Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Ofensywa serialowa Ramina Djawadiego

Maciej Wawrzyniec Olech | 09-04-2024 r.

W tym roku aż cztery seriale otrzymają oprawę dźwiękową skomponowaną przez Ramina Djawadiego. Czy możemy zatem mówić o jego „serialowej ofensywie”? Czy też bardziej projekty te, doskonale wpisują się w filmografię niemieckiego kompozytora o irańskich korzeniach? Przyjrzyjmy się im bliżej, gdyż jest z czego wybierać. 

Można powiedzieć, że Ramin Djawadi stał się w pewnym sensie specjalistą od komponowania muzyki do seriali. Naturalnie największą sławę zyskał dzięki oprawie dźwiękowej do Gry o tron. Produkcja HBO była swego czasu takim hitem, że muzyka do niej grana była na żywo podczas specjalnej trasy koncertowej w Europie i Stanach Zjednoczonych. Także w ramach Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej podczas specjalnej „Gali Serialowej” publiczność mogła usłyszeć kilka kawałków z pierwszych czterech sezonów. Kiedy serial doczekał się swojego niechlubnego końca w postaci 8 sezonu, jednym z nielicznych elementów nie miażdżonych przez fanów była właśnie muzyka Ramina Djawadiego. Jednak jego „serialowa kariera” rozpoczęła się tak naprawdę w 2005 roku, wraz z oprawą dźwiękową do niezwykle wtedy popularnego Skazanego na śmierć (Prison Break). Później pojawiła się wspomniana Gra o tron, po której kariera Djawadiego (szczególnie ta serialowa) nabrała tempa. W międzyczasie skomponowałem muzykę do takich seriali Jonathana Nolana (tak brata Christophera Nolana) jak Impersonalni (Person of Interest) i Westworld.  Do jego serialowej filmografii należy też doliczyć Wirusa (The Strain) (nigdy nie wydana muzyka)  Guillermo del Toro oraz Jacka Ryana (Tom Clancy’s Jack Ryana). Zaś wraz z serialem Ród smoka (House of the Dragon), Ramin Djawadi powrócił ponownie do Westeros i świata Gry o tron. 

Zaś w 2024 roku kolejne serialowe tytuły wzbogacą filmografię Djawadiego. Wśród nich znalazła się adaptacja słynnej książki science-fiction, adaptacja serii słynnych i kultowych gier wideo, a także mini-serial animowany ze studia Disney’s Pixar. Zacznijmy od dwóch ścieżek dźwiękowych, które już się ukazały.

Fallout

1. Brotherhood of Steel (Full Version) (6:28)
2. The Ghoul (5:42)
3. Ice Cream and Apple Pie (3:11)
4. Vault 33 (4:55)
5. Artifact (3:23)
6. Shady Sands (3:28)
7. Feo Fuerte y Formal (2:06)
8. Rebuild Together (0:36)
9. Surface Dweller Tradition (4:44)
10. Golden Rule (2:23)
11. Are You Compromised? (3:15)
12. I Hate It Up Here (1:51)
13. Bringing Order to the Wasteland (3:17)
14. Management (1:56)
15. Vault-Tec (3:09)
16. Think About the Future (3:22)
17. All the Answers (8:27)
18. Run for the Hills (2:41)
19. War Never Changes (2:26)
20. Do the Right Thing (2:23)
21. T-60 (3:23)

Czas trwania 72:53 minuty.

Fallout – serial od Amazon Prime na podstawie jednej z najlepszych i najpopularniejszych gier w historii, której akcja dzieje się w postapokaliptycznej Ameryce. Za produkcję odpowiada ekipa od Westworld z Jonathanem Nolanem na czele. Tym bardziej obecność Ramina Djawadiego nie powinna tutaj być zaskoczeniem.

Ścieżkę dźwiękową wydaje Lakeshore Records i jest ona już dostępne na platformach streamingowych.

