Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.
Nobuo Uematsu

Symphonic Suite Final Fantasy

(1989)
-,-
Oceń tytuł:
Dominik Chomiczewski | 28-11-2015 r.

Nie od dziś wiadomo, że muzyka z serii gier komputerowych Final Fantasy jest wprost stworzona dla wielkich orkiestr. Trasy koncertowe Tour De Japon, Distant Worlds i Final Symphony są na to znakomitymi dowodami. Historia przenoszenia „wirtualnych” utworów Nobuo Uematsu na grunt muzyki symfonicznej sięga maja 1989 roku, gdy w Tokio odbył się jeden z pierwszych koncertów poświęconych ścieżkom dźwiękowym z gier wideo. To właśnie wtedy orkiestra po raz pierwszy wykonała kompozycje z zyskującego coraz większą popularność cyklu Final Fantasy.

Zaproponowany publiczności materiał wymagał oczywiście nowych instrumentacji (oryginalne kompozycje cechowała, naturalnie, 8-bitowa jakość dźwięku). Tego zadania podjął się Katsuhisa Hattori, renomowany w Japonii kompozytor muzyki poważnej i filmowej. Do współpracy zaprosił on swojego syna, Takayukiego – późniejszego twórcę m.in. ścieżek dźwiękowych do produkcji Godzilla 2000 oraz Godzilla vs. Kosmogodzilla. Obydwaj posiadali pełne wykształcenie muzyczne, a zatem nie można było mieć obaw, co do orkiestracji i wykonania. Zresztą sam Uematsu nie krył zachwytu nad ostatecznie powstałym dziełem.

Zarejestrowana podczas rzeczonego koncertu muzyka została wydana jeszcze tego samego roku przez wytwórnię DataM. Krążek został podzielony na siedem części, tzw. „scen”. Trafniej byłoby jednak nazwać te kompozycje suitami, albowiem wiele z nich to zlepki aranżacji kilku różnych motywów znanych z dwóch pierwszych gier Final Fantasy. Przejścia pomiędzy nimi są jednak bardzo płynne, co wraz z jakością samej muzyki oraz bardzo przystępnym czasem trwania, czyni album godnym uwagi statystycznego miłośnika muzyki, zwłaszcza filmowej.

Od samego początku ukazana nam zostaje moc brzmienia tokijskich filharmoników i chórzystów. Ponadto owa wariacja tematu głównego z Final Fantasy II jest dowodem na niezwykłe zdolności aranżerskie Hattoriego. To, w jaki sposób Japończyk „przetłumaczył” archaiczne sample Uematsu na symfoniczny język zasługuje na największe uznanie – zwłaszcza gromkie, mistyczne chóry, które nawet na nagraniach Distant Worlds nie osiągnęły takiej siły wyrazu. Chór przypomina o sobie także w epickim podsumowaniu krążka, czyli aranżacji tematu rebelii, również pochodzącego z Final Fantasy II.

Co ważne, materiał nie nudzi, albowiem cechuje go stosunkowo niezły balans pomiędzy lirycznymi a epickimi utworami. Znajdziemy tutaj np. heroiczne The Rebel Army, przebojowe Chaos Shrine, czy urozmaicające płytę, rockowo-symfoniczne Battle 2 (o highlihcie tej płyty, temacie głównym z Final Fantasy II, już zdążyłem wspomnieć) Na uwagę zasługuje także to, że młodszy z dwójki Japończyków napisał na ten koncert specjalny, zaledwie półtora minutowy utwór, którego odnajdziemy na samym początku „sceny piątej”.

Jako że decydenci mieli do dyspozycji materiał jedynie z dwóch pierwszych gier Sakaguchiego, Symphonic Suite: Final Fantasy wypada nieco słabiej od ich popularnych następców – serii Distant Worlds: Music from Final Fantasy, która czerpała melodie z wielkiego, powstałego na przestrzeni kilkunastu lat uniwersum. Jakkolwiek Hattori i Uematsu dokonali doprawdy dobrej selekcji, a ponadto postarali się o świetne i pełnokrwiste aranżacje. Dzięki temu jest to pozycja dla każdego miłośnika serii, choć i inni fani symfonicznego grania winni być kontent z tej pracy.

Inne recenzje z serii:

  • Final Fantasy I & II
  • Final Fantasy III
  • Distant Worlds: Music from Final Fantasy
  • Final Symphony
  • Najnowsze recenzje

    Komentarze