Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Shirley Walker

10 kwietnia 1945 - 29 listopada 2006
Łukasz Koperski | 21-04-2022 r.

Shirley Walker to jedna z niewielu kobiet w muzyce filmowej i prawdopodobnie pierwsza, która napisała score do hollywoodzkiego filmu uznanego reżysera (Wspomnienia niewidzialnego człowieka Johna Carpentera). Jednak bardziej jak z fachu kompozytora znana była z roli orkiestratora albo dyrygenta. Współpracowała z takimi twórcami jak Hans Zimmer, Danny Elfman, Trevor Jones, Basil Poledouris, Brad Fiedel czy Carter Burwell.

Od lat młodzieńczych uczyła się gry na fortepianie, naukę pobierała m.in. w stanowym college’u w San Francisco, w międzyczasie będąc już pianistką San Francisco Symphony. Grę na fortepianie doskonali na uczelni w Berkley, gdzie oprócz klasy fortepianu ukończyła także kierunek kompozytorski. W czasie studenckim dorabiała jako pianistka grając z różnego rodzaju zespołami, głównie jazzowymi. W latach 1967-78 komponowała jingle i muzykę do spotów reklamowych, ponadto w tym okresie była pianistką w Oakland Symphony Orchestra i Cabrillo Festival Orchestra. W roku 1967 poślubiła Dona Walkera, z którym miała dwójkę synów: Colina (ur. 1970) i Iana (ur. 1972).

Pod koniec lat 70. trafiła do branży filmowej. Najpierw wykonywała na syntezatorach muzykę Carmine’a Coppoli do Czasu apokalipsy, napisała także dodatkowy materiał do Czarnego rumaka a już rok później zilustrowała serial Lou Grant. Niezwykle istotnym wydarzeniem w jej karierze było poznanie Danny’ego Elfmana. Była już dyrygentką jego Scrooged ale najważniejszą współpracą z Elfmanem był oczywiście Batman. Dyrygentura tej partytury otworzyła jej drzwi do ilustrowania animowanych adaptacji przygód człowieka nietoperza realizowanych przez wytwórnię Warner Bros. Ścieżka Walker z tego serialu, oraz jego pełnometrażowej odnogi – Maski Batmana z 1993 roku, do dziś cieszy się dużym uznaniem wśród fanów. Oprócz tego do najbardziej znanych i najpopularniejszych soundtracków Walker należą trzy części Oszukać przeznaczenie, Willard oraz Krwawe święta. Jak widać, mimo iż była przedstawicielką płci pięknej, najlepiej czuła się w filmach mrocznych, wymagających takiej właśnie muzyki. Oprócz nich, wielu fanów Hansa Zimmera bardzo dobrze wspomina jej współpracę z niemieckim kompozytorem przy takich obrazach jak Czarny deszcz czy Backdraft, które orkiestrowała i dyrygowała.

Shirley Walker zmarła w 2006 roku w szpitalu w mieście Reno w stanie Nevada, gdzie trafiła po udarze mózgu. Została zapamiętana jako osoba niezwykle energiczna, bardzo mocno angażująca się w każdą wykonywaną pracę. Za życia była członkinią wielu branżowych stowarzyszeń i komitetów. Zdobyła dwie nagrody Emmy, ponadto jeszcze pięciokrotnie była do nich nominowana.

Strona poświęcona kompozytorce:

 • walker.filmmusic.com

  NAGRODY:

  Emmy:

 • 2001 – Batman Beyond (+ L. Ritmanis; K. Carter; M. McCuistion)
 • 1996 – Batman (+ H. Cohen)

  NOMINACJE:

  Emmy:

 • 2002 – The Zeta Project (+ L. Ritmanis; K. Carter; M. McCuistion)
 • 2001 – Batman Beyond (+ L. Ritmanis; K. Carter; M. McCuistion)
 • 1999 – The New Batman Adventures
 • 1998 – The Batman Superman Movie: World’s Finest
 • 1996 – Space: Above nad Beyond

  Annie:

 • 2001 – The Zeta Project (+ L. Ritmanis; K. Carter; M. McCuistion)
 • 1997 – Superman
 • 1995 – Batman
 • Recenzje

  Komentarze