3 Body Problems (Problem trzech ciał)

1. Main Title (from the Netflix Series “3 Body Problem”) (1:20)
2. Repent (2:14)
3. Do Not Answer (3:34)
4. Fulfill Your Purpose (3:42)
5. Nanofiber (3:05)
6. Chaotic or Stable (4:31)
7. You Were Chosen (2:51)
8. Target the Sun (3:02)
9. One Last Sunset (1:23)
10. They Are Coming (2:24)
11. Origami Boats – Video Games (6:51)
12. Sophon (3:40)
13. Destroy the Science (6:16)
14. Doomsday Express (3:42)
15. San-Ti (3:44)
16. Bulletproof (3:16)
17. Wallfacers (3:31)
18. Dream Up a Solution (3:41)
19. The Fate of the Planet (4:45)
20. I See You (2:01)
21. 3 Body Problem (2:46)

Czas trwania 67 minut

Problem trzech ciał – to adaptacja niezwykle popularnej powieści Cixina Liu pod tym samym tytułem. Fatalna decyzja pewnej młodej kobiety podjęta w Chinach w latach 60. XX wieku odbija się w przestrzeni i czasie na grupie genialnych współczesnych naukowców. Gdy prawa natury wymykają się spod kontroli, piątka byłych współpracowników spotyka się ponownie by rozwiązać problem. Rozwikływanie praw nauki prowadzi w końcu do wykrycia śmiertelnego zagrożenia dla całej ludzkości.

Za tę adaptację Netflixa odpowiadają znani z adaptacji Gry o tron David Benioff i D.B. Weissa. A więc podobnie jak w przypadku Fallout i tutaj obecność Ramina Djawadiego nie zaskakuje, a wręcz zdawała się być od samego początku oczywistą oczywistością.

Jako, że mamy do czynienia z produkcją Netflixa szanse na fizyczne wydanie tej muzyki są znikome.

House of the Dragon (Ród smoka) – Sezon 2

17 czerwca na HBO Max ukaże się drugi sezon Rodu Smoka, gdzie naturalnie dworskim spiskom i intrygom towarzyszyć będzie muzyka Ramina Djawadiego. Soundtrack zostanie wydany przez WaterTower Music.

Win or Lose

Muzyka Ramina Djawadiego towarzyszyć będzie w tym roku, jednak nie tylko serialom dla dorosłych widzów.  Jego kompozycje usłyszymy w mini-serialu od Pixara „Win or Lose„. Na razie nie mamy o nim za wiele informacji. Miał on trafić na Disney+ już w 2023 roku. Premiera została jednak przesunięta na rok 2024. Jednak dalej nie znamy konkretnej daty premiery. Wiemy jedynie, że ma to być sportowa opowieść o miłości, rywalizacji i wyzwaniach. Będziemy towarzyszyć trenerowi Danowi, który na tydzień przed mistrzostwami musi przygotować szkolną drużynę softballu do gry. Ile muzyki Ramina Djawadiego znajdzie się w serialu, czy zostanie ona wydana i czy w ogóle ta produkcja trafi w tym roku na Disney+ ? Na te wszystkie pytania na razie nie ma oficjalnych odpowiedzi.

Gra o tron, Ród Smoka, Westworld, Skazany na śmierć , Impersonalni, Jack Ryan – to imponująca lista seriali z muzyką Ramina Djawadiego. Teraz dochodzą do tego Problem trzech ciał oraz Fallout. Możliwe, że doczekają się kolejnych sezonów, a co za tym idzie kolejnych ścieżek dźwiękowych urodzonego w Duisburgu kompozytora. I tak patrząc po tych tytułach można stwierdzić, że Ramin Djawadi jest, w pewnym sensie, ekspertem od seriali. Czy można pójść dalej i stwierdzić, że jest współczesnym, muzycznym”Królem seriali”?

Najnowsze newsy

Komentarze