Your browser is not supported! Update your browser to improve your experience.

Lista newsów

Przebudowa portalu FilmMusic.pl – publiczna zbiórka

FilmMusic.pl – największy i najprężniej działający portal o muzyce filmowej w Polsce, a także jeden z nielicznych tego typu na całym świecie, wchodzi na nowy etap rozwoju. Już wkrótce Wasze ulubione źródło informacji o soundtrackach ma zyskać zupełnie nowe oblicze, dzięki gruntownej modernizacji i przebudowie całej strony. Wszystko to, aby znacząco podnieść jakość oferowanych dla Was treści oraz ułatwić korzystanie z udostępnionych czytelnikom dóbr. Od pełnego sukcesu dzieli nas już naprawdę niewiele - lecz w tym celu potrzebujemy Waszej pomocy! Jako, że nie dostajemy wynagrodzenia za naszą działalność, nie dysponujemy własnymi funduszami do realizacji tego projektu. Dlatego też zwracamy się do Was z serdeczną prośbą o wsparcie w finansowaniu przebudowy portalu, abyśmy jeszcze sprawniej i efektywniej docierali do Was z informacjami dotyczącymi muzyki filmowej. W tym celu na portalu zrzutka.pl otwieramy publiczną zbiórkę, która potrwa przez najbliższe dwa miesiące. Cel jest jeden – uzbierać 8000 złotych na kompletną przebudowę portalu FilmMusic.pl. Nie prosimy o wsparcie dla siebie, tylko dla idei, jaka od samego początku przyświeca działalności portalu FilmMusic.pl. Idei promowania i szerzenia wiedzy na temat muzyki filmowej oraz dostarczania wartościowych treści dla czytelników - czyli dla Was. Liczymy na Waszą pomoc i z góry dziękujemy za każdą, nawet najmniejszą kwotę! Szczegóły zbiórki znajdziecie tutaj w załączonym linku na portalu zrzutka.pl Z pozdrowieniami i serdecznymi podziękowaniami, Redakcja FilmMusic.pl

Maciej Wawrzyniec Olech | 02-08-2021 r.

Mikis Theodorakis – kompozytor i rewolucjonista

Mikis Theodorakis, powszechnie uznawany za największego greckiego kompozytora, kończy dziś 96 lat. To dobry moment, aby przyjrzeć się sylwetce artysty - jego muzyce i burzliwemu życiu politycznemu. Zapraszamy do naszego nowego tekstu!

Dominik Chomiczewski | 29-07-2021 r.

Trent Rezno, Atticus Ross i Jon Batiste z Oscarem za muzykę do Co w duszy gra

Oscary rozdane! Zgodnie z przewidywaniami Trent Reznor Atticus Ross i Jon Batiste otrzymali statuetkę za Najlepszą Muzykę Oryginalną do pixarowskiej animacji Soul (Co w duszy gra). Jest to już drugi Oscar jaki ma na swoim koncie duet z Nine Inch Nails. Pierwszego otrzymali 10 lat temu, za ścieżkę dźwiękową do The Social Network

Maciej Wawrzyniec Olech | 26-04-2021 r.

Elements – nowy album Pawła Pudło już dostępny! KONKURS!

22 kwietnia ukazał się długo oczekiwany album Pawła Pudło zatytułowany Elements: Symphony For The Future (Żywioły: Symfonia dla przyszłości). W rozwinięciu newsa prezentujemy zawartość wydaniaka oraz idee jakie przyświecały powstaniu tego wyjątkowego projektu. Będzie również możliwość wygrania płyty!

Tomek Goska | 24-04-2021 r.

Oscary 2021 – Nominacje!

Dzisiaj poznaliśmy nominacje do 93. edycji Oscarów. W kategorii muzycznych Trent Reznor i Atticus Ross mogą chwalić się aż dwoma nominacja za oprawy muzyczne do filmów Mank i Co w duszy gra. Poniżej przedstawiamy pełną listę nominowanych: Muzyka w Filmie Fabularnym Mank - Trent Reznor i Atticus Ross News of the World - James Newton Howard Da 5 Blood - Terence Blanchard Minari - Emile Mosseri Soul - Trent Reznor, Atticus Ross i Jon Batiste Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 25 kwietnia.

Maciej Wawrzyniec Olech | 15-03-2021 r.

Złoty Glob dla Trenta Reznora, Atticusa Rossa i Jona Batiste za muzykę do Soul

Złote Globy rozdane! W kategorii najlepsza ścieżka dźwiękowa triumfują Atticus Ross, Trent Reznor i Jon Batiste za muzykę do animacji Pixara Soul (Co w duszy gra). Gratulujemy i jeszcze raz przypominamy resztę nominowanych: Soul - Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste. News of the World - James Newton Howard The Midnight Sky - Alexandre Desplat Tenet - Ludwig Göransson Mank - Trent Reznor, Atticus Ross

Maciej Wawrzyniec Olech | 01-03-2021 r.

FILMMUZY 2020 – Nagrody portalu FilmMusic.pl

Rok 2020 był szczególny, choć niekoniecznie pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pandemia wywarła wielki wpływ na życie każdego z nas, w tym na branżę filmową. Ze względów bezpieczeństwa kina były zamykane, otwierane na chwilę i znowu zamykane. W efekcie wiele filmowych premier, szczególnie jeżeli chodzi o te duże produkcje, zostało przełożonych na następny rok. Dlatego wiele ścieżek dźwiękowych, na które liczyliśmy, czeka na lepsze i bezpieczniejsze czasy. Nie oznacza to jednak, że w 2020 roku nie ukazały się albumy godne uwagi. Na pierwszy rzut oka nasze listy Najlepszych Ścieżek Dźwiękowych i Najlepszych Utworów mogą wydać się dość eklektyczne, ale są one odzwierciedleniem tego specyficznego roku. Znajdują się na nich oprawy dźwiękowe m.in. do niezależnych produkcji, telewizyjnych hitów i dokumentów. Przy tym znamiennym jest, że ostatecznie najwięcej głosów zyskała u nas klasyczna, przygodowa ścieżka dźwiękowa do dużej (i przekładanej) hollywoodzkiej produkcji. Trochę jakby na te niepokojące czasy w jakich przyszło nam żyć, potrzebujemy antidotum, czy też szczepionkę w postaci zastrzyku pozytywnej energii i nieskrępowanej zabawy. Chcąc optymistycznie patrzeć w przyszłość, dokonaliśmy pewnej zmiany w naszych nagrodach i zdecydowaliśmy się tym razem nie wybierać Najgorszej Ścieżki Dźwiękowej Roku. To był ciężki rok, więc skupmy się wyłącznie na tym, co dobre i przejdźmy do naszych nagród

Maciej Wawrzyniec Olech | 08-02-2021 r.

Ramin Djawadi skomponuje muzykę do House of the Dragon

Ramin Djawadi, który skomponował muzykę do wszystkich ośmiu sezonów Gry o Tron powraca do świata George'a R.R. Martina. Oficjalnie potwierdzono, że skomponuje on muzykę do "House of Dragon", prequela, dziejącego się na 300 lat przed wydarzeniami znanymi z serialu. Produkcja ma się ukazać w 2022 roku na HBO i HBO Max.

Maciej Wawrzyniec Olech | 02-02-2021 r.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2

Redakcja FilmMusic.pl życzy zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, oczywiście z dużą ilością dobrej muzyki filmowej! 🎄✨

Maciej Wawrzyniec Olech | 24-12-2020 r.

Czterej pancerni i pies od GAD Records

Polska wytwórnia GAD Records nie zawodzi! 20 listopada na naszym rynku ukaże się nie lada gratka dla kolekcjonerów klasycznych ścieżek dźwiękowych. Jak i też miłośników polskiej kinematografii.

Maciej Wawrzyniec Olech | 05-11-2020 r.

Premiery

Niestety te wiadomości nie powinny być już zaskoczeniem. Premiery Diuny Denisa Villeneuve'a jak i kolejnej odsłony przygód Jamesa Bonda Nie czas umierać ze względu na panującą pandemię wirusa SARS-CoV-2 zostały przesunięte na 2021 rok. Nowe daty premiery to 2 kwietnia dla Jamesa Bonda i 1 października dla Diuny.

Maciej Wawrzyniec Olech | 05-10-2020 r.

Nie żyje Ennio Morricone

Wczoraj w Rzymie zmarł Ennio Morricone, jeden z najwybitniejszych i najważniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Był autorem muzyki do ponad 500 filmów, w tym do obrazów "Misja", "Dobry zły i brzydki", "Cinema Paradiso" i "Dawno temu w Ameryce". Kompozytor zdobył dwa Oscary, w tym za muzykę do "Nienawistnej ósemki". Miał 91 lat.

