Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Thom Yorke napisał muzykę do włoskiego dramatu „Confidenza” Daniele Luchettiego.

Maciej Wawrzyniec Olech | 28-01-2024 r.

Thom Yorke brytyjski muzyk, wokalista i lider zespołu Radiohead, skomponował muzykę do włoskiego dramatu Confidenza (Trust) Daniele Luchettiego, którego premiera odbędzie się podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie.

Współpraca Yorke’a z Luchettim przy „Confidenza (Trust)” to drugi pełnometrażowy film frontmana Radiohead od czasu jego debiutu remake’u „Suspiria Luca Guadagnino z 2018 roku. W sumie wiele wskazywało na to, że to była jego jednorazowa (jak najbardziej udana) przygoda z muzyką filmową. I w przeciwieństwie do jego kolegi z zespołu Radiohead Jonny’ego Greenwooda, nie zacznie on regularnie komponować do filmów. Naturalnie druga ścieżka dźwiękowa na przełomie sześciu lat, to jednak trochę za mało, aby mówić o Thomie Yorku, jako kompozytorze muzyki filmowej. Ale mimo wszystko zaskoczył on wielu, kiedy na swoim profilu na X (dawniej Twitter) wstawił plakat z filmu Daniele Luchettiego. Co ciekawe na nim Thom Yorke widnieje wyżej od scenarzystów, czy też głównych aktorów.

 

Film oparty jest na bestsellerowej powieści Domenico Starnone o tym samym tytule. Opowiada on historię czterdziestoletniego nauczyciela z podupadłej rzymskiej szkoły, który wdaje się w romans z dawną uczennicą.

W magazynie Variety Daniele Luchetti opowiedział jak udało mu się pozyskać Thoma Yorke do jego filmu. Włoski filmowiec i Yorke po raz pierwszy współpracowali przy filmie dokumentalnym o wielkiej damie baletu Carli Fracci, zatytułowanym Codice Carla, do którego Yorke dał kilka istniejących utworów, które stworzył wcześniej z już rozwiązanym zespołem Atoms for Peace. Podczas tej pracy Luchetti zapytał Yorke’a, czy nie skomponowałby muzyki do jego następnego? Brytyjski muzyki twierdził, że nie ma za bardzo czasu, ale zgodził się, aby włoski reżyser wysłał mu scenariusz. Po paru miesiącach Yorke zadzwonił do Luchettiego informując go, że na podstawie tego scenariusza udało mu się coś napisać. Powiedział mu też, że jeżeli jest zainteresowany, to może mu przesłać jeden muzyczny kawałek, który stworzył. Daniele Luchetti bardzo się ucieszył, podziękował mu i tak zaczęła się ich współpraca nad ścieżką dźwiękową do Confidenza (Trust).

Festiwal Filmowy w Rotterdamie rozpoczął się 25 stycznia i trwać będzie do 4 lutego. Na razie nie wiadomo o możliwej dystrybucji Confidenza (Trust) Daniele Luchettiego, czy też wydaniu ścieżki dźwiękowej Thoma Yorke’a.

Recenzja:

Suspiria (2018)

Najnowsze newsy

Komentarze