Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Michał Lorenc na rozpoczęcie Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej

Łukasz Wudarski | 17-05-2010 r.

W dniach 5-7 sierpnia 2010 w Toruniu odbędzie się po raz pierwszy Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej. Na jego rozpoczęcie 5 sierpnia (godz 20.00 Teatr Baj Pomorski) posłuchać będziemy mogli kompozycji filmowych Michała Lorenca.
Festiwal jest wydarzeniem poświęconym fenomenowi piosenki i ballady filmowej w kinematografii polskiej, europejskiej i światowej.

Pomysł imprezy nawiązuje do niezapomnianej ballady filmowej Krzysztofa Komedy i Agnieszki Osieckiej „Nim wstanie dzień” pochodzącej z polskiego westernu Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego „Prawo i pięść” zrealizowanego w Toruniu w 1964 roku. W 2008 roku na Rynku Nowomiejskim Torunia odbyło się odsłonięcie pomnika upamiętniającego to kanoniczne dzieło polskiej kinematografii. Wydarzenie to udowodniło, że zarówno sama ballada Komedy i Osieckiej jak i w ogóle fenomen piosenki filmowej w pełni zasługują na miejsce, które pozwoli w ciekawy sposób i na nowo zaprezentować najlepsze i najciekawsze piosenki i ballady filmowe kinematografii polskiej, europejskiej oraz światowej.

Celem Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej jest popularyzacja najciekawszych osiągnięć artystów, którzy nadali tej formie twórczości filmowej autorski wymiar i stworzyli utwory, które po dziś dzień oczarowują walorami artystycznymi.

Formuła Festiwalu polega na połączeniu dwóch części:

I. PRZEGLĄD KONKURSOWY – 6 SIERPNIA 2010

To otwarty konkurs skierowany do wokalistów, aktorów, studentów szkół artystycznych a zwłaszcza laureatów ogólnopolskich przeglądów piosenki i uczestników konkursów telewizyjnych poświęconych piosence.

W konkursie mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 18 lat. Przegląd Konkursowy ocenia Jury powołane przez Organizatora Festiwalu.

Nagrodzie Przeglądu Konkursowego patronuje Krzysztof Komeda Trzciński.

II. KONCERT GALOWY – 7 SIERPNIA 2010

Koncert z udziałem plejady polskich aktorów i artystów estradowych (m.in Katarzyna Groniec, Kinga Preis, Mariusz Lubomski, Małgorzata Kożuchowska, Bohdan Hołownia) oraz laureatów Przeglądu Konkursowego.

Portal Filmmusic.pl oraz organizatorzy pragną serdecznie zachęcić do nadsyłania zgłoszeń na otwarty Przegląd Konkursowy Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej do dnia 30 maja 2010 roku na adres biura organizacyjnego:

Teatr „Baj Pomorski”

ul. Piernikarska 9

87-100 Toruń

Tel: 56 652 24 24

e-mail: sekretariat@bajpomorski.art.pl

Nadesłane zgłoszenia ocenia Rada Artystyczna powołana przez Organizatora Festiwalu oraz Kierownik Muzyczny Festiwalu: Krzesimir Dębski.

Lista uczestników zakwalifikowanych do Przeglądu Konkursowego zostanie ogłoszona przez Organizatora Festiwalu do dnia do dnia 30 czerwca 2010 na stronie internetowej Festiwalu.

Regulamin, karta zgłoszenia i informacje szczegółowe znajdują się na stronie: www.piosenkafilmowa.pl.

Najnowsze newsy

Komentarze