Tomasz Ludward | 06-07-2020 r.

An Interview with Sandro Ruscio

For English version, please see below. Zapraszamy serdecznie do lektury naszego wywiadu z włoskim kompozytorem muzyki koncertowej, filmowej, a także baletowej i teatralnej, Sandro Ruscio. Polską wersję wywiadu można przeczytać pod tym linkiem. It is our highest pleasure to invite you to read our newest interview with the Italian composer of movie, theatre, ballet and concert music - Sandro Ruscio! You can read the English version here.

Daniel Aleksander Krause | 04-05-2020 r.

Paul Anthony Romero – The Interview (wywiad dla Filmmusic.pl)

For English version, please see below. Zapraszamy serdecznie do lektury naszego wywiadu z kompozytorem oraz pianistą, znanym z muzyki do serii gier komputerowych Heroes of Might and Magic, Paulem Anthonym Romero. Polską wersję wywiadu można przeczytać pod tym linkiem. It is our highest pleasure to invite you to read our newest interview with the composer and pianist behind the music for the Heroes of Might and Magic video games series - Paul Anthony Romero! You can read the English version here.

Daniel Aleksander Krause | 06-04-2020 r.

Zostań w Domu i Słuchaj Muzyki Filmowej!

#StayAtHomeAndListenToFilmMusic to nasza nowa i ciągle jeszcze raczkująca inicjatywa na ten szczególny okres. Redakcja Filmmusic.pl zachęca do zostania w domach i spędzenia tego czasu z muzyką filmową. Jednak nie musi to być czas spędzony wyłącznie w samotności. Dlatego zapraszamy do wspólnego słuchania i dyskutowania o muzyce filmowej z nami na żywo na naszym koncie na Instagramie FilmMusic.pl! Na bieżąco pracujemy nad ulepszeniem i urozmaiceniem tej akcji, dlatego też jesteśmy otwarci na Wasze wszelkie propozycje i sugestie. Poza tym zapraszamy również na forum dyskusyjne na naszej stronie oraz na grupę tematyczną na Facebooku pt. Muzyka Filmowa!. Mamy nadzieję, że wspólnie, przy najlepszej muzyce, damy radę przejść przez kwarantannę, dopóki muzyka filmowa na nowo nie zawita do sal kinowych i koncertowych.

Maciej Wawrzyniec Olech | 29-03-2020 r.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie przełożony na następny rok!

Mamy przykrą wiadomość odnośnie tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. W związku z epidemią wirusa COVID-19, festiwal został decyzją organizatorów przeniesiony na maj 2021 roku. Oficjalne oświadczenie organizatorów FMF w rozwinięciu newsa. Jeżeli chodzi o pytania odnośnie zakupionych już biletów i karnetów, odsyłamy na oficjalną stronę krakowskiego festiwalu pod tym linkiem: fmf.fm.

Maciej Wawrzyniec Olech | 27-03-2020 r.

Koncert Muzyki Filmowej Wojciecha Kilara – rozwiązanie konkursu

Co prawda postępująca epidemia koronawirusa odsunęła w czasie planowany na ten tydzień koncert muzyki Wojciecha Kilara, ale nie przeszkodziła w przeprowadzeniu konkursu z biletami na to wyjątkowe wydarzenie. Mimo tego odczuliśmy waszą niepewność, czego dowodem jest stosunkowo mała ilość nadesłanych zgłoszeń konkursowych. W rozwinięciu newsa prezentujemy listę zwycięzców!

Tomek Goska | 19-03-2020 r.

Wygraj bilety na koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara!

AKTUALIZACJA!!! W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i wprowadzonymi przez Rząd restrykcjami, pragniemy poinformować w imieniu organizatora, że planowany na 21 marca koncert muzyki Wojciecha Kilara został przełożony na inny termin. Koncert odbędzie się 18 września 2020 roku. Wszystkie bilety zakupione na to wydarzenie będą honorowane w nowym terminie. Również te, które wygrają Państwo w naszym konkursie! Szczegóły na temat zabawy w rozwinięciu newsa!

Tomek Goska | 08-03-2020 r.

Heroes Orchestra i Paul Anthony Romero – relacja z koncertu

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z koncertu Heroes Orchestra i Paula Anthony'ego Romero, który odbył się 25 lutego 2020 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Dominik Chomiczewski | 29-02-2020 r.

