Szukaj: w


recenzje

Legend 'Robin of Sherwood' (Robin Hood)


W zamierzchłych czasach mego dzieciństwa uwielbiałem oglądać seriale (po jakimś czasie mi jednak przeszło). Pamietam jak na osiedlu wraz z kolegami każdego dnia wakacji dzieliliśmy się wrażeniami z kolejnego odcinka MacGyvera, Drużyny A, Niesamowitych historii, czy różnorakich seriali kryminalnych, których tytułów nawet już nie pamiętam. Wyróżniającym się wśród nich wszystkich był brytyjski Robin of Sherwood (u nas po prostu pod tytułem Robin Hood) z Michaelem Praedem w roli najsłynniejszego rozbójnika wszechczasów. Praed żadnej wielkiej kreacji może nie stworzył, ale na tyle przypadł mnie i moim znajomym do gustu, że gdy w trzeciej serii odcinków zastąpił go zupełnie pozbawiony charyzmy słynnego ojca Jason Connery (serialowy Robin zginął i niejaki Robert of Huntingdon zajął jego miejsce), to przestałem serial oglądać. To co wcześniej przyciągało mnie przed ekran i wyróżniało tę telewizyjną produkcję wśród wszelkich poprzednich filmów o Robin Hoodzie, to elementy fantasy. Przejawiały się one dodaniem do realiów średniowiecza (bardzo naturalistycznych: wszechobecny bród i nędza) czarów i postaci z celtyckich wierzeń z pamiętnym bogiem lasu o głowie jelenia - Herne'em na czele. Przygoda, magia i nieco mroczne klimaty stworzyły udaną mieszankę, która pozwoliła serialowi wznieść się ponad przeciętność podobnych produkcji, a spory udział w tym miała również bardzo dobra, dziś już kultowa, ścieżka dźwiękowa autorstwa irlandzkiego zespołu Clannad.

Clannad, czerpiący z tradycyjnej muzyki celtyckiej, założyli w 1970 r. bracia Paul i Ciaran Brennan, oraz ich wujowie Pat i Noel Duggan. Niedługo potem dołączyły do nich siostry Paula i Ciarana - Maire (ostatnio częściej występuje jako Moya Brennan) oraz Eithne (słynna Enya), która zdecydowała się na karierę solową w roku 1982. W tym właśnie roku zespół stał się popularny w ojczyźnie po zilustrowaniu swoimi melodiami i piosenkami telewizyjnego thrillera Harry's Game (główny temat z tego obrazu wykorzystano 20 lat później na soundtracku do Czasu patriotów Jamesa Hornera). Warto zaznaczyć, że owa pierwsza praca przy filmie przyniosła Clannadowi od razu nominację do nagrody BAFTA. Dwa lata później irlandzcy muzycy ją zresztą zdobyli, właśnie za muzykę do Robin of Sherwood. Soundtrack z serialu, który ukazał się pod nazwą Legend, do dziś pozostał chyba najbardziej znaną i najlepiej sprzedającą się płytą zespołu.

Już rzut oka na to, kto na czym grał, sporo mówi o muzyce z Robin of Sherwood i muzyce zespołu w ogóle. Clannad znany jest z łączenia sobie współczesnych pop-rockowych brzmień (syntezatory, gitary, perkusja) z tradycyjnymi irlandzkimi (flety, harfa, bębny) i nie inaczej jest tutaj. Chociaż tego nowoczesnego popowego zacięcia jest akurat na albumie Legend bardzo mało i przejawia się ono na pewno nie w melodyce, czy stylu kompozycji ale w środkach użytych do uzyskania bardzo klimatycznej partytury. Słowo „partytura” jest może nieco na wyrost, bo płyta w istocie stanowi zbiór piosenek i utworów instrumentalnych oraz czegoś z pogranicza jednego i drugiego. W takich utworach jak "Robin (The Hooded Man)" czy "Together We" śpiewane są bowiem tylko pojedyncze zdania.

