Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.
Maurice Jarre

Yeux Sans Visage, les (Oczy bez twarzy)

(1959/2015)
-,-
Oceń tytuł:
Dominik Chomiczewski | 27-11-2018 r.

Wybitny chirurg, profesor Génessier, powoduje wypadek, w którym zostaje oszpecona jego córka, Christiane. Targany wyrzutami sumienia, postanawia dokonać rewolucyjnej operacji – przeszczepu twarzy. W tym celu, wraz z pomocą swojej asystentki, zaczyna porywać młode kobiety, które będą królikami doświadczalnymi w jego transplantologicznych eksperymentach. Taką historię opowiada francuski film Oczy bez twarzy Georgesa Franju. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego obrazu jest ścieżka dźwiękowa.

Skomponował ją Maurice Jarre, trzykrotny laureat Oscara, jeden z najważniejszych kompozytorów muzyki filmowej drugiej połowy XX wieku. Warto zwrócić uwagę, że była to jedna z jego pierwszych produkcji w dorobku, powstała kilka lat przed słynnym Laurencem z Arabii, który utorował mu drogę do wielkiej sławy w branży. Angaż przy Oczach bez twarzy nie był zupełnie przypadkowy – Jarre napisał muzykę do kilku poprzednich filmów Franju.

Już samym początku filmu zaprezentowany nam zostaje jeden z dwóch wiodących tematów. To zwariowany, cyrkowy wręcz walczyk, często rozpisywany na klawesyn, zazwyczaj towarzyszący „polowaniom” na ofiary profesora Génessiera. Wydaje się trochę inspirowany pracami Nino Roty, choć obecna tutaj nutka groteskowości, funkcjonująca jako muzyczne wyobrażenie tej, jak na owe czasy, dziwacznej i abstrakcyjnej historii, może nasuwać skojarzenia z podobnym zabiegiem z Narzeczonej Frankensteina Franza Waxmana. Muszę też jednak przyznać, że temat ten trochę się zestarzał, słychać to w melodyce i instrumentacjach. Warto jednak zauważyć, że anachroniczność owego tematu ma też trochę inne podłoże. Przeszczep twarzy w okresie powstawania tego filmu, a zatem w czasie, gdy transplantologia dopiero raczkowała, mógł się wydawać czymś medycznie absurdalnym, w najlepszym wypadku bardzo odległą pieśnią przyszłości. Tymczasem 50 lat później dokonano pierwszego udanego przeszczepu twarzy, zatem filmowa historia nie wydaje się już tak nieracjonalna (choć przed nami jeszcze długa droga do osiągnięcia estetycznych efektów operacji filmowego naukowca…). Tym samym wspomniana groteska obecna w muzyce Jarre’a straciła już nieco na aktualności.

Drugi temat należy przypisać Christiane, córce profesora. Jest w nim dużo uroku, skromności, delikatności, a przy tym wyczuwalna jest tutaj samotność i niepewność młodej kobiety, która zmuszona jest poddać się zabiegom ojca. Linia melodyczna jest prosta, ale bardzo chwytliwa i na długo pozostaje w pamięci słuchacza i widza. Pięknie wypadają również instrumentacje – przeplatanie ze sobą różnych instrumentów dętych drewnianych z akompaniamentem m.in. fortepianu i smyczkowego pizzicato buduje doprawdy magiczną aurę wokół tej postaci.

Poza tym Jarre skomponował też nieco muzyki czysto ilustracyjnej. Film ten często postrzegany jest jako horror, choć z perspektywy dzisiejszego widza trudno za takowy go postrzegać, zatem w owym underscore nie znajdziemy zbyt wielu brzmień kojarzonych z tym gatunkiem. W zamian za to jest tu trochę eksperymentatorstwa i żonglowania wcześniej opisywanymi ideami muzycznymi. Nie wszystko funkcjonuje idealnie, po latach część rozwiązań brzmi już odrobinę przestarzale (np. partie klawesynu). Wejścia pięknego tematu Christiane i obsesyjnego tematu „polowania” potrafią jednak tworzyć specyficzny, nawet jeśli staroświecki, klimat podczas seansu. Samego materiału nie ma zresztą zbyt dużo. Opublikowane zostało tylko kilkanaście minut muzyki, najpierw na kompilacji z wczesnymi partyturami Jarre’a, następnie na omawianym w niniejszym tekście albumie wytwórni Disques CinéMusique.

Co by nie mówić, Oczy bez twarzy Maurice’a Jarre’a to jedna z tych ścieżek dźwiękowych, które zwracają na siebie uwagę podczas seansu i nie pozostawiają widza obojętnym. Co prawda score ten w pewnych miejscach trąci myszką, niemniej trudno odmówić mu wyrazistości i pomysłowości. Dlatego też warto się z nim zapoznać i wyrobić sobie własną opinię, zwłaszcza, że na odsłuch albumu nie będziemy musieli poświęcić zbyt dużo czasu.

Najnowsze recenzje

Komentarze