Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Philippe Rombi

3 kwietnia 1968
Łukasz Koperski | 21-04-2022 r.

Philippe Rombi urodził się w 1968 roku w 80-tysięcznej miejscowości Pau, położonej u podnóża Pirenejów. Swoje pierwsze muzyczne studia podjął w konserwatorium w Marsylii, między innymi w klasach fortepianu oraz dyrygentury, w obu wymienionych specjalnościach zdobywając nagrody dla młodych muzyków. Choć początkowo zakochany w muzyce Chopina, pragnął zostać pianistą, za namową rodziny, znajomych oraz nauczycieli zmienił zdanie i postanowił zająć się kompozycją. Rozpoczął studia w tym kierunku na Ecole Supérieure de Musique w Paryżu, gdzie został uczniem kompozytora filmowego Antoine’a Duhamela. Twórca ten niewątpliwie miał wpływ na podjęcie przez Rombiego decyzji, by zająć się pisaniem ścieżek dźwiękowych. Na zainteresowanie Francuza tym gatunkiem miał też wpływ jego o dwanaście lat starszy brat, który kolekcjonował soundtracki. Philippe wspominał po latach, iż już jako młody brzdąc podkradał bratu płyty i namiętnie słuchał dzieł Williamsa i Goldsmitha, rozkoszując się tematami i orkiestracjami, choć nie wiedział jeszcze wtedy, iż ma do czynienia z muzyką filmową właśnie.

Swoje pierwsze ścieżki dźwiękowe Rombi tworzył na potrzeby krótkometrażowych obrazów, tworzonych przez ówczesną studentkę paryskiej szkoły filmowej Isabelle Broué. Jego talent dostrzegł producent Oliver Delbosc i poznał młodego kompozytora z reżyserem Françoisem Ozonem, dla którego w 1999 roku Rombi zilustrował swój pierwszy pełnometrażowy film – Zbrodniczy kochankowie. Później wielokrotnie pracował jeszcze z Ozonem, choćby przy Basenie czy Angel, do którego skomponował jedną z póki co najlepszych swoich ścieżek dźwiękowych, stylistycznie może konserwatywną, ale jakże piękną. Zanim jednak powstał Angel, Rombi zwrócił na siebie uwagę fanów muzyki filmowej i nie tylko, w roku 2005, gdy za również bardzo dobrą partyturę do filmu Boże Narodzenie otrzymał nominację do Cezara. Francuski twórca ostatnio po raz kolejny potwierdził swój talent i klasę ścieżkami do filmów Jeszcze dalej niż północ, Un Homme et son chien oraz Ricky. Tymi pracami Philippe Rombi bezsprzecznie potwierdził, iż w tej chwili należy do absolutnej czołówki kompozytorów znad Sekwany.

Warto zauważyć, iż Rombi jak przystało na tak dobrze wykształconego kompozytora, nie tylko orkiestruje i dyryguje swoje prace, ale też sam z dużą klasą wykonuje partie fortepianowe.

Strona nieoficjalna: prombi.free.fr


NAGRODY:

Nagroda Jury 9. Festiwalu Muzyki i Kina w Auxerre:

 • 2008 – Un homme et son chien

  NOMINACJE:

  Cezar:

 • 2013 – Dans la maison
 • 2006 – Joyeux Noël

  Nagroda IFMCA:

 • 2009 – Bienvenue chez les Ch’tis (najlepszy score do komedii)
 • 2008 – Angel (najlepszy score do dramatu)

  Filmmuza – nagroda portalu Filmmusic.pl:

 • 2012 – La nouvelle guerre des boutons (najlepszy score)
 • 2009 – Un homme et son chien (najlepszy score, najlepszy utwór: „Un homme et son chien”)
 • 2007 – Angel (najlepszy utwór: „In the Name of Love”)
 • Recenzje

  Komentarze