Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Nie żyje Ryuichi Sakamoto

Maciej Wawrzyniec Olech | 03-04-2023 r.

W wieku 71 lat po długiej chorobie nowotworowej zmarł Ryuichi Sakamoto, kompozytor, pianista i producent muzyczny. Skomponował on muzykę do ponad 50 filmów, w tym do „Ostatniego cesarza„, za którego nagrodzony został Oscarem i Złotym Globem.  

Ryuichi Sakamoto, od dziecka przejawiający zdolności i zainteresowania muzyczne, już w wieku 11 lat rozpoczął pobieranie nauki kompozycji u profesora Matsumoto z Tokyo National University of Fine Arts and Music. 8 lat później został studentem tego japońskiego uniwersytetu i ukończył klasę kompozycji ze spacjalnością w muzyce elektronicznej i etnicznej. W roku 1977 zaczął pracować jako kompozytor, producent i aranżer dla najpopularniejszych muzyków w Kraju Kwitnącej Wiśni. W przeciągu kilku lat wyrobił sobie uznaną markę w tym fachu. Już w 1978 r. Sakamoto wypuścił swój pierwszy solowy album (zatytułowany The Thousand Knives) a także wespół z Haruomi Hosono i Yukihiro Takahashim założył zespół Yellow Magic Orchestra, specjalizujący się w muzyce elektronicznej. YMO w ciągu 5 lat wydało 11 płyt, a druga z nich sprzedała się w liczbie ponad miliona egzemplarzy. Sakamoto opuścił zespół w roku 1983 i poświęcił się karierze solowej. Współpracował ponadto z takimi muzycznymi sławami, jak David Bowie, Iggy Pop czy David Byrne.

Jego przygoda z muzyką filmową, czy w ogóle z filmem, zaczęła się w tym samym roku, w którym opuścił Yellow Magic Orchestra. Skomponował wówczas ścieżkę dźwiękową do dramatu wojennego Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence, w którym ponadto zagrał jedną z głównych rol – kapitana Yonoi, sadystycznego komendanta obozu dla jeńców wojennych. Pisanie muzyki pod film z samym sobą najwyraźniej skutecznie zainspirowało Japończyka, gdyż stworzył interesującą kompozycję, która przyniosła mu nie tylko uznanie widzów/słuchaczy, ale i nagrodę BAFTA. Kilka lat później, do spółki z Cong Su i Davidem Byrnem mógł cieszyć się z Oscara za muzykę do Ostatniego Cesarza.  Za tę ścieżkę kompozytor otrzymał też Złoty Glob, którym 3 lata później nagrodzony został ponownie, za Pod osłoną nieba. Oprócz wymienionych trzech nagrodzonych kompozycji Sakamoto, do jego najbardziej znanych filmów z jego muzyką należą Mały Budda Bertolucciego, Oczy Węża De Palmy, okraszone cudownym tematem przewodnim Wichrowe wzgórza wg powieści Emily Bronte, oraz Zjawa Alejandro Gonzáleza Iñárritu. Tę ostatnią ścieżką tworzył po tym jak w 2014 zdiagnozowano u niego raka jamy ustnej i gardła.

Japoński kompozytor mimo choroby tworzył do końca. W 2020 lekarze poinformowali go, że w jego organizmie rozwija się również rak jelita grubego. 17 stycznia 2023 roku, w dniu swoich 71. urodzin Ryuichi Sakamoto zaprezentował światu swój ostatni album, zatytułowany „12”, którego  ambientowe brzmienie definiuje to, co muzyk prezentował w swoich nagraniach przez ostatnie lata.

Ryuichi Sakamoto zmarł 28 marca 2023 roku. Informację o śmierci artysty, powołując się na jego biurze, podała w niedzielę 2 kwietnia 2023, agencja Kyodo.

 

Najnowsze newsy

Komentarze