Poznaliśmy laureatów 2019 IFMCA Awards

Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Muzyki Filmowej (IFMCA) ogłosiło dzisiaj laureatów swoich corocznie przyznawanych nagród. Wyróżnienia przyznano w kilku kategoriach ogólnych i szczegółowych. I jak w przypadku innych tego typu plebiscytów obyło się bez większych zaskoczeń. W rozwinięciu newsa publikujemy kompletną listę laureatów w podziale na poszczególne kategorie.

Tomek Goska | 20-02-2020 r.

Hildur Guðnadóttir zdobywa Oscara za muzykę do filmu Joker!

W Hollywood, w mieście aniołów i filmów po raz 92 rozdane zostały nagrody Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Hildur Gudnadóttir odebrała swojego pierwszego Oscara za muzykę do filmu Joker. Poniżej jeszcze raz lista nominowanych i zwycięzców: Joker - Hildur Guðnadóttir. 1917 - Thomas Newman Little Women - Alexandre Desplat Marriage Story - Randy Newman Star Wars IX: The Rise of Skywalker - John Williams Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Maciej Wawrzyniec Olech | 10-02-2020 r.

Hildur Guðnadóttir zdobywa Nagrodę BAFTA za muzykę do filmu Joker!

Nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej (BAFTA) w kategorii ścieżka dźwiękowa za rok 2019 zdobyła Hildur Guðnadóttir za muzykę do filmu Joker. Jest to jej pierwsza nominacja i zarazem zwycięstwo. Gratulujemy i jeszcze raz przypominamy resztę nominowanych: Joker - Hildur Guðnadóttir. 1917 - Thomas Newman Little Women - Alexandre Desplat Jojo Rabbit - Michael Giacchino Star Wars IX: The Rise of Skywalker - John Williams

Maciej Wawrzyniec Olech | 02-02-2020 r.

Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie – rozwiązanie konkursu.

Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie powoli kończą swój kinowy pochód. A my kończymy naszą zabawę konkursową, w której do wygrania były egzemplarze soundtracków do tego filmu ufundowane przez polskiego dystrybutora, Universal Music Polska. Do kogo powędrują nagrody? Więcej w rozwinięciu newsa...

Tomek Goska | 28-01-2020 r.

Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie – wygraj soundtrack!

Premiera ostatniej części Sagi Gwiezdnych Wojen zatytułowanej Skywalker. Odrodzenie już dawno za nami. Wraz z filmem na naszym rynku zadebiutowała ścieżka dźwiękowa skomponowana (tradycyjnie już zresztą) przez Johna Williamsa. W Polsce ukazała się ona nakładem Universal Music Polska. I dzięki tej wytwórni mamy przyjemność rozdać kilka egzemplarzy tego albumu. Więcej szczegółów w rozwinięciu newsa!

Tomek Goska | 17-01-2020 r.

Agent 007 zmienił kompozytora na Hansa Zimmera!

Słynny niemiecki kompozytor Hans Zimmer skomponuje muzykę do najnowszego filmu o Agencie 007 pt. No Time To Die (Nie czas umierać). Tym samym zastąpił on zaangażowanego wcześniej do tego filmu Dana Romera.

Maciej Wawrzyniec Olech | 13-01-2020 r.

Hildur Guðnadóttir zdobywa Złoty Glob za najlepszą muzykę do filmu Joker!

Złotego Globa w kategorii score za rok 2019 zdobyła Hildur Guðnadóttir za ścieżkę dźwiękową do filmu Joker. Jest to jej pierwsza nominacja i zarazem zwycięstwo. Gratulujemy i jeszcze raz przypominamy resztę nominowanych: Joker - Hildur Guðnadóttir. 1917 - Thomas Newman Little Women - Alexandre Desplat Marriage Story - Randy Newman Motherless Brooklyn - Daniel Pemberton

Maciej Wawrzyniec Olech | 06-01-2020 r.

Kraina Lodu 2 – rozwiązanie konkursu

Czas zakończyć naszą zabawę konkursową, w której do wygrania były egzemplarze ścieżki dźwiękowej do animacji Kraina Lodu 2. Do kogo powędrują płyty ufundowane przez Universal Music Polska? Tego dowiadujemy się w rozwinięciu newsa!

Tomek Goska | 17-12-2019 r.