"Robin (The Hooded Man)" ilustrował napisy początkowe każdego odcinka. Oparty o specyficzne brzmienie syntezatorów oraz gitary i klimatyczne wokale członków zespołu wyśpiewujących tytułową frazę doskonale wprowadzał w klimat serialu i równie znakomicie wprowadza w klimat płyty. Drugim z tematów, który już w dzieciństwie na trwałe wbił mi się w pamięć, usłyszymy w "Together We". W tym utworze na przemian mamy spokojne muzyczne tło wraz z wokalami Maire i jej braci oraz fantastyczną średniowieczną przygrywkę wygrywaną przez Paula Brennana na flażolecie irlandzkim, z towarzyszeniem gitary i mandoliny. To właśnie owa przygrywka tak zwróciła moją uwagę przy oglądaniu serialu i wciąż kojarzy mi się ze ukazującymi średniowieczne targowiska scenami, którym towarzyszyła.

Utworów typowo instumenalnych mamy na płycie trzy, wszystkie (podobnie jak i "Robin The Hooded Man") skomponował Ciaran Brennan i wszystkie są bardzo ciekawe. "Darkmere" przedstawia roztaczający niepewność i zagadkowość motyw. "Lady Marian" to ładny, romantyczny temat, w którym usłyszymy flet, gitary i harfę, zaś "Battles" to jedyny na albumie fragment akcji. Ta ostatnia melodia, wygrywana na bębnach i gitarze, towarzyszyła na ekranie głównie działaniom wrogów Robina.

Ścieżki o charakterze piosenek również prezentują niezły poziom. Za wyjątkiem ostatniej, będącej wspólnym dziełem trojga rodzeństwa Brennanów, ich autorem jest Paul. Moją ulubioną jest "Strange Land", które rozpoczyna się dość długim, w stosunku do czasu trwania utworu, instrumentalnym wstępem a następnie jest śpiewane równolegle przez Maire (pewnie kojarzycie jej głos także z zimmerowskiego Króla Artura) i jednego z jej braci. Przez utwór ten przewija się też bardzo częsty w serialu dwu-nutowy motyw zagrożenia.

Legend jak na soundtrack jest dość nietypowy. W zasadzie żaden utwór poza pierwszym nie stanowi ilustracji jakiejś konkretnej sceny Robin Hooda. Każdy z nich stanowi osobny motyw (lub zbiór dwóch, trzech motywów) czy piosenkę, które we fragmentach były podkładane w serialu. Muzyki Clannadu w Robin of Sherwood musiało być zresztą więcej niż to, co na płycie. Pomijając nawet fakt, iż album zawiera muzykę tylko z pierwszego sezonu (rok 1984), to trudno sobie wyobrazić by z zaprezentowanych utworów udało się wyciąć fragmenty pasujące do każdej jednej sceny. Zwłaszcza, że żaden z utworów nie ma swojego wyciszenia, czy też zdynamizowania, nie ma żadnych nagłych wybuchów muzyki i żaden nie prowadzi do jakiejś kulminacji, co przecież w muzyce filmowej jest normą. Legend należałoby więc traktować nie tyle jako muzykę z serialu, ile jako zbiór tematów i piosenek z niego (co do piosenek, to nie pamiętam czy rzeczywiście wszystkie można było na ekranie usłyszeć). W niczym to oczywiście nie umniejsza wartości płyty, pełnej niezwykle klimatycznych i chwytliwych utworów. Szkoda tylko, że całość trwa zaledwie pół godziny i nie zawiera najciekawszych motywów z drugiego i trzeciego sezonu przygód banity w kapturze.Autor recenzji:  Łukasz Koperski
Nasza ocena
Oryginalność ścieżki:
Muzyka w filmie:
Muzyka na płycie:
OCENA OGÓLNA:
Lista utworów
Czas trwania: 32:33Słowa do "Now is Here"(Paul Brennan):

With the sunlight through
Departed into darkness
I need someone too
The fantasy and you

Now is here, here is now
You inspire peace of heart

With the words like air
The destiny we share
Is a dream come true
A fantasy and you

Now is here, here is now
You inspire peace of heartSłowa do "Herne"(Paul Brennan):

I'll find my way
Night and day
I am the hunter
The hunter

Twenty years
Of waiting here
I am the hunter
The hunterSłowa do "Strange Land"(Paul Brennan):

