Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Byung-woo Lee

22 stycznia 1965
Łukasz Koperski | 21-04-2022 r.

Lee Byung-woo (czasem w latynizacji występuje jako Lee Byeong-woo; faktycznie: 이병우 – co jest wymawiane jako „I Bjong-u”) jest jednym z najbardziej znanych twórców muzyki filmowej rodem z Korei Południowej. Szerzej znany dzięki ścieżkom z takich filmów jak The Host: Potwór czy Opowieść o dwóch siostrach, w swej ojczyźnie jest także popularnym gitarzystą wydającym także albumy z własnymi, pozafilmowymi kompozycjami i chętnie występującym przed publicznością. Urodził się w 1965 roku w Seulu, a fascynację muzyką i gitarą zaszczepił w nim starszy brat, grywający właśnie na tym instrumencie. Byung-woo za namową matki również zaczął pobierać lekcję gry na gitarze. Z czasem okazało się, że jest w tej materii bardziej utalentowany od brata i gitara stała się jego sposobem na życie.

W drugiej połowie lat 80. Lee grywał w różnych zespołach popowych, zaczął również tworzyć solowe projekty, uznał jednak, że potrzebuje dalej się rozwijać muzycznie. W tym celu w latach 90. wyjechał do Europy i podjął naukę w renomowanym Konserwatorium Wiedeńskim (Universität für Musik und darstellende Kunst Wien). W roku 1998 Koreańczyk przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, by kontynuować naukę na Peabody Institute na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Mount Vernon, w stanie Maryland (najstarsza akademia muzyczna w Stanach Zjednoczonych). Jak sam wspomina, było to dla niego wymarzone miejsce, tam poznając studentów z różnych stron świata, a przede wszystkim trafiając pod skrzydła profesora Julina Greya, zdobył wielkie doświadczenie i odnalazł swój muzyczny głos. Jeszcze w 1998r. zdobył też pierwszą nagrodę w organizowanym przez Instytut Yale Gordon Competition i był pierwszym w historii klasycznym gitarzystą, który tego dokonał.

Już w trakcie swej edukacji w Europie i USA, Lee pisał i wykonywał muzykę do krótkometrażowych filmów koreańskich. Zadebiutować w pełnym metrażu zdążył w roku 1996, pisząc score do dramatu Three Friends. Jego kariera w koreańskim przemyśle filmowym zaczęła się rozwijać od roku 2002. Lee napisał muzykę do animacji My Beautiful Girl, Mari, dramatów 24 i The Romantic President oraz segmentu horrorowej filmowej „składanki” Trzy wyreżyserowanego przez Kim Jee-woona, późniejszego twórcę Opowieści o dwóch siostrach. Współpracował również z tak uznanymi twórcami z Korei jak Yim Pil-Sung, Bong Joon-ho czy Kim Yong-gyun. Pisał muzykę do rekordzistów frekwencji w koreańskich kinach: najpierw do kostiumowego The King and the Clown (który przyniósł mu nagrodę Błękitnego Smoka – jedno z najważniejszych filmowych wyróżnień w Korei), a później do detronizującego go monster-movie The Host. Póki co, nie licząc koprodukcji koreańsko-japońsko-francusko-niemieckiej Tokyo!, Lee Byung-woo nie napisał muzyki do filmu spoza swej ojczyzny. Jako, że Hollywood w ostatnich latah mocno interesuje się koreańskim kinem, nie jest wykluczone, że w przyszłości się to zmieni.

Muzyka Lee oprócz filmów pojawia się w koreańskich (i nie tylko) reklamach telewizyjnych oraz grach komputerowych. Choć artysta bardzo chętnie i często występuje na koncertach, to bardzo ceni sobie możliwość solowej pracy w studio nagraniowym. „To jest najpiękniejszy czas. Nie mogę tego porównać z niczym innym”– mówi.


NAGRODY:

Błękitny smok (Korea):

 • 2006 – The King and the Clown

  Koreańska Nagroda Filmowa:

 • 2006 – For Horowitz
 • 2002 – My Beautiful Girl, Mari

  Golden Goblet (nagroda na Festiwalu w Szanghaju):

 • 2004 – Untold Scandal

  NOMINACJE:

  Wielki Dzwon (Korea):

 • 2007 – For Horowitz

  Koreańska Nagroda Filmowa:

 • 2006 – The Host
 • Recenzje

  Komentarze