W tym tygodniu, 23 maja, rozpocznie się Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Redakcja Filmmusic.pl stale towarzyszy Festiwalowi od jego początków w 2018. I także w tym roku podczas jego już 16 edycji, będziemy na nim obecni. Jak zwykle koncertom towarzyszyć będą panele dyskusyjne i inne interesujące wydarzenia związane z muzyką filmową. Szczególnie ciekawie prezentuje się program na festiwalowy weekend (26-28), którym wraz Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie, chcielibyśmy się z wami podzielić.
Kino plenerowe, muzyka uliczna, silent disco i fascynujące rozmowy– wszystko to znajdziemy w Miasteczku Festiwalowym przy Galerii Kazimierz (26–28 maja). Dla fanów kina i ścieżek dźwiękowych przygotowano także Forum Audiowizualne FMF (25–28 maja). To wyjątkowa okazja, by razem z kompozytorami, dziennikarzami i ekspertami odkrywać bogaty świat muzyki filmowej.
Tegoroczny Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie odbywa się pod hasłem: Out of Space. Utwory z takich filmów, jak Avatar: Istota wody, Solaris czy E.T. zabiorą słuchaczki i słuchaczy w pozaziemską podróż. W ramach festiwalu zaplanowano też obchody 70-lecia dwóchwybitnych kompozytorów: Jana A.P. Kaczmarka i Patricka Doyle’a. FMF to jednak nie tylko koncerty, ale i wydarzenia towarzyszące, z których większość jest otwarta dla wszystkich. W wybranych przypadkach obowiązują bezpłatne wejściówki.
Miasteczko Festiwalowe przy Galerii Kazimierz
Na terenie Galerii Kazimierz, która jest partnerem strategicznym festiwalu, w piątek 26 majao godzinie 19.00 otwarte zostanie Miasteczko Festiwalowe FMF. W programie między innymi seanse na wielkim ekranie i koncerty zespołów, które porywają słuchaczy grą na instrumentach dętych i perkusyjnych: Dirty Horns ,Brass Riders i Marimbazzi Duo.
Miasteczko warto odwiedzić także po to, by spotkać światowej sławy kompozytorów– Simona Franglena (autora muzyki do Avatara: Istoty wody) oraz Patricka Doyle’a. Twórczości tego ostatniego słuchaliśmy, oglądając adaptacje Szekspira, ale też takie filmy, jak Donnie Brasco, Dziennik Bridget Jones czy Harry Potter i Czara Ognia. OstatnioPatrick Doyle napisał uroczysty marsz na koronację brytyjskiego króla Karola III.
„Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie, łączące świat muzyki oraz kina, a także, co najważniejsze, łączące ludzi – mówi Beata Jankowska, dyrektor Galerii Kazimierz. – W ramach Festiwalu teren Galerii będzie miejscem spotkań dla miłośników rozrywki i kultury, w szczególności muzyki. W Miasteczku Festiwalowym swoją przestrzeń odnajdą osoby w każdym wieku – niezabraknie propozycji dla najmłodszych.Zadbamy również o ciało, poprzez jogę i taniec. A wszystko na świeżym powietrzu, w otoczeniu historycznej architektury”.
Finałowym wydarzeniem Miasteczka będzie silent disco, zaplanowane na niedzielę 28 maja. Dwóch DJ-ów na żywo zremiksuje dla nas znane motywy filmowe, muzykę elektroniczną, house i pop. Ze względu na ograniczoną liczbę słuchawek, konieczne jest pobranie bezpłatnej wejściówki.
Forum Audiowizualne FMF
„Ważnym elementem festiwalu jest Forum Audiowizualne FMF – mówi Michael Łyczek, dyrektor ds. programowych KBF. – To przestrzeń służącadzieleniu się wiedzą i tworzeniu innowacji, a zarazem okazja do zaglądania za kulisy wielkich produkcji. Do szerokiej publiczności skierowane są panele dyskusyjne i spotkania z cenionymi kompozytorami i kompozytorkami, jak Steven Price (nagrodzony Oscarem za ścieżkę dźwiękową do Grawitacji), Nainita Desai (autorka muzyki filmowej, telewizyjnej i do gier wideo) czy Gary Marlowe (multiinstrumentalista, którego usłyszymy na koncercie muzyki przestrzennej Echoes of Space).”
Forum Audiowizualne FMF zostanie zainaugurowane w czwartek 25 maja o godzinie 12.00 konferencją prasową. W wydarzeniu, które odbędzie się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20, weźmie udział kompozytor Simon Franglen. W tym samym miejscu aż do niedzieli 28 maja odbywać się będą spotkania dotyczącem.in. promocji kina i ścieżek dźwiękowych czy możliwości, jakie przed twórcami i słuchaczami otwiera zaawansowana elektronika.
W ramach Forum Audiowizualnego FMF odbędzie się premiera albumu Wojtka Urbańskiego, który na ostatnim FMF odebrał nagrodę Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2021 za muzykę do filmu Hiacynt. Tym razem zaprezentuje kompozycje powstałe w ramach futurystycznego, interaktywnego projektu Everdome Metaverse. Wydarzenie poprowadzi dziennikarz Jarek Szubrycht.
Znacząca część programu Forum Audiowizualnego FMF poświęcona jest dziedzictwu Jana A.P. Kaczmarka, kompozytora nagrodzonego Oscarem za muzykę do Marzyciela. Spotkania poświęcone jego twórczości poprowadzą cenieni dziennikarze: Katarzyna Janowska i Łukasz Maciejewski. 25 maja o godzinie 18.00 odbędzie się ceremonia wmurowania pamiątkowej gwiazdy Jana A.P. Kaczmarka na Bulwarach Wiślanych. W trakcie wydarzenia muzykę kompozytora wykona kwartet smyczkowy z Filharmonii Krakowskiej. Z kolei w niedzielę 28 maja Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza na dyskusję i oprowadzanie kuratorskie po wystawie Jan A.P. Marzyciel. Wydarzenia są częścią obchodów 70. urodzin kompozytora, który zmaga się z poważną i rzadką chorobą. Organizatorzy zachęcają do wspierania zbiórki prowadzonej na rzecz Jana A.P. Kaczmarka przez Polską Fundację Muzyczną.
Program Miasteczka Festiwalowego i Forum Audiowizualnego jest na stronie FMF.
Bezpłatne wejściówki będą dostępne na stronie KBF: Bilety.
Organizatorami Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, KBF, RMF Classic.
Współorganizatorzy FMF: Kraków5020 i ICE Kraków.
Współorganizatorem koncertu The Music of Patrick Doyle są Katowice – Miasto Muzyki UNESCO.
Partner strategiczny FMF: Galeria Kazimierz.
Partnerzy FMF: Wodociągi Miasta Krakowa S.A.,Good Taste Production– organizator koncertu Hans Zimmer Live.
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest partnerem koncertu Kaczmarek2Cinema i nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku.
Partnerzy Forum Audiowizualnego FMF: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Digital Dragons, European Music Exporters Exchange Forum, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Everdome Metaverse, IMMSANE, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Yamaha Nexo.