Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

FILMMUZY 2023 – Nagrody Portalu Filmmusic.pl

Maciej Wawrzyniec Olech | 15-03-2024 r.

Sezon nagród za miniony 2023 rok, zbliża się ku końcowi. Złote Globy, Nagrody BAFTA, Cezary, Oscary czy też polskie Złote Orły, to tylko niektóre z prestiżowych nagród w świecie filmu, gdzie obok kreacji aktorskich, umiejętności reżyserskich i scenopisarskich doceniana jest także muzyka skomponowana z myślą o ruchomych obrazach. My także co roku wybieramy, naszym zdaniem, najlepsze ścieżki dźwiękowe. Przy czym wielokrotnie nasi zwycięzcy, czy nawet nominowane prace różniły się znacznie od tych nagradzanych przy wyżej wymienionych ceremoniach. Nie jest tajemnicą, że nagradzane, czy to przy Oscarach, czy Złotych Globach, ścieżki dźwiękowe pochodzą w pierwszej linii z popularnych, lub nominowanych także w innych kategoriach, filmów. Obraz ze świetną muzyką, który jednak nie osiągnął komercyjnego sukcesu, czy też nie został doceniony przez krytyków, raczej nie ma co liczyć na prestiżowe nagrody. Tutaj próbujemy być bardziej wyrozumiali i zróżnicowani. Co też nie oznacza, że koncentrujemy się wyłącznie na kinie alternatywnym oraz  staramy się być za wszelką cenę inni i kontrowersyjni. Tym bardziej że patrząc na rok 2023, nasze nominacje i zwycięzcy nie różnią się aż tak bardzo od tych z prestiżowych nagród. Jeżeli chodzi o najlepszą ścieżkę dźwiękową 2023 roku, tym razem panuje zaskakująca zgodność. Naturalnie, jeżeli niektórzy oczekują wielkich zaskoczeń, mogą poczuć się zawiedzeni i zarzucić, że tegoroczne „Filmmuzy” są zbyt „mainstreamowe”. Przy czym tak się akurat złożyło, że w tym roku, jedna z najlepszych muzycznych prac, pochodziła z jednego z najlepszych i najpopularniejszych filmów.

Mimo że nominowane prace pochodzą ze znanych tytułów, to jednak możemy mówić o dość dużej różnorodności pod względem gatunków jak i muzycznych stylów. Wśród wybranych przez nas tytułów znalazły się prace z filmów biograficznych, dramatów, komiksowych animacji, kina przygodowego oraz tego uwzględniającego wielkiego potwora.

Warto też zaznaczyć, że dawno nie mieliśmy aż tak silnej polskiej reprezentacji, jak w przypadku tych Filmmuz. Tym samym musimy przyznać, że ten miniony rok był naprawdę udany dla polskiej muzyki filmowej. Plus analizując nominowane prace, jak i te, które minimalnie nie trafiły do finalnej czołówki, musimy pozytywnie ocenić ten 2023 rok. I aby dalej nie przedłużać o to nasze nominacje i zwycięzcy tegorocznej edycji Filmmuz, za najlepsze ścieżki dźwiękowe minionego roku.

Pełna lista zwycięzców i artykuł znajduje w załączonym poniżej linku:

FILMMUZY 2023

Najnowsze newsy

Komentarze