Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Przymierze – nowe dzieło Michała Lorenca już w sprzedaży!

Paweł Stroiński | 04-11-2016 r.

Wotum wdzięczności za wolną Polskę!

Nowe dzieło symfoniczne Michała Lorenca powstało na uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej oraz z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Budowę Świątyni uchwaliły Zgromadzone Stany 5 maja 1791 roku jako dziękczynne Wotum Narodu za przyjęcie Konstytucji. Rozpoczynaną budowę dwukrotnie przerywały rozbiory i wojny. Dopiero za trzecim razem śluby złożone przez przodków udało się zrealizować. Świątynia powstała dzięki inicjatywie Prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa, kontynuowanej następnie przez jego następcę na stolicy arcybiskupiej w Warszawie, kardynała Kazimierza Nycza. Pozyskanie środków i budowę koordynowało Centrum Opatrzności Bożej, powołane przez Metropolitę Warszawskiego, kard. Nycza, a budowę wspiera ponad 80 tysięcy Darczyńców z całej Polski.

W Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada 2016 roku, w Świątyni zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta z udziałem najwyższych władz Rzeczypospolitej. Koncelebrze będzie przewodniczyć Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, homilię zaś wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki. Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się prapremierowe wykonanie dzieła Michała Lorenca.

Utwór symfoniczny „PRZYMIERZE” Michała Lorenca to dzieło narodowe na światowym poziomie. Przymierze to rodzaj układu zawartego między silnym i słabym, powstałym z woli silnego – mówi kompozytor o tytule utworu. – Światynia jest znakiem wdzięczności nas, słabych wobec Stworzyciela. Znakiem pojednania i pokoju.

Zamysłem kompozytora i jednocześnie osób odpowiedzialnych za kształt nagrania tego dzieła było osiągnięcie najwyższej jakości muzycznej i produkcyjnej. Dlatego do współpracy zaproszono jedną z najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie – London Symphony Orchestra, a samo nagranie orkiestry zostało zrealizowane w jednym z najsłynniejszych studiów nagraniowych – Abbey Road w Londynie. LSO w studio Abbey Road poprowadził brytyjski dyrygent Lee Reynolds.
Druga część nagrań muzycznych (chóry i soliści) została zrealizowana w studiach S1 i S4 Polskiego Radia. Wzięli w nich udział soliści: Katarzyna Laskowska (sopran), Robert Pożarski (kantor, śpiewak specjalizujący się w muzyce gregoriańskiej i dawnej), Adam Strug (śpiewak i instrumentalista, etnomuzykolog), a także Małgorzata Szarlik-Woźniak (skrzypce), Marta Maślanka (cymbały), Mohammad Rasouli (ney), Damian Marat (trąbka), Michał Woźniak (kontrabas).

Realizatorem nagrań jest Rafał Paczkowski jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów dźwięku, który współpracuje z Michałem Lorencem od wielu lat, i który jako jeden z nielicznych ma doświadczenie w prowadzeniu nagrań właśnie w Abbey Road Studios.

Prezentacja płyty odbyła się 3.11.2016 roku w warszawskim studiu U22 przy Alejach Ujazdowskich w ramach inicjatywy Związku Producentów Audio Video – Piątków z Nową Muzyką.

Płyta ukaże się zarówno w wersji CD, jak i na winylu oraz cyfrowej.

Tracklista:

Michał Lorenc | PRZYMIERZE

  • 1. Bogurodzica – Zdrowaś, Królewno wyborna
  • 2. Świątynia
  • 3. Ave Maria
  • 4. Lamentacja
  • 5. Hymn

Michał Lorenc: muzyka

Krzysztof Aleksander Janczak: orkiestracja

Maryna Miklaszewska: słowa Hymnu

Robert Pożarski: adaptacja tekstu Bogurodzica – Zdrowaś, Królewno wyborna

London Symphony Orchestra

Lee Reynolds: dyrygent

Chór Cappella Corale Varsaviana

Roman Rewakowicz: dyrygent chóru

Katarzyna Laskowska: śpiew – sopran

Robert Pożarski: śpiew

Adam Strug: śpiew

Małgorzata Szarlik-Woźniak: skrzypce

Marta Maślanka: cymbały

Mohammad Rasouli: ney

Damian Marat: trąbka

Michał Woźniak: kontrabas

Nagrania zrealizowano w 2016 r. w Studio One ABBEY ROAD STUDIOS w Londynie oraz Studiach Polskiego Radia: S1 – Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, S4 – Studiu im. Jerzego Wasowskiego

Mix w studiu P.I.Y.

Najnowsze newsy

Komentarze