Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Stephen Warbeck

Łukasz Koperski | 21-04-2022 r.

Urodzony w 1953 r. w Southampton, Stephen Warbeck od 4 roku życia uczył się gry na fortepianie i komponowania utworów muzycznych. Dużo zawdzięcza rodzicom, którzy przejawiali muzyczne zainteresowania, byli nawet muzykami-amatorami i to oni pchnęli młodego Stephena w kierunku rozwijania jego talentów. Jako nastolatek, Warbeck interesował się przede wszystkim rock’n’rollem oraz… aktorstwem. To ta druga pasja skłoniła go do podjęcia studiów na wydziale dramatycznym Uniwersytetu w Bristol (studiował tam również romanistykę). Początkowo próbował swoich sił jako aktor teatralny, ale szybko porzucił tę profesję na rzecz komponowania muzyki.

Jego związki z muzyką filmową zaczęły się w początkach lat 90-tych kiedy skomponował ścieżkę dźwiękową do brytyjskiego serialu Prime Suspect z późniejszą zdobywczynią Oscara Hellen Mirren w roli głównej. Pierwsza kompozycja Warbecka od razu przyniosła mu nominację do nagrody BAFTA, do której zresztą był nominowany jeszcze trzykrotnie, ale póki co ani razu jej nie zdobył. Przez kolejnych kilka lat pisał głównie muzykę do seriali TV, z rzadka dostając angaż do jakiegoś większego projektu. Aż w końcu, w roku 1998 napisał partyturę do Zakochanego Szekspira i bardzo niespodziewanie otrzymał za nią Oscara a także nominacje do Grammy i BAFTA.

Zaskakujące wyróżnienie sprawiło, iż Warbeck został dostrzeżony w filmowym świecie i coraz rzadziej pisał dla telewizji, a coraz częściej dla kina. Jego kompozycje pojawiły się w takich obrazach, jak Charlotte Gray, Kapitan Corelli, Billy Elliot, Zatrute pióro, Dwaj bracia, Dowód. Choć wydaje się, że jego specjalnością jest romantyczna muzyka na klasyczną, zachodnią orkiestrę, to jednak potrafi stworzyć także bardziej minimalistyczną ścieżkę, opartą w dużej mierze o na przykład fortepian i gitarę (Proof) czy też niepozbawioną epickiego rozmachu partyturę wykorzystującą elementy dalekowschodniego folkloru (Two Brothers).

Warbeck od jakiegoś czasu współpracował z brytyjskim Teatrem Narodowym oraz Królewskim Stowarzyszeniem Szekspirowskim (Royal Shakespeare Company). W przypadku tego drugiego, jest nie tylko jego członkiem ale i szefem działu muzycznego. Trudno się więc dziwić, że w jego filmografii nie brak produkcji współfinansowanych, czy współtworzonych przez RSC i National Theatre. Obok komponowania dla filmu i telewizji, Stephen Warbeck tworzył też krótkie kompozycje na potrzeby audycji radiowych. Był ponadto członkiem-założycielem zespołu muzycznego The Kippers, dla którego komponował utwory i z którym występował.


Nagrody:

  Oscar:

 • 1999 – Shakespeare in Love

  BAFTA:

 • The Hollow Crown (w kat. TV)

  BMI Film Music Award:

 • 1999 – Shakespeare in Love

  Nagroda im. G. Delerue na festiwalu we Flandres:

 • 2005 – Proof

Nominacje:

  BAFTA:

 • 2000 – Billy Elliot
 • 1999 – Shakespeare in Love
 • 1995 – Skallagrigg (w kat. TV)
 • 1992 – Prime Suspect (w kat. TV)

  Europejska Nagroda Filmowa:

 • 2004 – De Zaak Alzheimer

  Grammy:

 • 2000 – Shakespeare in Love

Recenzje

Komentarze