Szukaj: w


recenzje

NHK Special Human Naze Ningen Ni Naretanoka


Japoński film telewizyjny, do tego dokumentalny - szansa na obejrzenie kiedykolwiek takowej produkcji jest bardzo znikoma. A szkoda, bo możliwość skonfrontowania materiału soundtrackowego z obrazem mogłaby być niekiedy doprawdy interesującym doświadczeniem. Tak właśnie jest w przypadku Human Naze Ningen ni Naretanoka, dokumentu tokijskiej telewizji NHK, obdarzonego ciekawą ścieżką dźwiękową autorstwa Naokiego Sato. Co znamienne, soundtrack jest w zasadzie jedynym śladem istnienia tej produkcji. Doprawdy rzadko zdarza mi się pisać o tak anonimowym projekcie.

Jaka jest przygotowana przez Sato muzyka? Jej sklasyfikowanie może być niezmiernie trudne, bo Japończyk zaskakuje wybiegami w rozmaite regiony gatunkowych inspiracji. Ponadto większość utworów prezentuje inne pomysły, a sam soundtrack jest całkowicie pozbawiony ilustracyjności, co zbliża go raczej w stronę albumu koncepcyjnego. Zasadniczą ideą przyświecającą Sato wydaje się jednak skonfrontowanie ze sobą muzyki etnicznej, nowoczesnej elektroniki, a także, w mniejszym stopniu, orkiestry (w czym przypomina, ale tylko w ogólnych założeniach, prace swojego rodaka, Kiyoshiego Yoshidy). Wszystkie te trzy elementy wzajemnie się ze sobą przeplatają, a ostateczny efekt jest wielce zadowalający.

Przyjęta przez Sato koncepcja prezentuje się okazale zwłaszcza w temacie głównym. The Beginnings to naprawdę świetny utwór, świeży, dynamiczny, energetyczny, oparty na chwytliwym temacie i pasjonującym wokalu (warto zwrócić też uwagę na piękną, czysto orkiestrową aranżację z Transmigration). Kolejnym highlightem wywodzącym się z tego zamysłu, choć ze znacznie mniejszą rolą elektroniki, jest Vigorous, jak sama nazwa wskazuje, pełna wigoru kompozycja. Obok zabaw z elementy etnicznymi, Japończyk dokłada tutaj heroiczny temat na waltornie (mi osobiście kojarzący się z twórczością Johna Williamsa), a nawet gitarę w stylu country. Generalnie Sato nie stroni od śpiewów i perkusjonaliów etnicznych, ale jak wspomniałem wcześniej, w ujęciu całościowym niebagatelną funkcję odgrywają instrumenty elektroniczne, które znacząco uwspółcześniają recenzowany soundtrack. Można powiedzieć, że to dość typowe dla dzieł Sato.

Spektrum elektronicznych zabaw rozciąga się od budowania ambientowych tekstur, w których możemy usłyszeć mistyczne, samplowane chóry, aż do stricte transowych stylizacji. Sprawnie wtapiają się one w strukturę poszczególnych kompozycji, dzięki czemu muzyka Japończyka brzmi bardzo przejrzyście, a ponadto całkiem oryginalnie. Kolejnym ukłonem w stronę szeroko rozumianej muzyki współczesnej są często słyszane wpływy minimalizmu (np. w Pulse kłaniają się eksperymenty Joe Hisaishiego w tym gatunku). Dzięki powtarzaniu w ten sposób pewnych struktur kompozycyjnych, a także ambientowym elementom, album ubogacany jest refleksyjnym tonem, co ciekawe nieźle współgrającym z przebojowym wydźwiękiem niektórych elektroniczno-etniczno-orkiestrowych kolaży.

Pomimo stykania się z rozmaitymi ideami muzycznymi, materiał jest względnie spójny, nie razi swoją różnorodną kolorystyką i brzmieniowym eklektyzmem. Muzyka Sato brzmi nowocześnie i nie odcina się przy tym od „starszych” form wyrazu, jak orkiestra i muzyka etniczna. Ciekawe, barwne, przystępne, napisane z wyobraźnią słuchowisko warte polecenia.Nasza ocena
Oryginalność ścieżki:
Muzyka na płycie:
OCENA OGÓLNA:
Lista utworów
 • 1. The Beginnings (4:05)
 • 2. Curious (3:15)
 • 3. Vigorous (3:21)
 • 4. Grief (2:59)
 • 5. The Moment of Truth (3:25)
 • 6. Pulse (3:14)
 • 7. Riddle (2:52)
 • 8. Transmigration (3:55)
 • 9. Dialogue (3:34)
 • 10. Lament (3:37)
 • 11. Sway (2:30)
 • 12. Rest in Peace (3:29)
 • 13. The Beginnings (Another Version) (4:05)
Czas trwania: 44:21
Komentarze

NHK Special Human Naze Ningen Ni Naretanoka

Kompozytor:

 • Naoki Sato

Wydawca:

 • NHK Publishing, Inc. (2012)

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służą jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie