Szukaj: w


recenzje

Dances With Wolves (Tańczący z wilkami)


Kiedy w 1990 roku debiutant na reżyserskim krześle i odtwórca głównej roli, Kevin Costner poprosił legendarnego już wtedy kompozytora Johna Barry'ego o skomponowanie muzyki do swojego epickiego westernu, nikt nie mógł przewidzieć jak wielki sukces z tego wyniknie. Sam Barry miał już wtedy 57 lat, natomiast nikt nie wróżył dobrze blisko 4-godzinnemu westernowi o białym, który znajduje schronienie w indiańskiej społeczności. Jednak los spłatał figla, na "Tańczącego z wilkami" spadł deszcz nagród z Oscarem dla najlepszego filmu roku włącznie, a publiczność "waliła drzwiami i oknami" aby zobaczyć to druzgocące dzieło filmowe. Obok wspaniałych zdjęć, chwytającej za serce historii, świetnego aktorstwa, to muzyka była duszą tego filmu i przyczyniła się do jego sukcesu.

Muzyka Barry'ego w epopeji Costnera gra ogromną, nieocenioną rolę. Sceneria i czasowe usytuowanie filmu pozwoliło Brytyjczykowi na stworzenie muzyki idealistycznej, bardzo romantycznej, wręcz nawet (a przede wszystkim) unikalnej w kontekście kierunków, w które zmierza dzisiejsza muzyka filmowa. Jak zawsze u Barry'ego partytura jest bardzo klasyczna, wykonywana przez całą symfoniczną orkiestrę. Królują tutaj wspaniałe tematy, które są bezwzględnym powodem, dla którego ta kompozycja jest tak kochana i traktowana z najwyższym szacunkiem do dzisiaj. Dość powiedzieć, że sześć pierwszych utworów przynosi nam intonację pięciu nowych tematów. Jeden piękniejszy od drugiego. Lwia część utworów funkcjonuje jako oddzielna kompozycja, która prezentuje nam co raz to nowe rozwiązania jeżeli nie w prezentacji nowego tematu, to przynajmniej w aranżacjach. Nie muszę dodawać, że słucha się tego wspaniale w tym sensie, że utwory są po prostu skrojone jak suity. Większa część partytury prowadzona jest przez wydawać się może mozolny, powolny rytm dostojnych instrumentów dętych oraz pełnej, epickiej sekcji smyczkowej, będącej niejako "przedłużeniem" podobnej stylowo kompozycji z "Pożegnania z Afryką". Niewątpliwie chyba tylko tego typu muzyce potrafił dorównać James Horner ze swoją równie wybitną kompozycją do "Wichrów namiętności:. Godna wielkiej uwagi jest solowa trąbka Malcolma McNaba, szczególnie w ekspresyjnej solówce w Rescue of Dances With Wolves.

Może skupmy się bliżej nad tematami, bo chyba jedynie John Williams w swoich najwybitniejszych pracach zbliżył się do ilości i przede wszystkim jakości "Tańczącego z wilkami". Temat Johna Dunbara to już chyba klasyka romantyzmu i piękna, które potrafią być stworzone w muzyce filmowej. Zaiste arcydzieło. Jest on wykorzystany w innej aranżacji w napisanym z niesłychanym rozmachem The Buffalo Hunt ze słynnej sceny polowania na bizony. To zdecydowanie najbardziej dynamiczna ścieżka na albumie, sensacyjna realizacja. Podobnych wrażeń dostarcza temat podróży głównego bohatera przy fantastycznych ujęciach amerykańskich przestrzeni i prerii, zaprezentowany po raz pierwszy w The Journey to Fort Sedgwick i przypominany częściej na albumie. "Ocieka" poprostu majestatyzmem i epiką. Inny temat podróży, to temat zasłyszany w utworze 4, choć podobny trochę do tematu głównego bohatera. W lirycznej naturze tematu Dunbara jest utrzymany temat wilka (Two Socks), głównie na flet, naznaczony ukrytym piętnem tragizmu. Podobnie piękny temat miłosny. Wyliczać możemy tak jeszcze... Oprócz tego mamy znakomitą, dramatyczną muzykę z napisów początkowych ze świetnym, trochę amerykańskim solo na trąbkę McNaba, które przechodzi w smyczkowe, nerwowe, długo budowane crescendo. Pojawia się tutaj również mroczny motyw, który prawdopodobnie ma symbolizować zagrożenie ze strony amerykańskiego wojska. Barry używa również jak gdyby "wyjętego" z marzeń sennych, żeńskiego chóru. Ten element niepewności jest rozwijany również w magicznym utworze 11 oraz w dwóch utworach z słowem "death" w tytule, gdzie możemy usłyszeć a-rytmiczną, tragiczną w wymowie perkusję. Nie można zapomnieć również o majestatycznym temacie bizonów z utworu 9, który oddaje całą potęgę tych zwierząt a zarazem smutek po całkowitym wytępieniu tego gatunku.

Długo by wymieniać wspaniałe momenty "Dances With Wolves", takie bogactwo tematyczne i kompozycyjne zawiera ta muzyka. Powolny, czasami prze-melodramatyzowany styl Barry'ego tutaj nie nudzi tak jak w przypadku "Out of Africa", gdyż większość z opisywnaych powyżej tematów czy utworów posiada coś więcej niż tylko romantyczne "ja" kompozytora, które dość często wykorzystuje przy każdej nadążającej się okazji, szczególnie w twórczości z ostatniego okresu. W muzyce czuć pochwałę, wręcz wezwanie do życia w zgodzie z naturą, przyrodą i oczywiście z drugim człowiekiem. Myślę, że Barry doskonale uchwycił i przede wszystkim poszerzył filozofię oraz silnie emocjonalne aspekty dzieła Costnera. Zasłużona oczywiście jest w tym kontekście czwarta statuetka Oscara dla Barry'ego za omawianą ilustrację. "Tańczący z wilkami" to dziś nadal kwintesencja romantyzmu i epickości - już zawsze, gdy tylko zobaczę przepastne krajobrazy amerykańskich prerii muzyka Barry'ego będzie tkwiła w mojej głowie. Jedna z najbardziej klasycznych i kto wie czy nie aspirująca do miana ścieżki dźwiękowej wszechczasów. Arcydzieło. • Recenzja wydania Expanded

  Autor recenzji:  Tomek Rokita
  Nasza ocena
  Oryginalność ścieżki:
  Muzyka w filmie:
  Muzyka na płycie:
  OCENA OGÓLNA:
  Lista utworów
  • 1. Main Title - Looks Like A Suicide (3:57)
  • 2. The John Dunbar Theme (2:15)
  • 3. Journey to Fort Sedgewick (3:22)
  • 4. Ride to Fort Hays (2:00)
  • 5. The Death of Timmons (2:25)
  • 6. Two Socks - The Wolf Theme (1:28)
  • 7. Pawnee Attack (3:45)
  • 8. Kicking Bird's Gift (2:08)
  • 9. Journey to the Buffalo Killing Ground (3:39)
  • 10. The Buffalo Hunt (2:41)
  • 11. Stands With A Fist Remembers (2:07)
  • 12. The Love Theme (3:52)
  • 13. The John Dunbar Theme (2:05)
  • 14. Two Socks At Play (1:57)
  • 15. The Death of Cisco (2:42)
  • 16. Resuce of Dances With Wolves (2:07)
  • 17. The Loss of the Journal and The Return to Winter Camp (2:07)
  • 18. Farewell and End Title (8:40)
  Czas trwania: 53:29
  Komentarze
  hub 2007-04-27
  20:05
  wspaniała
  Koper 2007-04-28
  00:08
  A ja jak zwykle z Barrym... mam problem by się przekonać do tej ścieżki. Może bluźnię, ale maxa nie dam. :P
  Thedues 2007-04-28
  10:50
  Heh Koper u mnie podobnie;) nie sympatyzuje z muzyką tegoż kompozytora, ale według mojej opinii ta ścieżka jest jego wizytówką - jedną z najpiękniejszych opraw w historii kina. Należą mu się ukłony i ocena najwyższa=)

 • Dances With Wolves (Tańczący z wilkami)

  Kompozytor:

  • John Barry

  Dyrygent:

  • John Barry

  Orkiestrator:

  • Greig McRitchie

  Soliści:

  • Malcolm McNab (trąbka)

  Wydawca:

  • Sony Epic Soundtrax (1990)

  Producent:

  • John Barry

  R E K L A M A

  NASI PARTNERZY:  Poki.pl
  Grydladzieci.pl


   
  Strona hostowana przez
  www.twojastrona.pl
  Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
  Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służą jedynie celom informacyjnym.
  Projekt i wykonanie