Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Jerzy Matuszkiewicz

10 kwietnia 1928
Łukasz Koperski | 21-04-2022 r.

Jerzy Matuszkiewicz, pseudonim „Duduś”, podobnie jak Andrzej Kurylewicz, obok tworzenia muzyki filmowej jest kompozytorem i muzykiem jazzowym. W przeciwieństwie jednak do wspomnianego Kurylewicza, dla którego twórczość filmowa była tylko dodatkiem do jazzu i muzyki współczesnej, Matuszkiewicz w zdecydowanie większej mierze poświęcił się komponowaniu ścieżek dźwiękowych.

Kompozytor urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Jaśle. Wychowywał się we Lwowie, gdzie mieszkał do czasów wojennych. Po II Wojnie Światowej przeprowadził się do Krakowa, gdzie ukończył średnią szkołę muzyczną, w której uczył się gry na klarnecie i saksofonie. Już wówczas zaczął udzielać się muzycznie: wpierw w big bandzie Kazimierza Turowicza, a w 1948 r. sam założył klub jazzowy przy krakowskim oddziale YMCA. Wkrótce wyjechał do Łodzi, gdzie rozpoczął studia, jednak wcale nie muzyczne, a operatorskie na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Oficjalnie ukończył je w 1954 r., jednak dane z archiwów łódzkiej „filmówki”, wskazują, że w istocie „Duduś” przerwał naukę w roku 1953.

W latach 50-tych i 60-tych mocno udzielał się na różnego rodzaju zlotach i festiwalach jazzowych, był współzałożycielem zespołu Melomani. Pod koniec lat 50-tych, od obrazu Ostatni strzał rozpoczęła się jego przygoda z filmem. Prawdziwie pracy kompozytora ścieżek dźwiękowych poświęcił się jednak mniej więcej od połowy lat 60-tych. Pisał coraz więcej dla kina i telewizji, a coraz rzadziej występował i udzielał się w ruchach jazzowych.

Pierwszą niezwykle popularną, do dziś rozpoznawlną filmową kompozycją Jerzego Matuszkiewicza była Stawka większa niż życie, której temat przewodni świetnie 'kojarzy’ z pewnością większość naszych rodaków. Później były kolejne popularne projekty: Jak rozpętałem II Wojnę Światową, Podróż za jeden uśmiech, Wojna domowa, Czterdziestolatek, Kolumbowie ale przede wszystkim Janosik z muzyką czerpiącą zarówno z jazzu, jak i ludowych melodii góralskich i z równie rozpoznawalnym tematem, jak serial o przygodach Hansa Klossa. Ostatni (przynajmniej jak na razie) obraz ze ścieżką dźwiękową tego kompozytora to dokumentalny film Pasja życia. W swojej bogatej karierze „Duduś” współpracował z takimi polskimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Jerzy Passendorfer, Jerzy Gruza, Tadeusz Chmielewski, Stanisław Bareja czy Jerzy Morgenstern.


Nagrody:

    Nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych:

  • 1987 – Wierna rzeka

    Nagroda Specjalna „Pegaza”:

  • 2003 – za całokształt twórczości

Nominacje:

    Orzeł:

  • 2001 – Syzyfowe prace

Recenzje

Komentarze