Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Kilar, Małe Monografie i smaczna kawusia

Maciej Wawrzyniec Olech | 16-07-2022 r.

Na polskim rynku ukazała się nowa książka o Wojciechu Kilarze zatytułowana po prostu Kilar autorstwa Magdy Miśki-Jackowskiej. Wydana została przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach serii Małe Monografie, o znanych polskich i zagranicznych kompozytorach z różnych epok. Książka, dzięki swojemu kieszonkowemu rozmiarowi, jest bardzo praktyczna i idealnie nadają się teraz na letnie wycieczki. Czy też na krótsze wyprawy, do ulubionych kawiarni na smaczną kawę.  Tę opcję poleca nasz redaktor Maciej Wawrzyniec Olech, który spędzał dobry czas z tą książką, odwiedzając najróżniejsze berlińskie kawiarnie. Raz nawet Kilar Magdy Miśki-Jackowskiej odwiedził nadmorski Stralsund, gdzie w kawiarni Monopol sympatyczne baristki zaintrygowane dopytywały się o te książkę.

Tak też na ten słoneczny, letni czas jako jedną z opcji, polecamy lekturę Kilara Magdy Miśki-Jackowskiej . I liczymy, że ukażą się też inne książki, poświęcone polskim kompozytorom muzyki filmowej. A na razie redakcja FilmMusic.pl życzymy naszym czytelnikom przyjemnej lektury, udanych wakacji z najlepszą muzyką filmową oraz smacznej kawusi, ma się rozumieć.

19grams Coffee – Chausseestraße 36, Berlin

Wojciech Kilar (1932–2013) „uruchamiał w innych poczucie, że mają do czynienia z kimś lub czymś znajomym” – pisze Magda Miśka-Jackowska. Tak było z Kilarem człowiekiem, który jako dziecko uciekał z ogarniętego wojną Lwowa, i tak samo jest z Kilarem kompozytorem. Jego Orawa znalazła miłośników w filharmonii, Angelusem ludzie się modlą, Krzesany jest niezmiennie synonimem zachwytu nad potęgą gór. Polonez z Pana Tadeusza wyszedł dumnie poza kino, a Pieśń o małym rycerzu stała się balladą-hymnem kadry siatkarzy. Żadnemu innemu polskiemu twórcy nie udało się dotrzeć do tak szerokiego grona odbiorców, a zainteresowanie jego muzyką nie dotyczy wyłącznie Polski – Draculą podbił przecież Hollywood. Pisana ze szczerą sympatią, pełna uroku opowieść o losach Kilara, jego wspaniałej osobowości, dowcipie, codzienności i oszałamiającej karierze, a także o fenomenie jego ciągłej obecności – to lektura dla każdego, do przeczytania „na jednym oddechu”.

Oslo Kaffebar – Eichendorffstraße 13, Berlin

Magda Miśka-Jackowska – dziennikarka i prezenterka radiowa. Autorka podcastu o muzyce filmowej „Score and the City”. Jest cenionym konferansjerem, prowadzi prestiżowe wydarzenia kulturalne w całej Polsce. Przez 15 lat stworzyła w RMF Classic wiele lubianych programów, m.in. „Moje kino”, za które w 2010 roku dostała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (najlepszy program radiowy lub telewizyjny o tematyce filmowej), oraz „Zagraj to jeszcze raz”, czyli radiową opowieść o fenomenie muzyki filmowej, pierwszą taką produkcję w polskich mediach i w 2019 roku nagrodzoną w plebiscycie MediaTory. Przeprowadziła setki wywiadów radiowych i telewizyjnych z największymi osobowościami świata kultury. W swojej pracy pedagogicznej związana z Akademią Muzyczną w Łodzi i Uniwersytetem Śląskim. Autorka Przewodnika po muzyce filmowej (PWM, w przygotowaniu)

Kaffee Monopol • Rösterei Stralsund – Mühlenstraße 55, Stralsund

Jules Biergarten & Café (Jules | B-Part) – Park am Gleisdreieck – Luckenwalder Str. 6b, Berlin

Bonanza Coffee Roasters – Oderberger Straße 35,  Berlin

The Visit Coffee Roastery – Adalbertstraße 9,  Berlin

Najnowsze artykuły

Komentarze