Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Złota Płyta dla Łukasza Rostkowskiego za ścieżkę dźwiękową do „Chłopów”!

Maciej Wawrzyniec Olech | 31-01-2024 r.

Łukasz L.U.C. Rostkowski i Rebel Babel Film Orchestra zostali wyróżnieni Złotą Płytą za ścieżkę dźwiękową do Chłopów.  Soundtrack z filmu, odsłuchany został ponad 50 mln razy, tym samym stając się jednym z najbardziej popularnych w historii polskiej kinomatrografii. 

W piątek (26.01.2024) w NOSPR (Narodowa Orkiestra Polskiego Radia) w Katowicach odbył się koncert muzyki z Chłopów z udziałem kompozytora Łukasza L.U.C. Rostkowskiego oraz  Rebel Babel Film Orchestra, Kayah i Ralpha Kaminskiego. Podczas niego artyści zostali uhonorowani Złotą Płytą za ścieżkę dźwiękową do filmu Chłopi, wydaną nakładem wytwórni Agora Muzyka. W materiale prasowym podali oni, że”

„Soundtrack z filmu, odsłuchany ponad 50 mln razy, zdobył uznanie publiczności, stając się jednym z najbardziej popularnych w historii polskiego kina!”

Chłopi byli polskim kandydatem do Oscara, jednak Akademia nie uwzględniła ich, ani w kategorii „Najlepszy Film Zagraniczny”, ani „Najlepszy Film Animowany”. Od czasów ogłoszenia nominacji w polskich mediach i świecie filmowym toczy się debata i szuka się odpowiedzi, dlaczego Akademia pominęła tę produkcją. Szczególnie w ostatnich dniach dyskusja stała się coraz bardziej zażarta, gdzie z obu stron padają różne oskarżenia i zarzuty. Reżyserka Chłopów DK Welchman (właściwie. Dorota Kobiela-Welchman) odniosła się do tej dyskusji w niedawnym wywiadzie dla Wirtualnej Polski. Swoje stanowisko zajął też kompozytor Łukasz L.U.C. Rostkowski. Na swoich mediach społecznościowych dziękując za przyznanie „Złotej Płyty”, tak się odniósł do tej całej dyskusji:

Złota płyta!!!
Dobry moment kilka szczerych słów.
To dla mnie wielki dzień.
Prawie 5 lat ekstremalnie trudnej produkcji, która trafiła na pandemię, wojnę i inflację. Wiele razy myśleliśmy, że może to znaki by odpuścić, ale walczyliśmy do ostatniego miksu. Finalnie wpadliśmy w środek wyborczych wojen polsko-polskich.
Dzięki temu, że nasz film ma wyjątkowy koncept zdobyliśmy dystrybutora w USA a to znów m.in. Pomogło nam zdobyć tytuł Polskiego Kandydata do Oscara, który przyznała niezależna komisja filmowa. Nie chcieliśmy nikomu zaszkodzić a jedynie uwrażliwiać poprzez artystyczną ekranizację dobrej i wciąż aktualnej literatury – Chłopi. Jak się okazało nawet okrutnie aktualnej.
Zadziwiający jest zarówno talent i potencjał twórczy naszego narodu jak i jego Lipiecki mrok podziałów i destrukcji. Pomimo wielkiego sukcesu filmu kilka zawistnych lecz wpływowych osób doprowadziło do powstania oczerniających, kłamliwych publikacji i komentarzy, które linczowały nasze serca wysysając z nas energię tak potrzebną w ciężkiej kampanii Oskarowej. Kiedyś napiszę może o tym więcej.
Patrzenie jak ktoś z niezrozumiałych pobudek próbuje niszczyć nasz film odbierając radość, zdrowie i dumę reżyserom DK Welchman Hugh Welchman , którzy tyle z siebie dali dla polskiej kultury otaczając nas zarazem ciepłem, pasją i miłością jest dla mnie ekstremalnym smutkiem. Nie mszczę się ino sypiam obficie bo każde skur.. zweryfikuje życie…
A ludzi dobrej woli jest więcej…
Prawie 2 mln widzów wybrały się w Polsce do kina na Chlopów, więc tak naprawdę czujemy, że to ludzie wybrali nas na tego kandydata. Wasze wsparcie i miłość do tego filmu jest dla nas nieoceniona.
Kupiliście tysiące płyt i winyli oraz odsłuchaliście soundtrack do filmu prawie 50 mln razy, co daje nam Złotą Płytę, ale przede wszystkim tytuł jednego z najpopularniejszych soundtrackow w historii polskiego kina.
Jesteśmy tym bardzo poruszeni i to dla nas największa nagroda. Z całego serca Wam dziękujemy! 🙏🤙❤️

Nasza recenzja ścieżki dźwiękowej do Chłopów:

Chłopi – recenzja

Najnowsze newsy

Komentarze