Szukaj: w


recenzje

NHK Special Human Naze Ningen Ni Naretanoka


Japoński film telewizyjny, do tego dokumentalny - szansa na obejrzenie kiedykolwiek takowej produkcji jest bardzo znikoma. A szkoda, bo możliwo¶ć skonfrontowania materiału soundtrackowego z obrazem mogłaby być niekiedy doprawdy interesuj±cym do¶wiadczeniem. Tak wła¶nie jest w przypadku Human Naze Ningen ni Naretanoka, dokumentu tokijskiej telewizji NHK, obdarzonego ciekaw± ¶cieżk± dĽwiękow± autorstwa Naokiego Sato. Co znamienne, soundtrack jest w zasadzie jedynym ¶ladem istnienia tej produkcji. Doprawdy rzadko zdarza mi się pisać o tak anonimowym projekcie.

Jaka jest przygotowana przez Sato muzyka? Jej sklasyfikowanie może być niezmiernie trudne, bo Japończyk zaskakuje wybiegami w rozmaite regiony gatunkowych inspiracji. Ponadto większo¶ć utworów prezentuje inne pomysły, a sam soundtrack jest całkowicie pozbawiony ilustracyjno¶ci, co zbliża go raczej w stronę albumu koncepcyjnego. Zasadnicz± ide± przy¶wiecaj±c± Sato wydaje się jednak skonfrontowanie ze sob± muzyki etnicznej, nowoczesnej elektroniki, a także, w mniejszym stopniu, orkiestry (w czym przypomina, ale tylko w ogólnych założeniach, prace swojego rodaka, Kiyoshiego Yoshidy). Wszystkie te trzy elementy wzajemnie się ze sob± przeplataj±, a ostateczny efekt jest wielce zadowalaj±cy.

Przyjęta przez Sato koncepcja prezentuje się okazale zwłaszcza w temacie głównym. The Beginnings to naprawdę ¶wietny utwór, ¶wieży, dynamiczny, energetyczny, oparty na chwytliwym temacie i pasjonuj±cym wokalu (warto zwrócić też uwagę na piękn±, czysto orkiestrow± aranżację z Transmigration). Kolejnym highlightem wywodz±cym się z tego zamysłu, choć ze znacznie mniejsz± rol± elektroniki, jest Vigorous, jak sama nazwa wskazuje, pełna wigoru kompozycja. Obok zabaw z elementy etnicznymi, Japończyk dokłada tutaj heroiczny temat na waltornie (mi osobi¶cie kojarz±cy się z twórczo¶ci± Johna Williamsa), a nawet gitarę w stylu country. Generalnie Sato nie stroni od ¶piewów i perkusjonaliów etnicznych, ale jak wspomniałem wcze¶niej, w ujęciu cało¶ciowym niebagateln± funkcję odgrywaj± instrumenty elektroniczne, które znacz±co uwspółcze¶niaj± recenzowany soundtrack. Można powiedzieć, że to do¶ć typowe dla dzieł Sato.

Spektrum elektronicznych zabaw rozci±ga się od budowania ambientowych tekstur, w których możemy usłyszeć mistyczne, samplowane chóry, aż do stricte transowych stylizacji. Sprawnie wtapiaj± się one w strukturę poszczególnych kompozycji, dzięki czemu muzyka Japończyka brzmi bardzo przejrzy¶cie, a ponadto całkiem oryginalnie. Kolejnym ukłonem w stronę szeroko rozumianej muzyki współczesnej s± często słyszane wpływy minimalizmu (np. w Pulse kłaniaj± się eksperymenty Joe Hisaishiego w tym gatunku). Dzięki powtarzaniu w ten sposób pewnych struktur kompozycyjnych, a także ambientowym elementom, album ubogacany jest refleksyjnym tonem, co ciekawe nieĽle współgraj±cym z przebojowym wydĽwiękiem niektórych elektroniczno-etniczno-orkiestrowych kolaży.

Pomimo stykania się z rozmaitymi ideami muzycznymi, materiał jest względnie spójny, nie razi swoj± różnorodn± kolorystyk± i brzmieniowym eklektyzmem. Muzyka Sato brzmi nowocze¶nie i nie odcina się przy tym od „starszych” form wyrazu, jak orkiestra i muzyka etniczna. Ciekawe, barwne, przystępne, napisane z wyobraĽni± słuchowisko warte polecenia.Nasza ocena
Oryginalno¶ć ¶cieżki:
Muzyka na płycie:
OCENA OGÓLNA:
Lista utworów
 • 1. The Beginnings (4:05)
 • 2. Curious (3:15)
 • 3. Vigorous (3:21)
 • 4. Grief (2:59)
 • 5. The Moment of Truth (3:25)
 • 6. Pulse (3:14)
 • 7. Riddle (2:52)
 • 8. Transmigration (3:55)
 • 9. Dialogue (3:34)
 • 10. Lament (3:37)
 • 11. Sway (2:30)
 • 12. Rest in Peace (3:29)
 • 13. The Beginnings (Another Version) (4:05)
Czas trwania: 44:21
Komentarze

NHK Special Human Naze Ningen Ni Naretanoka

Kompozytor:

 • Naoki Sato

Wydawca:

 • NHK Publishing, Inc. (2012)

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie