Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie zaprasza na: International Gala, Miasteczko Festiwalowe

Maciej Wawrzyniec Olech | 05-05-2024 r.

17. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie zaprasza na „International Gala: Individuals” oraz do Miasteczka Festiwalowego na terenie Galerii Kazimierz. 

Tradycją i nierozłączonym elementem krakowskiego festiwalu są wielkie muzyczne gale. Goszczą na nich światowi kompozytorzy muzyki filmowej oraz grane są ich najsłynniejsze kompozycje. Nie inaczej jest w tym roku gdzie Sinfonietta Cracovia wspólnie ze swoim honorowym dyrygentem – Dirkiem Brossé, zaprezentują nam twórczość pięciu niezwykłych indywidualności – kompozytorów: Daniela Pembertona, Martina Phippsa, Roba Simonsena, Anthony Willisa, Elliota Goldenthala, których zobaczymy na koncercie International Gala: Individuals w Centrum Kongresowym ICE.

Program:

 • Daniel Pemberton – Spider-Man: Across the Spider-Verse, The Trial of the Chicago 7, King Arthur: Legend of the Sword
 • Rob Simonsen – The WhaleThe Adam ProjectThe Age of Adaline
 • Anthony Willis – SaltburnPromising Young Woman, M3GAN, How to Train Your Dragon: Homecoming
 • Martin Phipps – NapoleonThe Crown
 • Elliot Goldenthal – Grand Gothic Suite

Wykonawcy:

 • Sinfonietta Cracovia
 • Dirk Brossé – dyrygent

Goście specjalni:

 • Elliot Goldenthal
 • Daniel Pemberton
 • Martin Phipps
 • Rob Simonsen
 • Julie Taymor
 • Anthony Willis

—————

Czas trwania koncertu: 140 minut (z przerwą)

Też pomału tradycją staje się Miasteczko Festiwalowe na terenie Galerii Kazimierz w Krakowie. I jako, że w tym roku FMF celebruje 30-lecie Króla lwa – kultowej animacji Disneya – Miasteczko Festiwalowe będzie tętnić rytmami natury! Warsztaty, quizy, występy muzyczne i taneczne, spotkania z artystami, kino plenerowe i silent disco złożą się na bogaty program, skierowany zarówno do dzieci, jak i młodzieży oraz dorosłych. W dniach 24–26 maja FMF zaprasza na teren Galerii Kazimierz.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to koncerty z udziałem znakomitych orkiestr i chórów, kameralne występy cenionych solistów, spotkania z artystami i wiele więcej. Ważną częścią programu jest Miasteczko Festiwalowe, które wypełni teren Galerii Kazimierz  wspólną zabawą, nauką i sztuką. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne – niektóre wymagają jedynie wcześniejszego pobrania wejściówki.

Warsztaty? Naturalnie!

Ozdabianie twarzy inspirowanymi Afryką wzorami, wspólne malowanie wielkoformatowej dżungli czy tworzenie kukiełki lwa z imponującą grzywą – to tylko kilka spośród aktywności dla najmłodszych, które poprowadzą doświadczone animatorki i animatorzy. Mottem spajającym różnorodne warsztaty w Miasteczku Festiwalowym są słowa z utworu otwierającego Króla lwa: „Krąg życia niech trwa”.

„Chcemy celebrować różnorodność świata przyrody, lepiej go rozumieć i chronić. Dlatego wybieramy się w metaforyczną podróż na sawannę i do dżungli. Proponowane warsztaty skupiają się na poznawaniu dzikich zwierząt, a także na ekologicznej edukacji – utrzymane są w duchu zero waste, z wykorzystaniem materiałów z recyklingu lub naturalnych, takich jak drewno” – mówi Anna Kurda z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które organizuje FMF wspólnie z Miastem Krakowem i RMF Classic.

W programie warsztatów rozwijających wyobraźnię i plastyczne talenty dzieci znajdziemy też tak wyjątkowe propozycje jak powrót do początków animacji, kiedy w ruch wprawiano prawdziwe rysunki. Z pomocą ołówka, kredek i kawałka papieru uczestnicy spotkania stworzą nowe historie o Simbie i jego przyjaciołach. Każdy będzie mógł się poczuć jak filmowiec animator, wprawiając swoje rysunki w ruch. Z kolei uczestnicy warsztatów upcyklingowych przygotują własne ozdoby na ścianę, przy okazji poznając bioróżnorodność afrykańskiej sawanny. Przede wszystkim jednak przekonają się, że z odrobiną kreatywności „śmieci” mogą znaleźć nowe życie i przemienić się w prawdziwe skarby.

Muzyka, taniec, film i więcej

W Miasteczku Festiwalowym FMF nie może zabraknąć muzyki gwarantującej dobrą atmosferę.Podczas integracyjnego koncertu Kraina afrykańskich rytmów wyruszymy w niezapomnianą podróż, w której każdy będzie twórcą i wykonawcą utworów. Oprócz tego na scenie Miasteczka wystąpi zespół DrumSyndrome, tworzony przede wszystkim przez osoby z zespołem Downa. Młodzi artyści dzięki wspólnemu graniu rozwijają nie tylko zdolności muzyczne, ale też podnoszą poczucie własnej wartości. Bębnienie pozwala wyrażać siebie przez dźwięk oraz nawiązywać relacje między wykonawcami a publicznością.

Interakcji należy się spodziewać także podczas spektaklu Robale, pełnego różnorodnych lalek i muzyki. Widzowie będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska, niczym przez lupę, dużym i małym owadom potocznie nazywanym robalami. Poszerzaniu wiedzy poprzez zabawę posłużą również quizy o tematyce filmowej.

„Miasteczko Festiwalowe FMF w ubiegłym roku było niewątpliwym sukcesem. Jestem przekonana, że również tym razem mieszkańcy Krakowa oraz odwiedzający miasto goście w każdym wieku zechcą spędzić ostatni weekend maja w pasjonującym świecie muzyki filmowej. Nasz kameralny plac, otoczony historyczną architekturą, będzie tętnił energią. Zapraszamy też do kina plenerowego, w którym na leżakach obejrzymy między innymi Vinci w reżyserii Juliusza Machulskiego. Kultowy film nakręcony w Krakowie świętuje 20-lecie, więc okazja jest doskonała” – mówi Beata Jankowska, dyrektor Galerii Kazimierz.

Pełny program Miasteczka Festiwalowego jest dostępny na stronie FMF. Bezpłatne wejściówki będą dystrybuowane na platformie KBF: Bilety.

Możecie też śledź social media FMF:

Facebook

Instagram

Galeria Kazimierz w Krakowie

Najnowsze newsy

Komentarze