Szukaj: w


recenzje

Doktor Murek


W 2020 roku w katalogu polskiej wytwórni płytowej GAD Records pojawiła się kolejna intryguj±ca pozycja - ¶cieżka dĽwiękowa z serialu Doktor Murek z Jerzym Zelnikiem w roli głównej. Wyreżyserowana przez Witolda Lesiewicza produkcja przedstawia historię Franciszka Murka, urzędnika, który zostaje zwolniony z pracy w magistracie z powodu podejrzeń o lewicow± przeszło¶ć. Pozbawiony ¶rodków do życia, zaczyna tykać się różnych zawodów - w końcu zostaje okultyst± i przepowiadaczem przyszło¶ci. Złożony z siedmiu niespełna godzinnych odcinków serial powstał na podstawie dwóch powie¶ci Tadeusza Dołęgi-Mostowicza - Doktor Murek zredukowany i Drugie życie doktora Murka.

Publikacja ¶cieżki dĽwiękowej z tego nieco dzi¶ już zakurzonego serialu poci±gnęła za sob± wywołanie do tablicy jej autora - Lucjana Kaszyckiego. Kaszycki to nagradzany na konkursach międzynarodowych kompozytor, autor muzyki filmowej, teatralnej, poważnej, a także piosenek, w¶ród których wyróżnia się zwłaszcza Pamiętasz, była jesień z repertuaru Sławy Przybylskiej. Nie da się jednak ukryć, że jest to nazwisko obecnie zapomniane, także w branży filmowej, pomimo ponad 40 zilustrowanych produkcji (m.in. w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa). Miejmy nadzieję, że recenzowane tutaj wydawnictwo choć w pewnym stopniu przyczyni się do popularyzacji twórczo¶ci tego artysty.

Akcja serialu toczy się w czasach współczesnych Dołędze-Mostowiczowi, w Polsce okresu międzywojennego. Z tego względu Kaszycki oparł się na brzmieniu symfonicznym, wyzbywaj±c się elementów wywodz±cych się z muzyki popularnej. Odnalezione w archiwach Polskiego Radia utwory zostały zgrupowane w dwie większe suity orkiestrowe, ponieważ, jak możemy wyczytać w ksi±żeczce doł±czonej do wydawnictwa, muzyka w serialu pełniła jedynie rolę „drugoplanow±” i „służalcz±”.

Pierwsz± suitę otwiera temat główny. Burzliwa i posępna introdukcja w stylu hollywoodzkiego golden age pewnie niejednego amatora płyt GAD Records wprawi w zdumienie. W dalszej kolejno¶ci wprowadzony zostaje mollowy temat główny, melodia o dramatycznym wydĽwięku, maj±ca w sobie co¶ z Adagia z XXIII koncertu fortepianowego Wolfganga Amadeusza Mozarta. Rozpisana na zamaszyste smyczki brzmi całkiem ekstatycznie, choć najciekawszym zabiegiem jest tutaj zastosowanie pianina Fendera. Kojarzony z ówczesn± muzyk± rozrywkow± instrument dodaje kompozycji wiele kolorytu, choć bior±c pod uwagę okres, w którym toczy się akcja serialu, jest to również pewien ambiwalentny anachronizm. Jakkolwiek temat główny to z pewno¶ci± najja¶niejszy punkt partytury, zarazem jedyny wspólny element dla wszystkich siedmiu odcinków serialu Lesiewicza. Jak wspominał kompozytor, każdy epizod próbował ilustrować za pomoc± odmiennych idei muzycznych.

W dalszej czę¶ci suity pierwszej usłyszymy głównie symfoniczne brzmienie, często utrzymane w duchu romantyzmu. Trudno tu mówić o jakich¶ zaskakuj±cych rozwi±zaniach melodycznych czy aranżacyjnych, niemniej Kaszycki oferuje odbiorcy wiele lirycznych fragmentów. W¶ród nich zapada w pamięć zwłaszcza urokliwy temat z utworu Portret Miki. Nie zabraknie również odrobiny suspensu, ciekawie parafrazuj±cego temat główny w Pod semaforem. Pojawi się również dostojny walczyk w stylu wiedeńskim.

Druga suita utrzymana jest w podobnej stylistyce. Powracaj± liryczne motywy, choć ta czę¶ć soundtracku charakteryzuje się nieco większym naciskiem na suspens. W tej materii odznaczaj± się zwłaszcza eksperymenty z fleksatonem w ¶cieżce Tajemnica nagrobka. Pod koniec odsłuchu powraca z kolei temat główny, ponownie w aranżacji na pianino Fendera i porywist± sekcję smyczkow±,

Doktor Murek swoim symfonicznym sznytem z pewno¶ci± wyróżnia się w katalogu GAD Records. Partytura Lucjana Kaszyckiego to dzieło napisane z rozmachem, obdarzone dobrym tematem przewodnim i urokliwymi motywami pobocznymi. Dla wszystkich, którzy ceni± sobie polskie ¶cieżki dĽwiękowe starszej daty, jest to pozycja obowi±zkowa.Nasza ocena
Oryginalno¶ć ¶cieżki:
Muzyka na płycie:
OCENA OGÓLNA:
Lista utworów
  SUITA I

 • 1. Temat główny
 • 2. Malowane chaty
 • 3. Arletka
 • 4. Portret Miki
 • 5. Pod semaforem
 • 6. W lustrach pałacyku

  SUITA II

 • 7. Za horyzontem
 • 8. Tajemnica nagrobka
 • 9. Spotkania w Adrii
 • 10. Zielone ł±ki
 • 11. ¦mierć Miki
 • 12. Fuga i Epilog
Komentarze

Doktor Murek

Kompozytor:

 • Lucjan Kaszycki

Wydawca:

 • GAD Records (2020)

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie