Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Qigang Chen

Łukasz Koperski | 21-04-2022 r.

Qigang Chen urodził się w Szanghaju, w 1951r. Od najmłodszych lat przejawiał talent muzyczny i pobierał nauki w tym kierunku. Uczył się w Gimnazjum Muzycznym w Centralnym Konserwatorium Muzycznym w Pekinie. Niestety w pewnym momencie, jego ojciec, administrator w Pekińskiej Akademii Sztuk Pięknych został oskarżony o szerzenie „burżuazyjnych” i „antyrewolucyjnych” poglądów i zesłany do obozu pracy. Represje dotknęły także młodego Chena, który przetrzymywany był w zamknięciu przez 3 lata i przechodził tzw. „ideologiczną reedukację”. Nie złamało to jednak jego pasji do muzyki.

W 1977r. po zmianie zasad przyjęć na uczelnie wyższe, Qigang staje przed szansą ponownego dostania się do pekińskiego Konserwatorium. I znajduje się w grupce 26 osób (spośród ponad 2000 kandydatów), którym się to udaje. Znakomite wyniki w nauce i wyróżnienie w ogólnokrajowym konkursie prac podyplomowych pozwalają mu ubiegać się o stypendium zagraniczne. Chen w 1984r. decyduje się na wyjazd do Francji. Tam kontynuuje naukę aż do uzyskania dyplomu na słynnej paryskiej Sorbonie.

Qigang Chen święci liczne sukcesy jako kompozytor muzyki poważnej/współczesnej. Zdobywa liczne nagrody, wyróżnienia (m.in. nagrodę francuskiego Ministerstwa Kultury, a chińska prasa ogłasza go w 1990r. „muzykiem roku”). W 1992r. przyjmuje obywatelstwo francuskie. Mimo to, nie odżegnuje się od korzeni, a jego losy zaczynają zbiegać się z Zhangiem Yimou, uznanym chińskim reżyserem. Najpierw, w 2001r., zaadaptował na potrzeby baletu słynny dramat tego twórcy Zawieście czerwone latarnie. Następnie panowie współpracują już bezpośrednio. Yimou zostaje reżyserem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008r.). Chen ma odpowiadać za oprawę muzyczną. Obaj panowie musieli być zadowoleni z tej współpracy, gdyż już 2 lata później Yimou wciąga Chena do świata filmu. Kompozytor tworzy swoją pierwszą ścieżkę dźwiękową do mało znanego u nas melodramatu Under the Hawthorn Tree. W następnym roku tworzy już do większego projektu tego samego reżysera, nominowanego do Złotego globu dramatu wojennego z Christianem Bale’m – The Flowers of War, a po kolejnych trzech latach do kameralnego dramatu Coming Home. I można mieć nadzieję, że na tym nie poprzestanie.

Linki:

strona kompozytora


NAGRODY:

Asian Film Award:

  • 2012 – The Flowers of War (nominacja)

    Filmmuza- nagroda portalu filmmusic.pl:

  • 2011 – Odkrycie roku (nominacja)
  • Recenzje

    Komentarze