Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Henryk Warszawski

29 grudnia 1902
Tomek Goska | 21-04-2022 r.

Henryk Warszawski urodził się 29 grudnia 1902 w Warszawie. Kształcenie muzycze rozpoczął w Warszawskim Konserwatorium Muzycznym. Studiował u wybitnych profesorów takich jak Roman Statkowski, Henryk Melcer i Emil Młynarski. Zajmował się miedzy innymi pisaniem piosenek. Jego debiutem był utwór New York Times, jednakże sukces osiągnął dopiero, kiedy napisał Zatańczmy Tango. Piosenki Warsa, które komponował na przestrzeni kolejnych lat śpiewane były przez czołowych piosenkarzy tamtych czasów: Hankę Ordonównę, Tolę Mankiewiczównę i Mieczysława Foga. Do jego największych przebojów należą piosenki: Miłość Ci Wszystko Wybaczy, Umówiłem Się Z Nią Na Dziewiątą, Powróćmy Jak Za Dawnych Lat, Czy Tutaj Mieszka Panna Agnieszka, Zimny Drań.

Na początku lat trzydziestych zainteresowali się nim twórcy filmowi i teatralni angażując go do komponowania partytur. Pisał do takich filmów jak: Bezimienni Bohaterowie, Szyb 23, Jego Ekscelencja Subiekt, Jaśnie Pan Szofer, Szpieg W Masce, Piętro Wyżej, Manewry Miłosne i Zapomniana Melodia. Podczas inwazji Niemiec na Polskę Henryk Wars brał udział w kampanii wrześniowej. Po upadku obrony został pojmany i umieszczony w obozie jeńców wojennych, z którego zdołał uciec. Założył zespół i wraz z nim koncertował w różnych miastach ZSRR, a gdy powołano armię Andersa występowali w jednostkach wojskowych stacjonujących na terenie ZSRR. Wraz z żołnierzami udali się do Iranu, Palestyny, Egiptu, Włoch.

W 1947 r. Wars udał się do Stanów Zjednoczonych mając nadzieję, że tam będzie kontynuował pracę kompozytora filmowego. Zamieszkał w Hollywood. Przez pierwszych kilka lat żył w nędzy, gdyż nikt nie chciał angażować go do współpracy. Pierwsze zamówienia na muzykę zaczęły pojawiać się z początku lat pięćdziesiątych (Chained For Life, Slaves Of Babylon, The Big Heat, The Black Dakotas). Z roku na rok Henryk Wars piął się po szczeblach kariery. W 1967 roku przyjechał do Polski. Zaczął pisać nowe piosenki, które lansowane były przez sławne gwiazdy takie jak: Bing Crosby, Doris Day, Brenda Lee i Dina Shore. Jego utwory przez długi czas nosiły się sukcesem. Zmarł 1 września 1971 roku w USA.

Recenzje

Komentarze