Szukaj: w


recenzje

LOTR: The Return of the King - The Complete Recordings


Si, na vethed
Meth i naid bain...


Gdy w 2005 roku na rynku pojawiło się kompletne wydanie muzyki Howarda Shore'a do pierwszej części cieszącej się olbrzymią popularnością ekranizacji książki J.R.R. Tolkiena, Władca Pierścieni, wszyscy krytycy i fani zgodnie twierdzili, że dla wydawców soundtrackowych rozpoczął się nowy okres, gdzie miarą doskonałości stanie się właśnie owy zestaw. The Fellowship of the Ring – The Complete Recordings cieszyło się tak dużą popularnością, że wydawcy zwiększyli nawet nakład, by sprostać wymaganiom rynkowym. Wiadome zatem stało się, że prędzej czy później ukażą się podobne krążki z drugiej i trzeciej części. Zgodnie z przewidywaniami następowało to w rocznych przedziałach czasowych. I tak pod koniec 2006 roku wypuszczono analogiczny box do Dwóch Wież, który cieszył się nie mniejszą popularnością. Rozpoczęta trzy lata temu idea wreszcie doczekała się końca.

Reprise i Warner utrzymały unikatową wartość swojego box'a do samego końca. Tak jak w poprzednich dwóch częściach, otrzymujemy płyty CD z perfekcyjnie zremasterowaną partyturą w formacie audio oraz dodatkowe DVD z całością zapisaną w przestrzennym, pieszczącym uszy Surround Sound 5.1. Czas spędzony na odsłuchu umilała nam będzie załączona do pudełka książeczka z drobiazgowymi opisami poszczególnych fragmentów ścieżki w kontekście filmu (elektroniczną, nieco bardziej rozbudowaną wersję tej książeczki, możecie ściągnąć klikając tutaj). Jako iż umieszczono tu cały materiał muzyczny z rozszerzonej wersji filmu, czasu na przesłuchanie tego wszystkiego będziemy potrzebowali bardzo dużo, a dokładnie rzecz biorąc 3 godziny i 50 minut (to o prawie godzinę więcej niż w poprzednich dwóch częściach!!)... Czytając to wszystko zapewne nie jeden z Was myślami biegnie już do sklepu muzycznego po tą perełkę. Zanim jednak przeistoczycie te fantazje w czyn, radziłbym zastanowić się dogłębnie, albowiem pod tą ładnie prezentującą się otoczką może czaić się wiele pułapek.

O tym, że trzygodzinny blok muzyczny można „połknąć w całości” bez większego znużenia i zmęczenia zaświadczy chyba każdy miłośnik muzyki filmowej, który przesłuchał Drużynę Pierścienia. Cała gama różnorakich tematów krzyżująca się z ciekawymi formami ich prezentacji, sprawiały, że każda minuta spędzona przy pierwszej partyturze z Władcy Pierścieni przynosiły emocję i faktyczną radość z odsłuchu. Sprawa drugiej części była już nieco bardziej skomplikowana. Howard Shore stanął na wysokości zadania i skomponował doskonałą ilustrację opatrzoną w porywające tematy, jednakże perspektywa stanięcia przed tym materiałem sam na sam wymagała od słuchacza pewnego rodzaju samozaparcia i odporności na różnego rodzaju machinacje dźwiękowe. Cóż, jeżeli Dwie Wieże mogły sprawiać pewne trudności w asymilacji, kompletne nagranie z Powrotu Króla będzie już prawdziwym wyzwaniem nawet dla wytrwałych słuchaczy...

Winy za to nie ponosi bynajmniej sama długość materiału z jakim przyjdzie nam obcować. Powrót Króla, to film, gdzie wszystkie wątki poruszane w poprzednich dwóch częściach nabierają dramatycznego obrotu, aż w końcu zostają ostatecznie rozwiązane. Jest to obraz, gdzie niezmiernie dużo się dzieje, tak w samej warstwie fabularnej jak i wizualnej. Nic więc dziwnego, że Howard Shore pisząc oprawę do tego filmu uciekł się do tak lubianego przez siebie muzycznego fermentu, przejawiającego się bardzo ordynarnym orkiestrowym graniem z potężną ilością siejącej spustoszenie w uszach odbiorcy muzyki akcji, oraz niekiedy zupełnie chaotycznym uderscore. Muzycznym synonimem zła, jest miażdżąca ciszę orkiestra, charakteryzująca się duża ilością dysonansów pomiędzy poszczególnymi sekcjami, a także w ich obrębie. Całość przyprawia jeszcze apokaliptyczny chór. Gdy teraz rozłożymy sobie ten cały bajzel na blisko czterogodzinne doświadczenie, otrzymujemy całkiem poważne pytanie, które warto sobie zadać: Słuchać, czy nie słuchać?

Rzecz jasna w powyższym opisie wyolbrzymiłem nieco problem. TROTK – TCR nie wystawia uszu na próbę przez bite 4 godziny! Nawet przez połowę tego czasu! Jest tu wszak wiele fantastycznych tematów, których słuchanie sprawia niewątpliwą przyjemność. Jedynym haczykiem jest fakt, że wszystkie najważniejsze mieliśmy już okazje usłyszeć na oficjalnym albumie, a kompletne wydanie serwuje nam tylko ich kolejne interpretacje. Lepsze lub gorsze, ale nie wpływające znacznie na obraz partytury w oczach słuchacza. Czy zatem wydanie to ma prawo w ogóle przypaść do gustu?


Oczywiście! Wszystko zależy jednak od tego, kto będzie odbiorcą. „Complete recordings” z Powrotu Króla, w przeciwieństwie do poprzednich dwóch z serii skupia swoją uwagę nie na całości, ale detalach. Na pojedynczych melodiach, które w natłoku masy dźwiękowej wydają się niczym zaprawa spajająca cegły jakiejś monumentalnej budowli. O jakich melodiach jest tu mowa? Sporządzenie kompletnej listy takowych zajęłoby niezmiernie dużo czasu i miejsca. Żeby nie bawić się zatem w analizę „track by track” (tą możemy sobie bowiem przeczytać w książeczce), ograniczę się więc do skromnych sugestii, aby wszyscy zainteresowani przesłuchali sobie na przykład The Houses of Healing, For Frodo lub The Crack of Doom, gdzie na pęczki mamy takich „wpadających w ucho” fragmentów, wśród których większość nie znalazła się na oficjalnym albumie. Mocną stroną wydań spod znaku „complete recordings” są również okoliczne piosenki wykonywane przez aktorów oraz dodatkowe tematy ich opisujące. Także i w Powrocie Króla ich nie zabrakło. Na pierwszym krążku znajdziemy na przykład przyśpiewkę pijacką Merry'ego i Pipina, na trzecim pieśń Arweny z Domu Uzdrowień, a na czwartym motyw Bilba odpływającego z Szarej Przystani.

Obserwowanie samego kunsztu ilustracyjnego i technicznego partytury w pełnej jej wersji dostarcza wielu emocji, tak samo jak wychwytywanie licznych rozbieżności pomiędzy materiałem z „complete recordings”, a albumem wydanym bezpośrednio po premierze filmu. Zapewne niejeden fan z zapałem słuchał będzie swoich ulubionych tematów w nieco innych aranżacjach niż te z albumowych suit, a zderzenie się z oryginalną strukturą utworów uzmysłowi mu jak ciężką i mozolną pracę przeszli edytorzy albumu. Doskonałym ku temu przykładem jest The Grace of Undómiel i Osgiliath Invaded - dwa potężne bloki muzyczne, z których ulepiono króciutką suitę Minas Tirith. Nie bez znaczenia pozostaje również rozbudowana sekwencja jednego z najbardziej hałaśliwych, ale i najgenialniejszych pod względem technicznym fragmentu pobytu w jaskiniach Sheloby, na bazie której kompozytor wykreował również wiele innych motywów, na przykład przeprawy przez Ścieżkę Umarłych. Te wrażenia zarezerwowane będą jednak dla ortodoksyjnych fanów filmu i pasjonatów ścieżki. Pozostali prawdopodobnie nie zwrócą nawet na to uwagi.

Niezależnie jednak od grupy do jakiej kierowane jest owe dzieło, należy pochwalić je za inteligentny montaż. W przypadku każdego przeciętnego „complete score”, nikt nie zawracałby sobie głowy takim zestawieniem ze sobą fragmentów, by tworzyły one jakąś logiczną tematyczną całość. Cóż, ludzie odpowiedzialni za techniczną stronę TROTK – TCR po raz kolejny popisali się profesjonalizmem. Nie dość, że poszczególne fragmenty nagrań przemontowane zostały w taki sposób, by ich oszałamiająca ilość nie partykularyzowała ścieżki, to jeszcze dokonano tu drobnych korekt. I tak na przykład, gdy pewien blok scen zazębia się wokół kilku następujących po sobie wątków z różnych miejsc, nie serwuje się nam bezmyślnej papki dźwiękowej a la The Phantom Menace – Ultimate Edition. Poszczególne sekwencje uporządkowane zostały tematycznie i dokładnie przemontowane. Na tyle dokładnie, że na płycie usłyszymy również fragmenty usunięte z filmu w wyniku cięć montażowych. Przykładem ku temu niech będzie wspominany wyżej Osgiliath Invaded, łączący w sobie dwa fragmenty ilustrujące atak orków na miasto Osgiliath, a między którymi wszak pierwotnie była długa sekwencja rozpalenia wici oraz wymarszu Rohanu na wojnę.

Or hiriath naur
Na rovail mae sui 'waew
Man prestant i ardhon?
Cerithar aen illiad dim úthenin?


Niezmiernie trudno jest, posługując się tylko kilkoma akapitami, ocenić tak wyjątkowe zjawisko rynkowe jakim jest Return of the King – The Complete Recordings. Nie ulega wątpliwości, że kierowane jest ono do specyficznej grupy odbiorców. Odbiorców, którzy we Władcy Pierścieni i partyturze Shore'a zauważyli więcej aniżeli tylko przemontowany dla potrzeb ogółu godzinny album. Z drugiej strony, to drastyczne zderzenie z prawdziwą, „hałaśliwą” naturą warsztatu kompozytora może wykoleić nawet najtwardszych słuchaczy. Cóż z tego bowiem, że Powrót Króla pozostaje analogiczny w strukturze tematycznej i ciągłości stylistycznej do poprzednich części, skoro pod względem estetycznym odbiega od nich znacznie. Nawet zastosowanie wielu zabiegów edycyjnych nie maskuje „dzikiej natury” tego muzycznego tworu. Natury, która albo zniewala albo odpycha. Osobiście, mimo najszczerszych chęci nie zdołałem jednorazowo przesłuchać tego materiału, co nie znaczy, że nie wyniosłem z niego pozytywnych wrażeń. I choć za muzykę na płycie stawiam trójczynę przez wzgląd na jej ogólnie ciężką słuchalność, box sam w sobie zasługuje na wysokie uznanie. Wydanie godne partytury i filmu.


Inne recenzje z serii:
 • The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring
 • The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring - The Complete Recordings
 • The Lord Of The Rings: The Two Towers
 • The Lord Of The Rings: The Two Towers - The Complete Recordings
 • The Lord Of The Rings: The Return Of The King

  Autor recenzji:  Tomek Goska
  Nasza ocena
  Oryginalność ścieżki:
  Muzyka w filmie:
  Muzyka na płycie:
  OCENA OGÓLNA:
  Lista utworów
  CD 1:
  • 1. Roots and Beginnings (6:31)
  • 2. Journey to the Crossroads (2:17)
  • 3. The Road to Isengard (2:18)
  • 4. The Foot of Orthanc (4:45)
  • 5. Return to Edoras (1:51)
  • 6. The Chalice Passed (1:51)
  • 7. The Green Dragon (0:35)
  • 8. Gollum's Villainy (2:10)
  • 9. Éowyn's Dream (1:24)
  • 10. The Palantir (3:10)
  • 11. Flight from Edoras (2:18)
  • 12. The Grace of Undómiel (6:21)
  • 13. The Eyes of the White Tower (4:34)
  • 14. A Coronet of Silver (8:27)
  • 15. The Lighting of the Beacon (9:03)
  CD 2:
  • 1. Osgilliath Invaded (8:47)
  • 2. The Stairs of Cirith Ungol (2:41)
  • 3. Allegiance to Denethor (3:20)
  • 4. The Sacrifice of Faramir (4:08)
  • 5. The Parting of Sam and Frodo (4:04)
  • 6. Marshalling at Dunharrow (4:57)
  • 7. Andúril - Flame of the West (3:28)
  • 8. The Passing of the Grey Company (4:12)
  • 9. Dwimorberg - The Haunted Mountain (2:26)
  • 10. Master Meriadoc, Swordthain (1:40)
  • 11. The Paths of the Dead (6:22)
  • 12. The Siege of Gondor (9:01)
  • 13. Shelob's Lair (8:53)
  • 14. Merry's Simple Courage (2:09)
  CD 3:
  • 1. Grond - The Hammer of the Underworld (1:33)
  • 2. Shelob the Great" (5:13)
  • 3. The Tomb of the Stewards (3:58)
  • 4. The Battle of the Pelennor Fields (4:10)
  • 5. The Pyre of Denethor (2:59)
  • 6. The Mûmakil (0:57)
  • 7. Dernhelm in Battle (2:06)
  • 8. A Far Green Country (1:28)
  • 9. Shieldmaiden of Rohan (5:07)
  • 10. The Passing of Théoden (2:16)
  • 11. The Houses of Healing (2:58)
  • 12. The Tower of Cirith Ungol (4:41)
  • 13. The Last Debate (4:21)
  • 14. The Land of Shadow (6:30)
  • 15. The Mouth of Sauron (8:15)
  • 16. For Frodo (3:17)
  CD 4:
  • 1. Mount Doom (4:09)
  • 2. The Crack of Doom (4:02)
  • 3. The Eagles (2:24)
  • 4. The Fellowship Reunited (12:18)
  • 5. The Journey to the Grey Havens (7:35)
  • 6. Elanor (1:28)
  • 7. Days of the Ring (11:10)
  • 8. Bilbo's Song (2:57)
  Czas trwania: 229:31 min
  Komentarze
  Daniel 2008-02-04 22:06
  widzial to Daniel, oj widzial. Tylko ze wlasnie 2 czesci :( a tej opcji na emarket z zamawianiem nie udalo mi sie znalezc.. mysle o sciaganiu tego przez amazon/ebay z US. Czy warto? Masz te plyty? Czy moglbys laskawco napisac do mnie maila, co bym mogl Ci zadac pare pytan? dziekowac!
  Jack 2008-02-06 20:03
  Uwaga znalazłem w Merlinie trzecią częśc rozszerzoną w Merlini tylko że towar trudno dostępny do 40 dni http://merlin.pl/frontend/browse/product/4,570688.html;jsessionid=7E13E5025F3F159B37BD166AF22C744F.LB1
  darthkat 2008-04-28 15:15
  Byłoby cudownie, gdyby to cudeńko było W OGÓLE dostępne w Polsce... Co prawda zamówiłam na Amazonie, ale paczka doszła z uszkodzoną zawartością, dwie płyty porysowane. Czekam na jakąś miłą duszyczkę, która wystawi to na Allegro ;-)
  Jack 2008-04-28 16:28
  porysowane tzn. że odtwarzacz nie czyta tych płyt???
  Mefisto 2008-07-27 20:36
  Masakra - zdecydowanie najgorsze wydanie complete. Ilość materiału tu zawartego to po prostu za dużo, muzyka zmienia się w nieprzebyte tło, a całość potrafi jedynie znudzić i zmęczyć. Wydanie oficjalne o niebo lepsze.
  albost 2010-03-01 23:11
  Uwaga! Mam do sprzedania 2 oryginalne, nieotwierane Complete recording z 1 części filmu! Zamówiłem niechcący z amazona i muszę się teraz tego pozbyć, więc cena też będzie tańsza niż w sklepach. Naprawdę mi zależy. Pisać na gg: 3335678 lub meila: alb.ostaszewski989@wp.pl
  DanielosVK 2010-04-06 21:32
  To Complete Recordings podoba mi się nawet bardziej od albumu z 3 cz. W części, w której Shore dodał sporo wokalu, ale to jest raczej plus, trochę oryginalności w stosunku do poprzednich części. Osobiście uwielbiam "A Coronal of Silver and Gold" (ten piękny motyw na jakimś dziwnym instrumencie dętym... w poprzednich cześciach był na normalnych dęciakach orkiestrowych, tutaj jakiś taki inny), "Roots and Beginnings" (dłuższa wersja "A Storm Is Coming" z albumu) oraz "The Sacrifice of Faramir".
  tennese 2013-09-04 00:24
  Witam. Zależy mi, żeby kupić od kogoś Dwie Wieże Complete Recordings w dobrym stanie technicznym, czy ktoś może mi pomóc? o to moj mail. Dakooti@wp.pl, jesli ktoś posiada ten egzemplarz i go już nie potrzebuje i chciałby go sprzedać to ja kupie.
  Tomek 2018-09-09 12:46
  Oczywiście rewelacja, jednak w moim odczuciu ustępuje znacznie CR z FOTR i TT. Winę ponosi zdecydowanie za długi czas trwania (40 minut dłuższy od TT), ale i mniejsza liczba innowacji (szczególnie w stosunku do "Dwóch Wież"). Wciąż jest to jednak bardzo dobra muzyka, której słuchanie dostarcza wielu emocji.
  Albert 2021-10-14 08:35
  Pół gwiazdki mniej tylko za to że album jest po prostu za długi, spokojnie mogłoby być na trzech płytach, jak poprzednie albumy. Poza tym arcydzieło jak poprzednie części. Bogactwo motywów (moim zdaniem najbardziej epickich) jest przytłaczające w pozytywnym sensie. Motywy z "The Lighting of the Beacon", "The Battle of the Pelennor Fields" czy jeden z moich ulubionych "The Grace of Undómiel" to jest po prostu coś czego wywołuje ciary nie do opisania.

  Do tej recenzji istnieje jeszcze 30 komentarzy. Chcesz zobaczyć wszystkie?    » pokaż wszystkie
 • LOTR: The Return of the King - The Complete Recordings

  Kompozytor:

  • Howard Shore

  Dyrygent:

  • Howard Shore

  Orkiestrator:

  • Howard Shore

  Soliści:

  • Annie Lennox, Renée Fleming, Ben Del Maestro, Liv Tyler, Billy Boyd, Viggo Mortensen (wokal)
   Sir James Galway (flet)

  Wydawca:

  • Warner / Reprise (2007)

  Producent:

  • Howard Shore

  R E K L A M A

  NASI PARTNERZY:  Poki.pl
  Grydladzieci.pl


   
  Strona hostowana przez
  www.twojastrona.pl
  Copyright © 2005-2007 FilmMusic.pl.
  Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służą jedynie celom informacyjnym.
  Projekt i wykonanie