Kącik kolekcjonera: maj-czerwiec 2017

Kącik kolekcjonera: maj-czerwiec 2017 - okładka
Tomek Rokita | 30-06-2017 r.

Kącik kolekcjonera: maj-czerwiec 2017


Chociaż na zwykłym rynku soundtrackowym lato kojarzy się zazwyczaj z premierami ścieżek głośnych twórców do głośnych, letnich filmów rozrywkowych, to jednak na jego kolekcjonerskim odpowiedniku zazwyczaj jest to czas spowolnienia i zebrania przez wytwórnie sił na kolejne miesiące roku. Widać to chyba najlepiej na przykładzie najprężniejszego wydawcy ostatnich lat La La Land Records, które wydało tylko muzykę do starego serialu o komiksowej heroinie (Wonder Woman), co i tak miało związek z premierą najnowszego o niej filmu kinowego. Ich koledzy z Intrady potraktowali również ten okres „lajtowo”, by wspomnieć pierwszy raz zaprezentowaną muzyką z serialu dokumentalnego Cosmos – ale tylko pierwszego sezonu – autorstwa Alana Silvestri, kolejne już, piąte wydanie II części Poletergeista Goldsmitha, rozdęte tym razem do niemożliwych rozmiarów (3-CD…) oraz ukłon w stronę fanów kultowego serialu Stargete. Tropami Golsmitha poszedł też Quartet, wydając po raz kolejny słynnego Papillona, dokonując zresztą tylko kosmetycznego rozszerzenia, co przy bardzo niskim pokładzie spowodowało naturalnie wyprzedaż w ciągu kilku dni od premiery. Hiszpańscy wydawcy skusili się również na rozszerzenie Stanu łaski Morricone, co także zakończyło się dość szybkim wyczyszczeniem magazynowych półek. Z biznesowego punktu widzenia były to decyzje nader udane. Słabe wrażenie pozostawiło po sobie niestety Varese Sarabande, które pod przykrywką limitowanych edycji wypuściło tytuły, które dopiero co miały filmowe premiery, w tym eklektyczną składankę z niedawno odbytego krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej. W pozytywnym świetle należy odebrać wznowienie Yakuzy Dave’a Grusina, pozycji która od dawna była wyprzedana, w pierwotnej wersji ukazując się nakładem FSM sprzed kilku lat.

W Lee Holdridge’a inwestuje natomiast wytwórnia BSX, ukazując światu kompilację jego muzyki telewizyjnej oraz kinowej a także bardzo ciekawie zapowiadającą się pracę koncertową. Oprócz tego otrzymaliśmy muzykę Jamesa Hornera na solowy fortepian w wykonaniu Dana Redfelda, współpracującego przy tego typu przedsięwzięciach z tym wydawnictwem, jak również kolejną pozycję z serii muzyki do obrazów australijskiego kina s-f/horroru sprzed kilku dekad (Sky Pirates).Francuskie Music Box Records swoje pozycje tradycyjnie już kieruje do miłośników muzyki z tamtego obszaru językowego jak i zapewne odbiorców francuskich, prezentując premiery i wznowienia takich twórców jak Colombier, Boiling a także Włoch Piovani. Największą chyba pracę wykonało Tadlow Music. Raz, że zrekonstruowało po raz pierwszy na poczet wydania CD muzykę z Pojedynku w słońcu Dmitrija Tiomkina, która to zdążyła być już recenzowaną na naszym portalu. Dwa – premierowo ukazała się ostatnia ścieżka dźwiękowa zmarłego w 2004 roku Elmera Bernstein’a do filmu dokumentalnego o legendarnym amerykańskim reżyserze i producencie Cecilu B.De Millu, dla którego kompozytor napisał choćby słynne Dziesięcioro przykazań. Tytuł Sharkansas Women’s Prison Massacre spod szyldu Kritzerland z pewnością powinien zainteresować wszystkich szukających egzotyki we współczesnej muzyce filmowej. Warto również nadmienić, że nośniku CD ukazał się balet Rabbit & Rouge Danny Elfmana, który w zeszłym roku został wydany tylko w formie cyfrowej. Ciekawym wydawnictwem jest re-recording nie tak oczywistych suit i tematów z twórczości Johna Williamsa, za który odpowiedzialny jest obecny główny dyrektor orkiestry Boston Pops, oczywiście przez nich wykonanych.


Buysoundtrax Records/Dragon’s Domain Records:


Caldera Records:


Intrada Records:

  • The Caine Mutiny (Max Steiner, 1954) – premiera CD; zremasterowane; limit (do wyczerpania nakładu/zainteresowania)
  • Cosmos: A Spacetime Oddysey – Vol. 1 (Alan Silvestri, 2014) – premiera CD; zremasterowane; limit (do wyczerpania nakładu/zainteresowania)
  • Poltergeist II: The Other Side (Jerry Goldsmith, 1986) – 3-CD; rozszerzenie; zremasterowane; limit (do wyczerpania nakładu/zainteresowania)
  • Stargate SG-1 (Richard Band, 1997) – 2-CD; premiera CD; zremasterowane; limit (do wyczerpania nakładu/zainteresowania)


Kritzerland:


La-La Land Records:

  • Wonder Woman (Charles Fox, Artie Kane, Robert Prince, Johnny Harris, Robert O. Ragland, Angela Morley, Richard LaSalle, 1975-1979) – 3-CD; limit (3000 szt.)


Music Box Records:


Quartet Records:

  • Hustle (Frank De Vol/The Longest Yard, 1975/1974) – premiera na CD; zremasterowane; limit (1000 szt.)
  • Papillon (Jerry Goldsmith, 1973) – rozszerzenie; zremasterowane; limit (1000 szt.)
  • State of Grace (Ennio Morricone, 1990) – 2-CD; rozszerzenie; zremasterowane; limit (1000 szt.)


Tadlow Music:


Varese Sarabande:


Wydania specjalne/kompilacje/re-recordingi/muzyka okołofilmowa itp.:


Najnowsze newsy

Komentarze

Jeżeli masz problem z załadowaniem się komentarzy spróbuj wyłączyć adblocka lub wyłączyć zaawansowaną ochronę prywatności.