Szukaj: w


recenzje

Kimberly (Wpadka)


Od czasu Żołnierzy kosmosu i Nędzników Basil Poledouris nie tworzył już ¶cieżek dĽwiękowych do filmów, które mogli¶my ogl±dać na ekranach kin, ale ograniczał się do pisania muzyki do nisko-budżetowych, mało popularnych produkcji, które w najlepszym razie od razu l±dowały na półkach wypożyczalni. Przykładem takiego filmu jest romantyczna komedia (przynajmniej je¶li chodzi o przynależno¶ć gatunkow±) pt. Kimberly, opowiadaj±ca o dziewczynie (w tej roli Gabrielle Anwar, któr± możecie pamiętać z głównej roli w Porywaczach ciał z 1993 r.), o której względy ubiega się czterech wio¶larzy.

Basil Poledouris w kompozycji do filmu obok tr±bek, smyczków, fletu i fortepianu używa bardziej popowo-jazzowych instrumentów, jak gitara, perkusja czy saksofon. Efektem wykorzystania takiego instrumentarium jest niemal typowy score komediowy. Niemal, bo jednak Kimberly (w Polsce też pod tytułem Wpadka) ma co¶, co wyróżnia tę partyturę spo¶ród innych tego typu. Jest to motyw, czy raczej dwa motywy, które usłyszymy już w pierwszym na płycie "Kimberly Main Title". Utwór rozpoczyna się ładn±, romantyczn± melodi± gran± najpierw na flet, potem nieco żwawiej przez smyczki. Jednak talent Poledourisa do komponowania wpadaj±cych w ucho tematów naprawdę ujawnia dopiero wej¶cie tr±bek, które wprowadzaj± bardziej dynamiczny, niezwykle optymistyczny motyw, będ±cy esencj± całego soundtracka. Poza "Kimberly Main Title" usłyszymy go jeszcze tylko dwukrotnie: w ilustruj±cym scenę wio¶larskiego wy¶cigu "The Race" oraz w "Proposal/Finale". Motyw romantyczny pojawia się nieco czę¶ciej i w różnych aranżacjach, np. na gitarę w "Guy Montage".

Poza wspomnianymi głównymi motywami Kimberly, odnajdziemy na płycie jeszcze kilka całkiem interesuj±cych fragmentów, jak chociażby sympatyczn± melodię z pierwszej połowy utworu "Wake Up" czy łagodne, niemal relaksacyjne, ¶wi±teczne tony "New Years/Benchkiss". Ale nie jest to też nic nadzwyczajnego i nie ma tego dużo. Spor± czę¶ć kompozycji zajmuj± bowiem pop-owe brzmienia o underscore'owym charakterze oraz fragmenty o wybitnie komediowej stylistyce. Przykładem tych drugich jest końcówka "Wake Up" czy "Rush to the Hospital", które s± czym¶ pomiędzy żywiołow± zabaw± instrumentami i muzyk± a ilustracyjn± muzyk± do niemych filmów, czy po prostu tzw. mickey-mousingiem.

Cało¶ć trwa tylko niewiele ponad 30 minut, co jest raczej norm± u Poledourisa, a co sprawia, że mimo słabszych i nudniejszych fragmentów, dzięki dwóm ¶wietnym tematom, płyta jest zupełnie przyzwoita w słuchaniu. Żałować można tylko, że wspomniane motywy, a zwłaszcza ten radosny, dynamiczny, nie zostały wykorzystane w lepszej partyturze do lepszego (i bardziej znanego) filmu. Gdyby Basil Poledouris nazywał się James Horner, to pewnie melodię z Kimberly usłyszeliby¶my, po kilku przeróbkach, jeszcze w jakich¶ pięciu innych obrazach, w których mogłaby zostać należycie doceniona, a tak pewnie na zawsze pozostanie ¶wietnym tematem skomponowanym do bardzo przeciętnego filmu. Szkoda.W li¶cie utworów umieszczono odno¶nik do całego utworu tytułowego, pochodz±cego z oficjalnej strony kompozytora

Autor recenzji:  Łukasz Koperski
Nasza ocena
Oryginalno¶ć ¶cieżki:
Muzyka w filmie:
Muzyka na płycie:
OCENA OGÓLNA:
Lista utworów
 • 1. Kimberly Main Title (2:37)
 • 2. Wake Up (1:33)
 • 3. Dating and Training (3:21)
 • 4. Early Row (1:13)
 • 5. Kimberly Confesses (2:20)
 • 6. Guy Montage (1:14)
 • 7. Hanging Attempt (1:28)
 • 8. Deeper Relations (2:28)
 • 9. The Race (3:10)
 • 10. New Years/Benchkiss (2:37)
 • 11. Rush to the Hospital (3:12)
 • 12. Proposal/Finale (3:13)
 • 13. Kimberly End Credits (3:32)
Czas trwania: 32:03
Komentarze
Mefisto 2011-03-06
16:35
¦wietna płytka. Może mało oryginalna, ale słucha się wybornie - tematy s± żwawe, lekkie i z polotem (temat główny faktycznie dobry), a te mizerne pół godziny mija jak z bicza strzelił. Dla mnie mocna czwóreczka - dzi¶ takiej muzyki ze ¶wiec± szukać.

Kimberly (Wpadka)

Kompozytor:

 • Basil Poledouris

Dyrygent:

 • Eric Colvin

Orkiestrator:

 • Steven Scott Smalley
  Eric Colvin

Wydawca:

 • Varèse Sarabande (1999/2000)

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2021 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie