Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Geoff Zanelli

28 września 1974
Łukasz Koperski | 21-04-2022 r.

Geoff Zanelli urodził się w 1974 roku, w kalifornijskiej miejscowości Westminster (w hrabstwie Orange County). Jako młodzian grywał na gitarze i pisywał piosenki dla miejscowych artystów. W muzycznym college’u w Bostonie ukończył dwie specjalizację: kompozycję filmową oraz produkcję/inżynierię muzyki i w obu udało mu się w czasach szkolnych zdobyć wyróżnienia. Już gdy jako 19-stolatek zajmował się w studiu nagraniowym Mojo Records inżynierią dźwięku dla debiutującego wówczas zespołu Goldfinger, został zauważony przez samego Hansa Zimmera i w 1994 roku zaproszony do grupy Media Ventures i jeszcze w tym samym roku pracował jako inżynier przy produkcji soundtracku Niemca do filmu Żona pastora.

W 1997 roku Zanelli pracował jako asystent Johna Powella przy kompozycji do obrazu Johna Woo Bez twarzy. Był tam odpowiedzialny za partie gitarowe, a także napisał nieco muzyki dodatkowej. Termin „Additional music” na dłużej przylgnął do Zanellego i właśnie tym Amerykanin zajmował się głównie przez następne lata. Lista obrazów, do których tworzył muzykę dodatkową jest doprawdy imponująca. Znajdziemy na niej m.in. Uciekające kurczaki, Hannibala, Pearl Harbor, Piratów z Karaibów czy Ostatniego Samuraja, przy których to projektach Amerykanin zbierał doświadczenia u boku starszych kolegów. Zdecydowanie mniej interesująco, tak pod względem ilościowym, jak i jakościowym, przedstawia się jego filmografia jako głównego kompozytora. Swój debiut w tej roli Zanelli zanotował w 2000 roku i od tamtej pory skomponował zaledwie kilkanaście ścieżek dźwiękowych. Niestety większość prezentuje dość mizerny poziom, nie wyróżniając się także oryginalnością. Geoff Zanelli stara się niestety bardzo wiernie trzymać stylu Remote Control i jego orkiestrowo-syntezatorowego brzmienia, nie wnosząc wszakże do niego świeżych pomysłów i najczęściej brnąc w schematyczne i kliszowe rozwiązania.

Zanelli oprócz pałania się wszelką pracą związaną z komponowaniem i nagrywaniem muzyki filmowej, współpracuje także z piosenkarzami i zespołami rockowymi i popowymi, m.in. z Robbim Williamsem czy Pink. Tworzy dla nich aranżacje, uczestniczy w nagraniach jako gitarzysta/basista czy klawiszowiec oraz zajmuje się inżynierią dźwięku. W tym ostatnich fachu póki co radzi sobie zdecydowanie lepiej, niż jako kompozytor ścieżek dźwiękowych. Nawet fani Remote Control nie darzą zbytnią estymą tego twórcy i nie uchodzi on za szczególnie zdolnego podopiecznego Zimmera. Niejako wbrew łatce kipeskiego wyrobnika, Geoff Zanelli zdobył już w swojej karierze kompozytorskiej nagrodę Emmy, za score do wyprodukowanego przez Stevena Spielberga serialu Na zachód. Zatem, kto wie? Może w przyszłości ten kompozytor jeszcze nas pozytywnie zaskoczy?


Nagrody:

Emmy:

  • 2006 – Into the West

    ASCAP Award:

  • 2008 – Disturbia
  • Recenzje

    Komentarze