Try to tell a knight in gold (Time to tell you)
He's to blame (-)
A promise made, a dream will come (Know exactly)
It's all the same (What to do)

In this strange land
This strange land

Said within he had his heart (Everything is)
I lie in part (On my side)
Death and danger is defied (Death and danger)
My love in light (Is defied)

In this strange land
This strange land

In this strange land
This strange landSłowa do "Scarlet Inside"(Paul Brennan):

Slowly I look around
An angry sight for every sound
Disturbed with troubled sleep
She's trampled on the ground
Feel the sadness inside
I'm scarlet inside

I realize far too late
As her life dissipates
No truth, no reasons why
Just the fear and the hatred
Feel the sadness inside
I'm scarlet inside

I'm scarlet inside

This life is such a lie
Now I don't even try
Never, I can't think why
I never saw eye-to-eye
Feel the sadness inside
I'm scarlet inside

I'm scarlet insideSłowa do "Ancient Forrest"(Ciaran Brennan, Maire Brennan i Paul Brennan):

Came upon on an ancient forest
A guided path that led me there
Walking through the mystic forest
The legend, tale of times gone by

Voices whisper in the black night
Reflection deep in wooded lands
A floating mist that circles shadows
A legend, tale of times gone by

Giant trees so full remind me
Of many years and ages past
Will they ever share the answer
Of legend, tales, and times gone by?

Walking through the mystic forest
I'm walking through the mystic forest
Komentarze
Rudsone 2009-04-09 14:18
forum nie dziala, a na googlach niczego nie mozna znalesc :(
Gieferg 2009-04-09 16:36
Na forum trzeba sie najpierw zarejestrować i zalogować :P
ewela 2010-01-19 14:40
witajcie dziś pisałam prośbę związana z filmem Robin Hood Michael Pread wyemituja go w tv za jakis czas trzymam ich za slowo bo przeciez to my ogladamy tv i "decydujemy" co nam sie podoba ogladac :) a to jest prosba nie tylko moja ale tez innych ludzi co lubia ten film pozdro
Broberts 2010-03-24 18:48
http://peb.pl/inne-utwory/138706-rapidshare-clannad-legend-1984-a.html tu jest chyba całość 10 utworów właśnie słucham
fafik82 2010-09-02 14:13
westside
fafik82 2010-09-02 14:13
westside
fafik82 2010-09-02 14:16
siema wszystkim chcecie oglondnąc jeszcze raz robina wszystkie odcinki z lektorem polskim wpiszcie w gogle ;kucharek robin of szerwood i tam koles ma do sciongniecia ps kazdy odcinek ma po 2 party pozdrawiam
DanielosVK 2010-09-18 15:06
Bardzo fajna muzyka, przyjemna i klimatyczna, szkoda, że tak mało jej na albumie.
tomek 2010-11-18 19:19
ROBIN HUUD ZE SZERWUT MI SIE PODOBA BO JEST ZAJEBISTY TO SOM MOJE CZASY KIEDY SIE URODZITEM TO TEN FILM JESZCZE LECIAT
Richard De Lionheart 2014-08-04 16:44
Chciałbym fanom serialu jakoś pomóc i podaję linka do Chomika z bootlegiem.Nie wiem tylko czy to ten dłuższy,czy krótszy:http://chomikuj.pl/emes20/seriale/Robin+z+Sherwood/Robin+z+Sherwood+soundtrack

Do tej recenzji istnieje jeszcze 14 komentarzy. Chcesz zobaczyć wszystkie?    » pokaż wszystkie
Legend

Kompozytor:

  • Ciaran Brennan
  • Paul Brennan

Muzyka dodatkowa:

  • Maire Brennan

Soliści:

  • Clannad: Maire Brennan (harfa, wokal), Paul Brennan (gitara, flet, flażolet irlandzki, instr. klawiszowe, wokal), Ciaran Brennan (kontrabas, syntezatory, gitara, wokal), Pat Duggan (mandolina, gitara, wokal), Noel Duggan (gitara, wokal)
  • muzycy gościnni:
    James Delaney (instr. klawiszowe), Paul Moran (bębny), Pat Farrell (gitara elektryczna), Frank Ricotti (perkusja)

Wydawca:

  • RCA Records (1984)

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służą jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie