Szukaj: w


recenzje

Island, the (Wyspa)


The Island Ennio Morricone... Zaraz, zaraz, przecież The Island to Steve Jablonsky!- powie każdy słuchacz muzyki filmowej. Cóż więc nazwisko słynnego Włocha robi przy tytule, który w¶ród wielbicieli soundtracków nie wywołuje najlepszych skojarzeń? Czyżby jaki¶ rejected score? Otóż nie. W roku 1980 Morricone zilustrował obraz o takim wła¶nie tytule, który był jednym z jego pierwszych stricte amerykańskich filmów. Pomimo, iż obok Morricone w kontek¶cie tejże Wyspy pojawia się jeszcze chociażby nazwisko ¶wietnego brytyjskiego aktora Michaela Caine'a, to The Island w historii kina zapisała się jedynie nominacj± do Złotej Maliny za najgorsz± reżyserię dla Michaela Ritchie'go. NajwyraĽniej dwa wielkie nazwiska nie wystarczyły, by uratować tę nieco banaln± historię ojca i syna, którzy musz± stawić czoła współczesnym piratom.

Zostawmy jednak ten nieszczęsny, zapomniany film i skupmy się na muzyce Morricone. A ta została wydana dopiero 23 lata po premierze, z okazji 75 urodzin maestro. Varèse wypu¶ciła jednak kr±żek w limitowanej wersji zaledwie 1000 egzemplarzy, co sprawia iż album ten szybko stał się trudnym do zdobycia rarytasem. O ile jednak zazwyczaj w takich przypadkach tego typu praktyki mog± tylko wzbudzać irytację osób, dla których nie starczy egzemplarzy, o tyle tym razem z wyj±tkiem kilku fragmentów nie ma za czym ronić łez. Wprawdzie samo nazwisko Morricone gwarantuje wysok± klasę kompozycji, jednakże wyjęta z filmowego kontekstu partytura nie prezentuje się nadzwyczaj atrakcyjnie dla słuchacza. Jakby na przekór pierwszemu utworowi, gdyż ten to kolejny morriconowski klasyk muzyki lirycznej, wykorzystuj±cej flet i smyczki, tym razem może bardziej subtelnej a mniej intensywnie emocjonalnej. Jak zwykle jednak podanej w formie bardzo urokliwej melodii.

Sielanka, tak w filmie jak i na płycie, szybko się kończy i do gry wkracza ponury underscore, który wraz z atonalnymi ilustracjami, niestety wychodzi na plan pierwszy w dalszej czę¶ci albumu. Momentami muzyka zbliża się do pozafilmowego stylu Włocha, który dla niemal wszystkich miło¶ników jego soundtracków jest nie do zniesienia i z którym większo¶ć fanów Morricone, o ile już miała do czynienia, to więcej nie chce. Na dodatek underscore ów fragmentami jest bardzo wtórny, a Boarding Party dla każdego, kto słuchał score z Orki brzmieć będzie znajomo. Nie tylko zreszt± w obrębie muzyki tła włoski mistrz jest w The Island niezbyt oryginalny. Jeden z najciekawszych utworów albumu - bardzo klimatyczny, wolno rozbudowuj±cy się, rytmiczny Island Magic, stylistycznie przypomina jaki¶ wycinek Queimady. Dla odmiany znakomity, przynajmniej w pierwszej połowie utworu, kawałek akcji Tue-Barbe Hunts Maynard jest jakby wczesn± zapowiedzi± action-score z Nietykalnych.

Wspomniałem o trzech najlepszych ¶cieżkach albumu. Do tego możnaby jeszcze dodać nieco słabsz± aranżację tematu z napisów pocz±tkowych w End Title oraz zupełnie przyzwoity kawałek Beth utrzymany w stylu romantycznej muzyki lat 70-tych, przez co lekko gryzie się z reszt± score, i tym sposobem otrzymujemy lepsz± połowę albumu. Pozostała pi±tka bywa (ale tylko 'bywa') jeszcze ciekawa od strony kompozytorskiej, ale dla przeciętnego słuchacza będzie co najwyżej nudna. To limitowane wydanie Varèse Sarabande zdaje się więc być skierowane do największych fanów Morricone i pewnie tylko w¶ród takowych znalazło nabywców. Pozostali mog± żałować jednynie kilku fragmentów, jak wspomniane Main Title, Tue-Barbe Hunts Maynard oraz Island Magic. Cała niezbyt długa płyta trzyma wprawdzie bardzo solidny poziom i po kilku przesłuchaniach można się do niej przekonać, ale może ona być, przynajmniej momentami, do¶ć ciężka dla słuchacza i faktycznym rarytasem muzycznym będzie tylko dla tych, którzy lubuj± się w klimatycznym underscore włoskiego kompozytora. W zestawieniu z Wysp± Jablonsky'ego, od nawi±zania do której zacz±łem tę recenzję, The Island Ennio Morricone góruje bezsprzecznie, jednak to chyba oczywiste.Autor recenzji:  Łukasz Koperski
Nasza ocena
Oryginalno¶ć ¶cieżki:
Muzyka w filmie:
Muzyka na płycie:
OCENA OGÓLNA:
Lista utworów
Czas trwania: 34:31
Komentarze
yamata 2007-08-03
17:38
Głupie to wa¶cine porównanie jak nie przymierzaj±c, kabaretowa "tapeta w motylki"... Jak można w ogóle porównywać "Wyspę" Morricone z "Wysp±" Jablonsky'ego? To jak porównanie woła z klamk±. Ni w pięć ni w dziewięć. Całkowicie inne filmy, całkowicie inny temat, zupełnie inne tempo i taka też jest muzyka! Po co te nawi±zania??? A jak wa¶ć uważasz muzykę Steve'a Jablonsky'ego do "The Island" za słab±, to racz i¶ć do laryngologa i wyczy¶cić sobie uszy... ;) Raz że pasuje do filmu, dwa że pozostaje w pamięci po seansie. A to już dużo, jak na muzykę filmow± - od której wymaga się raczej pełnienia roli tła... Oczywi¶cie nie jest to drugi "Gladiator", ale i Morricone nie wzniósł się na wyżyny swojego talentu przy swojej "Wyspie"... Więc może nie przesadzajmy...
Koper 2007-08-03
20:23
Wizyty u laryngologa nie potrzebuję, a muzyka Jablonsky'ego do Wyspy jest słaba (i wtórna) i słabsza chyba nawet niż sam ten film. Fakt, że Ennio nie wniósł się przy swojej Wyspie na swoje wyżyny, ale najprzeciętniejszy Ennio będzie lepszy od wyżyn pana Jablonsky'ego. Co do porównania- żadne porównania nie były celem powyższego tekstu, proszę czytać uważnie. Jedynym ł±cznikiem między obiema kompozycjami był tylko tytuł filmu, czego nigdzie nie ukrywałem. Pozdrawiam i polecam zapoznanie się ze ¶cieżkami lepszymi niż The Island Yablonsky'ego, których s± dziesi±tki tysięcy, a recenzowana partytura bez w±tpienia jest jedn± z takowych.
Mefisto 2010-09-03
02:55
Typowy Enniowski przeciętniak - z jednej strony solidny temat główny i liryka, z drugiej toporna muzyka akcji i drażni±cy underscore. I nawet mimo przystępnego czasu albumu jest to pozycja dla najbardziej zatwardziałych fanów maestro.

Island, the (Wyspa)

Kompozytor:

  • Ennio Morricone

Dyrygent:

  • Ennio Morricone

Orkiestrator:

  • Ennio Morricone

Wydawca:

  • Varèse Sarabande (1980/2003)

Producent:

  • Ennio Morricone

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie