Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Czy muzyka z „Chłopów” ma szansę na nominację do Oscara?

Maciej Wawrzyniec Olech | 12-11-2023 r.

Nie tylko film Chłopi, ale także ścieżka dźwiękowa do niego powalczy o nominację do Oscara. Twórcy tego obrazu, podjęli decyzję o zgłoszeniu jej do kategorii „Best Original Score”.  Poinformował o tym jej autor Łukasz L.U.C. Rostowski na swoich mediach społecznościowych. Co więcej, w Los Angeles amerykańska publiczność mogła usłyszeć tę muzykę na żywo. 

No to mam dla Was news! Z okazji światowej premiery ścieżki dźwiękowej do „Chłopów” oficjalnie potwierdzam, że twórcy filmu zdecydowali, że także muzyka powalczy o Oscara! Jesteśmy w Los Angeles i właśnie zgłaszamy soundtrack do Best Original Score! To jeden z ważniejszych momentów mojego życia – napisał na swoim Facebokku i Instagramie L.U.C., aka Łukasz Rostkowski ścieżki dźwiękowej do Chłopów

 

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem było wykonanie tej muzyki na żywo w ramach „Sounds & Screen” prestiżowego magazynu Deadline. Na zamkniętym pokazie, ważne osoby z amerykańskiej branży filmowej mogli zobaczyć fragment filmu Chłopi z muzyką na żywo graną przez amerykańską orkiestrę. Poza polskim akcentem, publiczność mogła podczas wydarzenia, zobaczyć i usłyszeć muzyczne fragmenty z Napoleona Martina Phippsa, Barbie  Marka Ronsona i Andrew Wyatta, czy też Killers of the Flower Robbiego Robertsona.

Na łamach magazynu Deadline ukazał się także artykuł poświęcony ścieżce dźwiękowej do Chłopów. Gdzie Łukasz L.U.C. Rostkowski opowiada między innymi jak przy pracy nad nią współpracował z muzykami z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną.

Naturalnie zgłoszenie ścieżki dźwiękowej, jak i filmu, do Oscara nie przekłada się automatycznie na nominację. Dlatego trudno na razie oceniać jakie naprawdę szanse ma polski film i soundtrack do niego. Co prawda historia Oscarów pokazuje, że Akademia lubi nominować, a nawet nagradzać, „egzotyczne” ścieżki dźwiękowe, które wychodzą poza tzw. „mainstream”. Niechaj nagrodzony złotą statuetką soundtrack do filmu Slumdog: Milioner z ulicy A.R. Rahmana posłuży tu jako najlepszy przykład. Czy też nagradzanie muzyków debiutujących w roli kompozytorów muzyki filmowej, jak to było w przypadku Trenta Reznora i Atticusa Rossa za The Social Network. Także szansa jest, przy czym już sama nominacja byłaby wielkim sukcesem. Nie wspominając, że mielibyśmy wtedy do czynienia z pierwszą „polską” ścieżką dźwiękową (stworzoną na potrzeby polskiej produkcji), która doczekałaby się nominacji do Oscara.

Zgłoszenia kandydatów do nominacji do Oscara w głównych kategoriach będą przyjmowane do 15 listopada. Przy czym skrócone listy kandydatów do nominacji w wybranych kategoriach poznamy 21 grudnia.  Zaś pełne nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone we wtorek 23 stycznia 2024 roku.

Najnowsze newsy

Komentarze