Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Krzesimir Dębski

23 października 1953
Tomek Goska | 21-04-2022 r.

Krzesimir Dębski urodził się 23 października 1953 roku w Wałbrzychu. Kształcenie muzyczne rozpoczął wstępując do Liceum Muzycznego. Tam rozwijał swoje talenty gry na fortepianie i skrzypcach. Po liceum przyszedł czas na studia wyższe na AM w Poznaniu. Studiował tam kompozycję, na której wykładowcą był Andrzej Koszewski i dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Swoje pierwsze kroki srtystyczne stawiał w dwóch zespołach rockowych: “The Hazards” i “Maszyna Rytmu”. Dał o sobie znać szerszemu gronu publiczności występując na kaliskim Festiwalu Awangardy Rockowej. Zafascynowany zarówno rockiem jak i jazzem Krzesimir, założył grupę “Warsztat”, która zyskała popularność dzięki uczestnictwu w różnego rodzaju konkursach i przeglądach. Dalsze lata przyniosły kolejne sukcesy grupy, która na początku lat osiemdziesiątych zmieniła nazwę na “String Connection”. Koncertowali już nie tylko w Polsce, ale także całej Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W latach 1983-86 regularnie brali udział w Jazz Jamboree.

Z biegiem czasu coraz silniej przywiązywał się do jazzu, czego dowodem było wystąpienie na prestiżowym “New Jazz String Meeting ’81”, wydając wraz z wieloma znanymi jazzmanami płytę “One In Eight” i zdobywając pierwszą nagrodę na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeillart (1983r). Dwa lata później przyznano mu nagrodę Ministerstwa Kultury im. St. Wyspiańskiego. Wkrótce stał się sławny na całym świecie. Magazyn “Down Beat” zakwalifikował go do jednego z dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata. W ankietach “Jazz Forum” kilkakrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Kompozytora i Aranżera Roku. Zapraszano go również festiwale w Reno, Paryżu, Norymbergii, Berlinie, Montrealu, czy Helsinki. Ponadto nagrywał wiele kompozycji dla rozgłośni radiowych na całym świecie m.in. San Francisco, Oslo, Baden-Baden.

Od roku 1986 zajął się na poważnie komponowaniem. Tworzył utwory zarówno symfoniczne jaki kameralne za co wielokrotnie był nagradzany m. in. na konkursie z okazji 25 festiwalu “Poznańska Wiosna Muzyczna”, ponadto wyróżniono go nominacją do nagrody Kanadyjskiej Akademii Filmowej “Genie Award ’88” i nagrodą Premiera RP za Twórczość dla Dzieci. Oprócz komponowania, Dębski zasłynął także jako dyrygent. Prowadził koncerty, w których uczestniczyły sławy muzyczne: Jose Carreras, Ewa Malas-Godlewska, Nigel Kennedy, czy Adam Makowicz. Współpracował z polskim kompozytorem Janem A. P. Kaczmarkiem orkiestrując mu partytury do Washington Square i Bliss.

Sam stworzył muzykę do ponad 60 filmów. Wśród nich na uwagę zasługują: Człowiek z…, Oczy Niebieskie, Pieniądze To Nie Wszystko, Stacja, W Pustyni I W Puszczy, Stara Baśń: Kiedy Słońce Było Bogiem. Największy sukces jednak osiągnął pisząc partyturę do Ogniem i Mieczem. Otrzymał za nią Fryderyka w 1999 roku, a rok później prestiżową Philip Award.

Napisał także kilka czołówek serialowych: Bank Nie Z Tej Ziemi, Klan, Na Dobre I Na Złe.


NAGRODY:

Złota Kaczka:

 • 2004 – Stara Baśń – Kiedy Słońce było Bogiem

  NOMINACJE:

  Orzeł:

 • 2004 – Stara Baśń – Kiedy Słońce było Bogiem
 • 2000 – Ogniem i Mieczem
 • 1997 – Ciemna strona Wenus

  Genie Award:

 • 1988 – Złote dziecko

  Złota Kaczka:

 • 2000 – Ogniem i Mieczem
 • Recenzje

  Komentarze