Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Simon Boswell

15 października 1956
Łukasz Koperski | 21-04-2022 r.

Urodzony w 1956r. w Londynie Simon Boswell to nie tylko kompozytor muzyki filmowej ale i dyrygent, muzyk rockowy, gitarzysta oraz producent muzyczny. Studiował na Pembroke College ale nic związanego z muzyką, bo literaturę angielską. Jednocześnie cały czas, od 12 roku życia poświęcał się swojej pasji, jaką było granie na gitarze, a był na tyle utalentowany, że w 1975r. wytwórnia Transatlantic Records podpisała z nim kontrakt i młody Boswell wydał album The Mind Parasites z piosenkami i gitarową muzyką instrumentalną. Dwa lata później założył zespół rockowy o nazwie Advertising, który w historii muzyki rozrywkowej złotymi zgłoskami się nie zapisał, ale przynajmniej Boswell z kolegami odbyli wspólne tournee z bardziej znanym zespołem Blondie.

Po rozpadzie zespołu, Simon Boswell poświęcił się roli muzycznego producenta, pracując zarówno w Anglii, jak i we Włoszech, gdzie wyprodukował m.in. najbardziej hitowy album tamtejszej ówczesnej gwiazdy Renato Zero. To właśnie we Włoszech rozpoczęła się jego kariera w branży filmowej. Reżyser Dario Argento zaprosił go do współpracy przy horrorze Phenomena, tam jednak był jednym z kilku muzyków pracujących przy projekcie. W kolejnych latach zilustrował parę następnych filmów włoskiego kina grozy i dopiero na przełomie lat 80. I 90. Zaczął pisywać także dla filmów z Wielkiej Brytanii czy USA. Boswell choć zaczął od horroru, tworzył ilustrację do różnych gatunków filmowych, zarówno do produkcji kinowych jak i telewizyjnych. Za ścieżkę do serialu Th Lakes był nominowany do nagrody BAFTA, ma też w dorobku nominację do Saturna (za Świętą krew) oraz Goya (za Perditę Durango). W swoich kompozycjach często łączy elementy typowo orkiestrowe, czy klasyczne z rockowymi, zarówno w stylistyce jak i instrumentacjach.

Boswell wciąż (z krótką przerwą w latach 2009-2010) pracuje w przemyśle filmowym, ale jednocześnie też znajduje czas dla innych projektów. Przez lata współpracował z takimi muzykami jak Elton John, Dolly Parton, Blur, Orbital czy The Sex Pistols. Napisał score do gry komputerowej Burn: Cycle. Zrealizował także dwa projekty na zamówienie Watykanu. W Santo Subito połączył mowy i śpiewy Jana Pawła II z muzyką własnego autorstwa, zaś w Alma Mater coś podobnego, związanego już z osobą Benedykta XVI. W 2006r. wydał ponadto album Close Your Eyes, w którym można usłyszeć orkiestrę oraz zespoły Blur i The Kills, motywy z niektórych prac filmowych Boswella, oraz frazy mówione przez znakomitych aktorów i reżyserów (Ewan McGregor, Ray Winstone, Dario Argento czy Alejandro Jodorowsky).

Strona kompozytora:

simonboswell.com


NAGRODY:

Chainsaw Award:

 • 1996 – Lord of Illusions

  DVD Exclusive Award:

 • 2003 – The Sleeping Dictionary

  Paris Film Festival – Best Score:

 • 2004 – Doctor Sleep

  NOMINACJE:

  Goya:

 • 1998 – Perdita Durango

  Saturn:

 • 1991 – Santa Sangre

  BAFTA TV Award:

 • 1998 – The Lakes

 • Recenzje

  Komentarze