Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Setna rocznica urodzin Akiry Ifukube!

Wojtek Wieczorek | 31-05-2014 r.

Dziś mija setna rocznica urodzin wybitnego japońskiego kompozytora, Akiry Ifukube, rozpoznawalnego wśród fanów muzyki filmowej dzięki swojej muzyce do Godzilli.

Kompozytor urodził się w małej wiosce Kushiro na wyspie Hokkaido w Japonii. Od dziecka uczył się grać na skrzypcach i pozostawał pod dużym wrażeniem muzyki ludu Ajnów, zamieszkującego region, do którego się przeprowadził w wieku 9 lat. Postanowił zająć się komponowaniem muzyki 5 lat później, kiedy po raz pierwszy usłyszał w radiu „Święto Wiosny” Igora Strawińskiego.

Ifukube jest jednym z najważniejszych kompozytorów narodowych Japonii, przez wiele lat wykłada na Tokijskim Uniwersytecie Sztuki i był nauczycielem kolejnych wybitnych japońskich kompozytorów i dyrygentów. W ciągu ponad 90-cio letniego życia napisał dziesiątki prac koncertowych, baletów, kilka symfonii a także muzykę do ponad 200 filmów, z czego najbardziej znane są tak zwane Monster Movies oraz seria filmów o Godzilli.

Z okazji setnej rocznicy urodzin wybitnego samouka, zapraszamy się do zapoznania z recenzją jego najbardziej znanego score’u oraz biografii, obu napisanymi wspólnymi siłami Wojtka Wieczorka i naszego forumowego kolegi – Dominika Chomiczewskiego. Zapraszamy!

Najnowsze newsy

Komentarze