Szukaj: w


recenzje

The Legend of Zelda 25th Anniversary


W pierwszej dekadzie XX wieku muzyka z serii Final Fantasy, jako pierwsza w historii gier komputerowych, zaczęła regularnie go¶cić w salach filharmonicznych. Sukces tras koncertowych Tour de Japon oraz Distant Worlds przełożył się na zainteresowanie orkiestrowym opracowywaniem innych ¶cieżek dĽwiękowych z tego medium. Tak było chociażby z seri± jRPG The Legend of Zelda. Z okazji 25-lecia premiery pierwszej odsłony cyklu, w 2011 roku na rynek trafiło The Legend of Zelda 25th Anniversary Special Orchestra CD, na którym znalazł się materiał zarejestrowany przez Orchestra Nova San Diego pod batut± irlandzkiej dyrygentki Eímear Noone. Na warsztat wzięto tematy Kojiego Kondo oraz kilku innych artystów, którzy mieli sposobno¶ć pracować przy serii.

Sercem albumu jest oczywi¶cie nowa i w pełni symfoniczna aranżacja tematu głównego skomponowanego przez Kondo. To kwintesencja muzycznej przygody, moja ulubiona melodia stworzona na potrzeby gier komputerowych. Słuchanie prawie każdej wersji tego motywu sprawia dużo frajdy i w tym przypadku nie jest inaczej. Co ważne, temat główny pojawia się również w innych utworach, dzięki czemu materiał zachowuje pewn± spójno¶ć. Nie ma zreszt±, co ukrywać - to wła¶nie kolejne wej¶cia rzeczonej melodii zagwarantuj± słuchaczowi najwięcej emocji. Następn± perełk± jest znakomite Gerudo Valley z Okaryny czasu, pozbawione co prawda folkowego kolorytu z oryginału, ale nadrabiaj±ce mocn± i kipi±c± heroizmem aranżacj±. Nie jest to jednak najciekawsza interpretacja tego drugiego, po temacie głównym, najpopularniejszego utworu z serii The Legend of the Zelda. Zachęcam do sięgnięcia po wykonanie nagrane tym razem z okazji 30-lecia franczyzy.

Inaczej prezentuje się reszta materiału. Nie da się ukryć, że pod względem muzycznym seria The Legend of Zelda nigdy nie była tym, czym Final Fantasy lub Chrono. Omawiane tutaj wydawnictwo tylko utwierdza nas w tym przekonaniu. Album co prawda tematami stoi, niemniej obok wielu z nich przechodzi się z obojętno¶ci±. Pewien problem dotyczy również orkiestracji. Nie można mieć zarzutu co do sumienno¶ci i profesjonalizmu aranżerów, aczkolwiek proponowane wersje nie wychylaj± się poza kanon typowej muzyki symfonicznej. Wykonanie również zdaje się być jedynie poprawne, a chóry, gdzieniegdzie w stylu Danny'ego Elfmana, wypadaj± do¶ć płasko. Proszę mnie nie zrozumieć Ľle - The Legend of Zelda 25th Anniversary Special Orchestra CD tworzy przyjemny odsłuch w domowym zaciszu. Nie brakuje tu na przykład urokliwych motywów lirycznych (zwłaszcza Great Fairy's Fountain Theme), podniosłych i strzelistych wej¶ć sekcji dętej czy niemal westernowych rytmizacji. Niemniej spora czę¶ć materiału prezentuje się po prostu odtwórczo i szybko się o niej zapomina.

Ambiwalentne odczucia wzbudza również konstrukcja albumu. Czę¶ć utworów otrzymała swoje pełne aranżacje, inne zostały zblokowane w formie około 10-minutowych suit. Zdecydowanie ciekawiej prezentuj± się te pierwsze, ponieważ poszczególne pomysły otrzymuj± dostatecznie dużo miejsca. Bloki suitowe natomiast wypadaj± trochę chaotycznie, zwłaszcza dla osób, które nigdy nie grały w dan± odsłonę serii. Ponadto, choć wytykanie tego w recenzji jest być może pewnym czepialstwem, na zakończenie albumu lepiej pasowałoby nowe opracowanie tematu głównego niż poboczny motyw ze Skyward Sword.

Trudno przyrównywać The Legend of Zelda 25th Anniversary Special Orchestra CD do wspomnianego wcze¶niej cyklu Distant Worlds. Po pierwsze, nie licz±c ¶wietnego tematu głównego i Gerudo Valley, melodie skomponowane przez Kojiego Kondo i jego współpracowników nie maj± takiej siły oddziaływania; nie s± również tak charakterystyczne i wpadaj±ce w ucho. Po drugie, orkiestrowym aranżacjom brakuje trochę kreatywno¶ci. Nie chciałbym jednak zniechęcać do sięgnięcia po ten album. Gwarantuje on bowiem trzy kwadranse pełnej wigoru muzyki symfonicznej w klasycznym wydaniu. A je¶li kto¶ zna gry lub oryginalne ¶cieżki dĽwiękowe z tej serii, to jeszcze lepiej będzie się bawił przy tym kr±żku.
Nasza ocena
Oryginalno¶ć ¶cieżki:
Muzyka na płycie:
OCENA OGÓLNA:
Lista utworów
 • 1. The Legend of Zelda 25th Anniversary Medley (08:08)
 • 2. Kakariko Village (Twilight Princess Theme) (02:50)
 • 3. The Wind Waker Symphonic Movement (10:31)
 • 4. Gerudo Valley (03:36)
 • 5. Great Fairy's Fountain Theme (03:03)
 • 6. Twilight Princess Symphonic Movement (10:31)
 • 7. The Legend of Zelda Main Theme Medley (04:28)
 • 8. Ballad of the Goddess from Skyward Sword (02:05)
Czas trwania: 45:12
Komentarze

The Legend of Zelda 25th Anniversary

Kompozytor:

 • Koji Kondo
 • T. Minegishi
 • K. Nagata
 • A. Ohta
 • H. W

Wydawca:

 • Nintendo (2011)

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2021 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie