Szukaj: w


recenzje

Rebirth of MothraMothra była drugim po Godzilli potworem wytwórni Toho, który otrzymał swój „solowy” film. Było to w roku 1961. Obraz okazał się hitem, a widownia polubiła wielk± ćmę i wyczekiwała kolejnych produkcji z ni± w roli głównej. Niestety na przestrzeni kolejnych lat i dekad nie dane było jej znów stać się wiod±cym bohaterem filmu spod znaku kaiju i pojawiała się głównie jako przystawka w następnych widowiskach z Godzill±. Dopiero w 1996 roku franczyza Mothry doczekała się rebootu. Rebirth of Mothra, tak jak i oryginalny obraz, sprzedał się dobrze i w ci±gu dwóch lat doczekał się dwóch kontynuacji.

Film w sporej mierze skupia się na znanych z poprzednich obrazów bliĽniaczych kapłankach Mothry. W nowej serii towarzyszy im zła siostra Belvera, która budzi do życia starożytnego potwora Desgidorę (jak sama nazwa wskazuje, to swoisty kuzyn Króla Gidory). Ten wkrótce postanawia zniszczyć Ziemię, lecz na przeszkodzie staje mu jego odwieczny wróg - Mothra. W cał± historię zostaje wpl±tana dwójka dzieci. I tak też, gdy mniej więcej w podobnym czasie powstawały całkiem poważne filmy o Godzilli z serii Heisei, decydenci z Toho postanowili w swojej nowej trylogii o Mothrze zwrócić się w stronę młodych widzów. Sam obraz jest jednak bardziej utrzymany w duchu hollywoodzkich produkcji dla całej rodziny, aniżeli familijnych wariacji kaiju-eiga z przełomu lat 60. i 70. Tym tropem pod±ża Toshiyuki Watanabe, autor muzyki, który otrzymał dla siebie całkiem sporo przestrzeni audiowizualnej.

Już sam pocz±tek filmu zdradza nam, że Watanabe starał się podej¶ć do dzieła Okihiro Yonedy od innej niż zwykle strony, celuj±c w stronę zachodnich wzorców ilustracyjnych. W utworze towarzysz±cym introdukcji na pierwszy plan wysuwa się mistyczny, wręcz anielski chór mieszany, miejscami przypominaj±cy Głębię Alana Silvestriego (a wła¶ciwie to Burzę mózgów Jamesa Hornera), który ustępuje miejsca gromkiej i muskularnej kodzie w i¶cie hollywoodzkim stylu. W ¶cieżce dĽwiękowej słyszalne s± inspiracje rozmaitymi twórcami, np. w Super High Speed Battle przewijaj± się elementy scherz Johna Williamsa i jego Hooka, natomiast Battle with Enemy of my Life wykorzystuje holstowskie harmonizacje i rytmizacje, które wszak były Ľródłem weny dla niejednego score'u z Fabryki Snów. Przemykaj± też gdzieniegdzie nawi±zania do Alana Silvestriego, Jerry'ego Goldsmitha, czy Roberta Folka. Soundtrack z Rebirth of Mothra czerpie bowiem z klasycznej, przygodowej muzyki filmowej lat 80. i 90., za fundament której służyło rasowe brzmienie orkiestry, niezła melodyka oraz pewien niezobowi±zuj±cy i lekki ton. Całkiem okazała liryka również jest silnie zakorzeniona w „muzyce zachodu”.


W Rebirth of Mothra nie mogło oczywi¶cie zabrakn±ć Mothra's Song Yuji Kosekiego z pierwszego filmu o Mothrze. Watanabe przygotował jednak własn± aranżację kultowego tematu, swoj± drog± do¶ć kontrowersyjn±. Japończyk wyzbył się trybalnej rytmiki oryginału i zast±pił j± elektronicznymi samplami nadaj±cymi kompozycji współcze¶niejszego i egzotycznego kolorytu. Nie jest to z pewno¶ci± najlepsza wersja tej piosenki, niemniej jedna z ciekawszych od strony koncepcyjnej. Ponadto z sam± Mothr± zwi±zany jest jeszcze także krótki motyw heroiczny na sekcję dęt± blaszan±. Obydwa pojawiaj± się jednak tylko do pewnego momentu.

Po tym, jak Mothra ginie po walce z Desgidor±, miejsce filmowego protagonisty zajmuje bowiem córka tytułowej bohaterki, Mothra Leo, dla której przeznaczone s± zupełnie nowe idee muzyczne. Dwie z nich to piosenki skomponowane przez Akiko Yano (ówczesn± żonę Ryuichiego Sakamoto), tak jak w przypadku Mothry-matki ¶piewane przez lilipucie kapłanki. S± one utrzymane w duchu typowym dla innych songów napisanych dla tego filmowego duetu. Jest jeszcze energiczny motyw akcji, który tak jak spora czę¶ć score'u wykorzystuje jaskrawe blachy i partie smyczków (pod koniec filmu i albumu pojawia się również w lirycznych aranżacjach). Ostatnim tematem jest ¶wietny marsz The Will of the Larvae, ilustruj±cy heroizm i zaciekło¶ć tego potwora. Co ciekawe, chwytliwa melodia z tej kompozycji ma w sobie co¶ z... Kolorowego wiatru Alana Menkena.

Wydanie albumowe jest dobrze zmontowane i nie powoduje zgrzytania zębów. Dzięki szerokiej palecie tematycznej, redukcji underscore'u (zupełnie nieciekawie prezentuje się jedynie muzyczne odzwierciedlenie Desgidory), optymalnym czasie trwania, soundtrack tworzy przyjemne słuchowisko. Zainteresowanych większ± ilo¶ci± muzyki odsyłam do dwupłytowego „complete score”.

Choć Toshiyuki Watanabe opiera się tutaj na sprawdzonych metodach ilustracyjnych i aranżacyjnych, to jego score, zwłaszcza w kontek¶cie innych ¶cieżek dĽwiękowych z filmów kaiju, nadrabia swoistym duchem kina nowej przygody. S± tematy i temaciki, jest orkiestrowy posmak i spora dawka funu, dlatego pomimo nie znajdywania w tej muzyce niczego, czego by¶my dot±d nie znali, to partytura Japończyka jest bez dwóch zdań jednym z lepszych elementów pierwszej odsłony Rebirth of Mothra.Nasza ocena
Oryginalno¶ć ¶cieżki:
Muzyka w filmie:
Muzyka na płycie:
OCENA OGÓLNA:
Lista utworów
 • 1. Main Title (1:25)
 • 2. Super High Speed Battle (4:13)
 • 3. The Beginning Of The Great Journey (1:26)
 • 4. The Guardian Goddess Of The Beautiful Star (1:02)
 • 5. The Mothra Song (1:34) – muzyka: Yuji Koseki; aranżacja: Toshiyuki Watanabe
 • 6. Battle Of Sixty-Five Million Years Ago, Revisited (2:16)
 • 7. Evil Beast Of Destruction (1:03)
 • 8. Pray With Me (1:11)
 • 9. The Song Of Prayer (2:16) - muzyka: Akiko Yano
 • 10. The Will Of The Larvae (3:07)
 • 11. The Battle With The Enemy Of Life (3:00)
 • 12. Get Back To The Ocean (2:18)
 • 13. The Song Of Prayer (Instrumental) (2:16) - muzyka: Akiko Yano
 • 14. Mothraleo (4:24) - muzyka: Akiko Yano
 • 15. Emergence Of A Saint (1:07)
 • 16. Birth Of The New Mothra (0:28)
 • 17. Fight! In Order To Protect (3:46)
 • 18. Sealed Away (1:45)
 • 19. The Instant Of Life (2:58)
 • 20. Forever Friends (2:47)
 • 21. End Title (2:53)
Czas trwania: 47:15
Komentarze

Rebirth of Mothra

Kompozytor:

 • Toshiyuki Watanabe

Wydawca:

 • ADV Music (1996/2003)

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2019 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie