Szukaj: w


recenzje

Ghost (Uwierz w ducha)


Choć nie przepadam za łzawymi historiami miłosnymi, to Ghost, u nas zanany pod tytułem Uwierz w ducha, należy do moich ulubionych filmów. Specowi od zwariowanych komedii - Jerry'emu Zuckerowi udało się tu świetnie połączyć romans, komedię a nawet horror. Ghost spodobał się nie tylko publiczności, ale i krytykom, a partnerująca dwójce głównych bohaterów, granych przez Patricka Swayze i Demi Moore, Whoopi Goldberg za ten film otrzymała Oscara. Do tej nagrody nominowany był także twórca oprawy muzycznej do filmu, legendarny francuski kompozytor Maurice Jarre.

Kompozycja francuskiego twórcy w filmie spisuje się faktycznie bardzo dobrze i nie dziwne, że została doceniona przez Akademię. Z całej warstwy muzycznej Ghost to, co chyba najbardziej zapada w pamięć widzom, to jednak towarzysząca słynnej już scenie lepienia garnków, ładna, nastrojowa piosenka skomponowana w latach 50-tych przez Alexa Northa, a wykonywana tu przez zespół The Righteous Brothers. Mnie osobiście jeszcze bardziej podoba się wersja instrumentalna tego utworu, zaaranżowana przez Maurice'a Jarre'a na orkiestrę z dominacją sekcji smyczkowej. Nie jest to może specjalnie skomplikowana orkiestracja od strony technicznej ale na pewno niezwykle piękna i poruszająca, potrafiąca skruszyć niejedno serce.

Rzecz jasna obie wersje "Unchained Melody" znajdziemy na soundtracku. A co poza tym? Niestety niewiele ciekawego. Mamy romantyczny motyw przewodni skomponowany przez Jarre'a i przewijający się w różnych aranżacjach przez płytę (od pełno-orkiestrowych, po solowe wykonania na fortepian czy flet). Motyw ów jest wprawdzie bardzo ładny, ale problem w tym, że nie licząc świetnego "Generique Fin", stanowi on tylko krótkie fragmenty poszczególnych utworów. Cała reszta zaś wyraźnie pokazuje to, co było zawsze najsłabszym punktem francuskiego kompozytora, a na co słusznie zwrócił uwagę Tomek Rokita w recenzji muzyki z Lawrence'a z Arabii. W momentach, w których Jarre nie korzysta ze stworzonych przez siebie motywów mamy nudne, chaotyczne, męczące mieszaniny dźwięków. Najgorsze w przypadku Ghost jest to, iż dominuje w tym wszystkim archaiczna elektronika, która buduje zarówno mroczny underscore, jak i hałaśliwą "rąbankę" stanowiącą tu muzykę akcji czy taką typowo horrorową "muzykę nagłego przerażenia". Coś podobnego Francuz zaserwował w ścieżce dźwiękowej do Enemy Mine ale tam tego typu brzmienia były w mniejszości w stosunku do wspaniałych tematów. W Ghost niestety jest dokładnie na odwrót. Oczywiście to wszystko kompletnie nie przeszkadza w czasie seansu filmu. Wręcz znakomicie sprawuje się od strony ilustracyjnej, jednakże słuchać tego poza obrazem na dobrą sprawę nie sposób.

Ghost to soundtrack, którego niestety nie można z czystym sumieniem polecić. Wprawdzie dwa ostatnie utwory to prawdziwa uczta dla uszu, jednak nawet pojedyncze wejścia motywu przewodniego nie ułatwiają przebrnięcie przez ścieżki od drugiej do szóstej. Nawet najwięksi fani elektronicznego brzmienia w stylu lat 80-tych nie znajdą przyjemności w słuchaniu syntezatorów z soundtracka do Uwierz w ducha. Tę płytę warto mieć tylko i wyłącznie dla "Unchained Melody" w obu wersjach oraz jeszcze dla "Generique Fin". Jeśli posiadacie te utwory na innych płytach, np. różnego rodzaju kompilacjach, to score z Ghost możecie śmiało sobie darować, bo nie zyskalibyście nic, ponad to, co już macie. Natomiast jeśli tych fragmentów w waszej muzycznej kolekcji brak, to możecie po ścieżkę dźwiękową Jarre'a sięgnąć. Pamiętajcie jednak, że ten album to tak naprawdę 12 minut wielkiej muzyki. Tylko 12 minut czy może aż? Sami zdecydujcie.Autor recenzji:  Łukasz Koperski
Nasza ocena
Oryginalność ścieżki:
Muzyka w filmie:
Muzyka na płycie:
OCENA OGÓLNA:
Lista utworów
Czas trwania: 38:41Słowa do "Unchained Melody" (Hy Zarteh):

Oh, oh my love
Oh my darling
I've hungered for your touch
A long and lonely time

And time goes by
So slowly
And time can do so much
Are you still mine?
Oh, ho

I need your love
I need your love
I need your love
Godspeed your love to me

Lonely rivers flow
To the sea, to the sea
To the open arms of the sea

Lonely rivers sigh
Wait for me, wait for me
I'll be coming home
Wait for me

Oh, oh my love
Oh my darling
I've hungered for your touch
A long and lonely time

And time goes by
So slowly
And time can do so much
Are you still mine?

I need your love
I need your love (oh yeah)
I need your love
Godspeed your love to me
It to me
Godspeed your love to me

I need your love
I need your love
I need your love
I, need, your, love
Komentarze
:) 2009-04-06 11:51
Film jest po prostu cudowny i nieziemsko romantyczny;) Mogę go oglądać setki razy:) suuuper!
:) 2009-04-06 11:52
a i muzyczka też świetna:):) Każdemu życzę takiej miłości- sama to przerabiam to wiem co mówię:)
Beatka :) 2009-05-29 19:07
Godna muza jak i zresztą film, ale warte polecenia są także: "Gorączka sobotniej nocy", "Dirty Dancing" oraz "Dirty Dancing 2" Polecam, fajna muzyka i w ogóle :)
Jaca 2009-11-02 08:29
Film jak i muzyka jest fantastyczny,po obejrzeniu jak i w trakcie,mozna uwierzyć nie tylko w ducha!
D@rci@ 2009-11-20 20:33
ta piosenka wygrywa, jest bardzo romantyczna i wzruszająca. zresztą jak cały ten film. RIP Patrick Swayze [*]
nata 2010-02-21 14:05
wspaniały film! Ale nie można go oglądać za często!! pozdro!!!!
hah 2010-02-23 15:01
kocham ten film. ::*****
Kristofer1232 2010-04-20 00:19
Szkoda że Patrick Swayze już odszedł ;(:(:(
betty 2013-01-21 15:34
God! This film is wonderful. I love one ! Every time when I watch 'Ghost' I cry.. every time and I really do not why... I watch it when I am sad and it makes me better. I am far away from my home and the people who I love so I'm sad. I love them, and especially HIM - Viktor.. I know that we can't be together, but I love you still and I promise - I will love You ever! I am thinking about you every second, every day of my silly life and I know that I was mistaked. I miss you so much. Forgive me, please. I can't live without You, baby. Let mi know if you are reading it. It is our favourite song. Do you remember ? Love, Your Betty. 21.01.2013
Mieszko 2014-08-08 18:25
Pełna zgoda z ocenami. Plus za piosenkę i jej doskonały aranż na orkiestrę, a także temat główny, który co prawda przewija się tu i ówdzie, ale najlepiej wypada chyba w "Generique Fin". Istnieją jeszcze 2 bonusy: "Fire Escape", "Oda Mae and Carl".

Do tej recenzji istnieje jeszcze 8 komentarzy. Chcesz zobaczyć wszystkie?    » pokaż wszystkie
Ghost (Uwierz w ducha)

Kompozytor:

  • Maurice Jarre

Muzyka dodatkowa:

  • Alex North

Dyrygent:

  • Maurice Jarre

Orkiestrator:

  • Maurice Jarre
  • Patrick Russ

Wydawca:

  • Milan America (1990)

Producent:

  • Maurice Jarre

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służą jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie