Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek

Maciej Wawrzyniec Olech | 21-05-2024 r.

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek – wybitny polski kompozytor i laureat Oscara za muzykę do Marzyciela.  Jeden z najważniejszych polskich twórców muzyki filmowej odszedł po długiej i trudnej chorobie. 

Polska Fundacja Muzyczna przekazała 21 maja w południe przykrą wiadomość o śmierci Jana A.P. Kaczmarka, jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej.

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek
Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami…
Czuwałam przy nim do końca.
Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej.

–  przekazała żona zmarłego kompozytora Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

Jan A.P. Kaczmarek, autor muzyki do ponad 70 filmów pełnometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych. Do najbardziej znanych dzieł Jana A.P. Kaczmarka należy ścieżka dźwiękowa do filmu Marzyciel Marka Forstera. Ten score przyniósł artyście nie tylko Oscara, ale też nagrodę National Board of Review oraz nominację do Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). Jego kompozycje mogliśmy także dla przykładu w „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza, Całkowitym zaćmieniu czy Trzecim cudzie” Agnieszki Holland, Niewiernej Adriana Lyne’a, czy Moim przyjacielu Hachiko Lassego Hallströma. A to tylko niektóre z tych najbardziej znanych tytułów w bogatej filmografii polskiego kompozytora.

Jan A.P. Kaczmarek cierpiał na poważną i nieuleczalną chorobę,zanik wieloukładowy (MSA). Miał 71 lat.

Tu wspominamy twórczość i zasługi Jan A.P. Kaczmarka dla muzyki filmowej.

Najnowsze newsy

Komentarze