepszych Utworów mogą wydać się dość eklektyczne, ale są one odzwierciedleniem tego specyficznego roku. Znajdują się na nich oprawy dźwiękowe m.in. do niezależnych produkcji, telewizyjnych hitów i dokumentów. Przy tym znamiennym jest, że ostatecznie najwięcej głosów zyskała u nas klasyczna, przygodowa ścieżka dźwiękowa do dużej (i przekładanej) hollywoodzkiej produkcji. Trochę jakby na te niepokojące czasy w jakich przyszło nam żyć, potrzebujemy antidotum, czy też szczepionkę w postaci zastrzyku pozytywnej energii i nieskrępowanej zabawy. Chcąc optymistycznie patrzeć w przyszłość, dokonaliśmy pewnej zmiany w naszych nagrodach i zdecydowaliśmy się tym razem nie wybierać Najgorszej Ścieżki Dźwiękowej Roku. To był ciężki rok, więc skupmy się wyłącznie na tym, co dobre.

Maciej Wawrzyniec Olech | 21-04-2022 r.

Ennio Morricone (1928-2020)

W poniedziałek 6 lipca 2020r. w wieku 91 lat odszedł Ennio Morricone. Wybitny włoski kompozytor zmarł po kilku dniach pobytu w szpitalu, gdzie trafił po upadku i złamaniu kości udowej. Jeszcze do niedawna zwykliśmy o nim mówić "żywa legenda muzyki filmowej", bo przecież jeszcze kilka lat temu odbierał Oscara za "Nienawistną ósemkę" czy pisał muzykę do "La Corrispondenza" - ostatniego wspólnego filmu z Giuseppe Tornatore...

Łukasz Koperski | 21-04-2022 r.

Sandro Ruscio – wywiad dla Filmmusic.pl

Sandro Ruscio to włoski kompozytor muzyki do filmów, a także autor muzyki koncertowej oraz teatralnej. Od kilku lat zamieszkały w Polsce, artysta podjął współpracę z reżyserem Krzysztofem Zanussim przy filmie Eter, z którego kompozycję mogliśmy usłyszeć w maju 2019 na 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Zainspirowani tym wydarzeniem, postanowiliśmy poprosić kompozytora o rozmowę, którą niniejszym przedstawiamy.

Daniel Aleksander Krause | 21-04-2022 r.

Sandro Ruscio – An Interview

Sandro Ruscio is an Italian composer of film, ballet, theater and concert music. He collaborated with Polish director Krzysztof Zanussi on the movie Eter and his music was performed during the 12th Film Music Festival in Cracow. Inspired by that event, we asked the composer a few questions. You can read the interview in this article.

Daniel Aleksander Krause | 21-04-2022 r.

Paul Anthony Romero – wywiad dla Filmmusic.pl

źródło: https://www.facebook.com/heroesorchestra/ Zapraszamy do lektury naszego wywiadu z kompozytorem muzyki do serii gier komputerowych Heroes of Might and Magic, Paulem Anthonym Romero.

Daniel Aleksander Krause | 21-04-2022 r.

Paul Anthony Romero – The Interview

source: https://www.facebook.com/heroesorchestra/ Our crew had the highest pleasure to meet the composer behind the music for the Heroes of Might and Magic series, Paul Anthony Romero, and ask him a few questions. You can read the interview below.

Daniel Aleksander Krause | 21-04-2022 r.