Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Oscary 2024: Muzyczne nominacje. Czyli, czy Ludwig Göransson zdobędzie drugą statuetkę oraz kolejny rekord Johna Williamsa.

Maciej Wawrzyniec Olech | 23-01-2024 r.

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do Oscarów 2024. O tytuł najlepszego filmu roku powalczą, m.in.  Biedne istot, Przesilenie zimowe, Barbie, Czas krwawego księżyca, Maestro, jak i Oppenheimer Christophera Nolana. 

Tegoroczna gala wręczenia Oscarów odbędzie się 10 marca w hollywoodzkim Dolby Theatre. Zanim to jednak nastąpi, poznaliśmy tegorocznych nominowanych do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Najwięcej nominacji, bo aż 14, otrzymał Oppenheimer  Christophera Nolana, w tym i za muzykę Ludwiga Göranssona. Tym samym jako, że jesteśmy portalem zajmującym się muzyką filmową, przejdźmy od razu do muzycznych nominacji. Oto nominacje w kategoriach muzycznych, gdzie nie zabrakło zaskoczeń. I pewnie tak samo jak w kategoriach filmowych, wiele będzie uradowanych, zaskoczonych, czy wręcz zażenowanych i złych tymi wyborami. Cóż tak to jest z tymi nagrodami.

A oto lista nominowanych za muzykę filmową jak i piosenkę:

Najlepsza ścieżka dźwiękowa:

 

A oto nominacje za najlepszą piosenkę, gdzie oczywiście nie mogło zabraknąć Barbie:

Tegoroczni nominacje do Oscarów w kategorii „Najlepsza ścieżka dźwiękowa” różnią się trochę od tych do Złotych Globów, czy też niedawno ogłoszonych nominacji do brytyjskiej nagrody filmowej BAFTA. Przede wszystkim zabrakło Daniela Pembertona i jego niezwykle przebojowej i oryginalnej ścieżki dźwiękowej do Spider-Man: Across the Spider-Verse. Zone of Interest (Strefa Interesów) doczekała się aż 5 nominacji do Oscara, ale nie uwzględniona została przy tym ścieżka dźwiękowa, za którą Mica Levi otrzymała chociażby nominację do Złotego Globu.

W tym roku mamy aż trzech debiutantów. Laura Karpmann (American Fiction), Jerskin Fendrix (Poor Things) i zmarły w poprzednim roku Robbie Robertson (Killers of the Flower Moonpo raz pierwszy zostali nominowani do Oscara w kategorii „Najlepsza ścieżka dźwiękowa”.

Z drugiej strony Ludwig Göransson może się pochwalić już drugą nominacją na Oscara, która kto wie, może przełoży się na drugą statuetkę. Szwedzki kompozytor został już nagrodzony „złotym rycerzykiem” za muzykę do Black Panther Jednak to i tak nic w porównaniu z Johnem Williamsem, który pod względem nominacji pobił kolejny rekord i za Indiana Jones and the Dial of Destiny (Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia) otrzymał swoją 54 (!) nominację do Oscara, co też Classic FM szybko zdążyło zauważyć.

 

Classic FM

Wręczenia 96 już Oscarów odbędzie się 10 marca w Dolby Theatre w Hollywood w Los Angeles.

Poniżej znajdują się linki do naszych recenzji, nominowanych prac:

Killers of the Flower Moon (Czas krwawego księżyca)

Oppenheimer

Indiana Jones and the Dial of Destiny (Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia)

Najnowsze newsy

Komentarze