Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Atli Orvarsson

7 lipca 1970
Łukasz Koperski | 21-04-2022 r.

Atli Örvarsson, znany dziś jako jeden z podopiecznych Hansa Zimmera w Remote Control Productions, urodził się w 1970r. na północy Islandii, w portowym mieście Akureyri. Dorastał w muzycznej rodzinie, zatem od wczesnych lat dziecinnych kształtował swoje zdolności w tym kierunku. Jako młody chłopak zaczął współpracować z różnymi islandzkimi grupami popowymi i jazzowymi jako kompozytor i instrumentalista. W początkach lat 90. był członkiem popularnej w Islandii rockowej grupy Sálin.

Wkrótce Örvarsson otrzymał zaproszenie do słynnej Berklee College of Music w Bostonie, przeniósł się więc do Stanów Zjednoczonych. Po ukończeniu bostońskiego koledżu naukę kontynuował na North Carolina School of the Arts na kierunku kompozycji filmowej. W 1998 r.przeniósł się do Los Angeles, gdzie poznał doświadczonego kompozytora telewizyjnego Mike’a Posta (współtwórcę muzyki do Drużyny A), który zaprosił go do współpracy. Islandczyk był orkiestratorem przy score’ach do seriali Prawo i porządek oraz Nowojorscy gliniarze. Samodzielnie zilustrował także kilka odcinków.

W 2006 roku rozpoczęła się współpraca Örvarssona z Zimmerem. Islandczyk zdecydował się przyjąć zaproszenie Niemca i dołączyć do RCP. Jak i inni zaczął od tworzenia muzyki dodatkowej (Holiday, Simpsonowie, Piraci z Karaibów: na krańcu świata) ale już w 2008 wypłynął na szerokie wody komponując do 8 części prawdy i przede wszystkim do obrazu z pogranicza kina akcji i science-fiction, czyli do Babylon A.D. z Vinem Dieselem w roli głównej. Z obu filmów muzyka została wydana, a o Örvarssonie zaczęli wreszcie mówić fani filmówki. W dwóch następnych latach o Islandczyku było raczej cicho ale już w 2011 „powrócił”. Co prawda partytura do Sezonu na czarownice przeszła właściwie niezauważona ale już zupełnie niezły, skąpany w celtyckich klimatach Dziewiąty legion ponownie kazał się zastanowić czy aby Atli Örvarsson nie należy w tej chwili do najciekawszych i próbujących szukać własnego głosu, kompozytorów w RCP.

Oficjalna strona kompozytora:
atlimusic.com


NAGRODY:

Złoty Medal na Park City Film Music Festival:

  • 2006 – Strike the Tent

    NOMINACJE:

    World Soundtrack Award – odkrycie roku:

  • 2009 – Babylon A.D.
  • Recenzje

    Komentarze