Szukaj: w


recenzje

LOTR: The Two Towers - The Complete Recordings


„Irkat-lukhud ma katabrikihu
Ulfat-atam ma tanakhi uduhu...”


Apetyt rośnie w miarę jedzenia... O prawdziwości tego przysłowia przekonali się chyba wszyscy fani twórczości Howarda Sohre'a i entuzjaści muzyki filmowej, którzy po zetknięciu się z soundtrackami do filmów z serii Władca Pierścieni zapragnęli wejść w posiadanie całego materiału muzycznego. Ulegając silnej presji społeczeństwa, wytwórnia Reprise wypuściła w grudniu 2005 roku ekskluzywne wydanie partytury do Drużyny Pierścienia, gromadząc na trzech płytach kompletny zestaw utworów jakie zdobiły nie tyle kinową wersję filmu, co rozszerzaną. Pudełko wzbogacone o dysk DVD-Audio oraz obszerną książeczkę cieszyło się tak wielką popularnością, że w Polsce nakład wyczerpał się w przeciągu kilkudziesięciu dni od premiery, stawiając wszystkich, którzy jeszcze nie zdążyli się zaopatrzyć w w tą pozycję przed koniecznością sprowadzania jej zza granicy przez internet. Fala entuzjazmu wywołana pojawieniem się tego box'a przelała się nie tylko przez środowiska blisko związane z twórczością kanadyjskiego kompozytora, czy też miłośników tolkienowskiej ekranizacji. The Fellowship Of The Ring – The Complete Recordings wywołało także spore poruszenie wśród krytyków muzyki filmowej, którzy w większości wypowiadali się o tym wydaniu w superlatywach. Wypuszczenie na rynek kolejnego tego typu cudeńka było zatem kwestią nie „czy”, tylko „kiedy”. Niespełna rok po szturmie Drużyny, a po długich miesiącach przygotowywania, Reprise funduje nam kolejną fantastyczną podróż po muzycznych zakamarkach Śródziemia. Tym razem w ramach kompletnej partytury do Dwóch Wież.

„...bin-nât aznân tarsisi
Bazar udu agânî-furkhîn, gurd!...”


Podstawę (tak jak w przypadku Drużyny) stanowią tu trzy płyty CD kompletujące w przybliżeniu około 188 minut partytury Howarda Sohre'a. Jako bonus otrzymujemy DVD-Audio z całością zapisaną w ekstremalnie wysokiej jakości w systemie przestrzennym Surround Sound 5.1. Nie muszę wspominać chyba jaką satysfakcję sprawi ten dodatek wszystkim słuchaczom zaopatrzonym w dobrej klasy kino domowe. O wiele bardziej przystępnym bonusem, niewymagającym nakładów technicznych tylko znajomości przynajmniej podstaw angielskiego, będzie dołączona do pudełka ponad 40-stronicowa książeczka, “The Music Of The Lord Of The Rings Films – Part 2: The Two Towers”.. Broszurka ta stanowi idealne kompendium wiedzy na temat wszystkiego, co dotyczy muzyki Shore'a do drugiej części Władcy Pierścieni. Zamieszczone tu informacje nie tylko przeprowadzą nas przez cały film opisując krok po kroku słyszaną w nim muzykę, ale i dostarczą sporego pokładu informacji odnośnie samych konceptów muzycznych, postępu w komponowaniu poszczególnych sekwencji, czy też fragmentów, które z tej czy innej przyczyny nie znalazły się w obrazie. Dla tych co lubią sobie od czasu do czasu pośpiewać pod prysznicem, wieńczący książeczkę kompletny zestaw tekstów partii wokalnych i chóralnych na pewno stanowić będzie pewnego rodzaju atrakcję. Wychodząc jednak spoza sfery czysto materialnej, warto zagłębić się w to, co przez najbliższe 3 godziny pieścić będzie nasze uszy.


...Ma nîd sakhu! Ma satf unkhai!
Atkât zatagrafizu Zatablugi sulluzu.”


To, że The Lord Of The Rings – The Complete Recordings jest fenomenem wśród tego typu wydań nie świadczy ilość bonusów jakie załączone są do pudełka, tylko sposób w jaki skompletowano i umieszczono partyturę na dyskach. Idąc wzorem poprzedniej części postanowiono i tu poddać całość wielu korektom montażowym. Króciutkie utwory wmontowano w sąsiadujące z nią dłuższe. Uniknięto tym samym bodźca spowalniającego tempo ścieżki przez nagminne pojawianie się tzw „drobnicy muzycznej”. Kolejnym mocnym atutem omawianego zestawu jest sam materiał muzyczny jaki go kształtuje. Zupełnie jak w przypadku Drużyny Pierścienia tak i tutaj otrzymujemy kompletny zbiór nagrań zdobiących rozszerzoną wersję filmu, tudzież Dwóch Wież... plus kilka minut. Skąd się to wzięło? Ano przede wszystkim z zawirowania jakie zapanowało w postprodukcji filmu. Mianowicie ekipy montażowe zmuszone zostały do wycięcia paru fragmentów partytury, które kolidowały ponoć z efektami dźwiękowymi. Wszystkie te „wycinki” ostatecznie możemy tu usłyszeć. Przygotowując zestaw, wydawcy nie omieszkali skorzystać również z wielu nagrań alternatywnych lub konceptystycznych, o czym szerzej wypowiem się nieco później. Audiofile również nie będą mieli powodów do narzekań. Pieczołowicie zremasterowany i doskonale zmixowany materiał tuszuje wszystkie niedoskonałości jakimi cechował się album z 2002 roku. Chodzi głównie o „zapadanie się” dźwięku podczas monumentalnych fraz orkiestrowo-chórlanych.

”Cuiva Olórin Nárendur
Tira nottolya Tulta tuolya...”


Podstawowym pytaniem jakie zadać sobie może przeciętny entuzjasta muzyki filmowej stając naprzeciw owego box'a jest „co tak naprawdę nowego usłyszę w tym 3-płytowym kolosie, czego nie uświadczyłem zapoznając się z podstawowym soundtrackiem?” Pytanie niezwykle trudne, a odpowiedź zależna od tego na jakim elemencie partytury słuchacz koncentrował uwagę mierząc się z filmem. Próba rozwikłania tej zagwozdki sugerując się słuchalnością „complete recordings” Drużyny Pierścienia nie zda się tu na wiele, bowiem Dwie Wieże to muzyka nieco innego kalibru. Jest zdecydowanie mniej inwazyjna jako całość, bardziej oddalająca się w interpretacje tematyczne i underscore, przez co nie posiadająca takiej ciągłości melodyjnej i charyzmy jak Drużyna. Stąd też soundtrack dla większości może okazać się czymś w zupełności wystarczającym. Błędne byłoby jednak twierdzenie jakoby box ten cierpiał na chroniczny brak świeżego i absorbującego uwagę słuchacza materiału. Mniemanie to burzy już początek pierwszej płyty, gdzie do głosu dochodzi seria utworów opiewających pościg Aragorna, Legolasa i Gimliego za porwanymi przez Uruk-hai hobbitami. Szczególne wrażenie robi krótki fragment zamykający The Banishment Of Eomer, gdzie w fenomenalny sposób ścierają się ze sobą wygrywany przez trąbki temat drużyny z majestatycznym chórem. Najbardziej rozbudowany podług tego, co mogliśmy usłyszeć na soundtracku jest wątek Rohanu. Motywy zdobiące sceny z Edoras i Helmowego Jaru stają się filarem na którym utrzymuje się potężna ilość utworów. Podczas tej powolnej, ale inspirującej muzycznej podróży naszą uwagę zwróci z pewnością Theoden King z partią wokalną Mirandy Otto, pochodzącą ze sceny pogrzebu Theodreda zamieszczonej w rozszerzonej wersji filmu. Z tejże wersji pochodzi również Sons of the Steward z patetycznym tematem Białego Miasta opiewającym wspomnienia Farmira. Najwięcej frajdy dostarczy jednak obcowanie z muzyką akcji. Poszatkowana w soundtracku z 2002 roku odzyskuje tutaj swój pełny blask. Najważniejsze pod tym względem jest finalne starcie w dolinie Helmowego Jaru naznaczone kilkoma ciekawymi interpretacjami tematu elfów jak chociażby z ich przybycia do twierdzy, czy też szarży na orków szturmujących wyłom w murze. Interesujący pod względem technicznym wydać się może również utwór zdobiący potyczkę z Wargami – zgoła inny od tego jaki zdobił film i od tego, który znalazł się na pierwotnym albumie.

”...An mauya mahtie
Ter oiomornie Ter ondicilyar...”


Od alternatywnych nagrań zresztą aż się tu roi. Zrozumieją to ci, którzy dostatecznie dobrze zachowali w pamięci strukturę soundtracku i jako tako kojarzą muzykę w filmie. Różnice dotykają najczęściej detali: elementów orkiestry, orkiestracji, czy też partii chóralnych i wokalnych. Rzadziej samej melodyki, choć i tu zdarzają się pewne wyjątki. Potwierdzi to końcowy fragment The Nazgul Attack, który ostatecznie wycięty z Dwóch Wież zastąpiony został jedną z wcześniejszych wersji The Last March of the Ents. Co ciekawe na płycie z 2002 roku ten fragment pojawił się w suicie Forth Eorlingas, jednakże w innej aranżacji. Wyraźnych różnic dosłyszymy się również w Theoden Rides Forth podług materiału z jakim zapoznaliśmy się wcześniej. Takich smaczków czeka na miłośników partytury Shore'a bardzo wiele. Myślę jednak, że na tych skromnych przykładach zakończę moje wywody. Wychodzę z założenia, że empirystyczne podejście więcej tu zdziała niż najobszerniejsze analizy.

...Mettanna.
Nurunna!


Nie będę mydlił oczu mówiąc o tym wydaniu w samych superlatywach. W przeciwieństwie bowiem do stosunkowo dobrze „wchłanialnej” Drużyny Pierścienia, ciężar materiału z jakim przyjdzie nam się tu zmierzyć może przygnieść nawet najbardziej wytrwałego słuchacza. Przyznam się, że sam miałem niemałe problemy z przesłuchaniem tych 3-ech płyt za jednym podejściem. Za dużo tu ilustracji, za dużo tu underscore... Z drugiej strony jakże wiele tu ciekawostek i niespodzianek poukrywanych „pomiędzy wierszami”. The Two Towers – The Complete Recordings to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy mają bzika na punkcie detali jeżeli chodzi o muzykę filmową. Wielką satysfakcję sprawi także fanom twórczości Howarda Shore'a jak i miłośnikom samej ekranizacji powieści Tolkiena. Cóż, przed nami jeszcze jedna premiera. O ile dotychczasową politykę Reprise w wypuszczaniu kolejnych box'ów w rocznym odstępie czasu można brać za pewnik, to pod koniec 2007 roku szykuje nam się kompletny Powrotu Króla, na którego osobiście czekam z większą niecierpliwością. Na podstawowym albumie pominięto wszak wiele interesujących fragmentów muzycznych. Póki co, ubieram się w kolczugę, wkładam hełm, wrzucam trzecią płytę Dwóch Wież do odtwarzacza i wyruszam myślami pod Helmowy Jar rozprawić się z kilkoma Uruk-hai...
Namárie!

P.S. Na oficjalnej stronie soundtracku można za darmo ściągnąć sobie elektroniczną wersję książeczki "The Music Of The Lord Of The Rings Films – Part 2: The Two Towers". Miłej lektury :)Inne recenzje z serii:
 • The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring
 • The Lord Of The Rings: The Fellowship Of The Ring - The Complete Recordings
 • The Lord Of The Rings: The Two Towers
 • The Lord Of The Rings: The Return Of The King
 • The Lord Of The Rings: The Return Of The King - The Complete Recordings

  Autor recenzji:  Tomek Goska
  Nasza ocena
  Oryginalność ścieżki:
  Muzyka w filmie:
  Muzyka na płycie:
  OCENA OGÓLNA:
  Lista utworów
  CD 1 (63:14):
  • 1. Glamdring (03:50)
  • 2. Elven Rope (02:19)
  • 3. Lost In Emyn Muil (04:14)
  • 4. My Precious (02:56)
  • 5. Uglúk's Warriors (01:41)
  • 6. The Three Hunters (06:12)
  • 7. The Banishment Of Éomer (03:54)
  • 8. Night Camp (02:50)
  • 9. The Plains Of Rohan (04:14)
  • 10. Fangorn (05:13)
  • 11. The Dead Marshes (05:07)
  • 12. Wraiths On Wings (02:07)
  • 13. Gandalf The White (06:47)
  • 14. The Dream Of Trees (01:54)
  • 15. The Heir Of Númenor (06:50)
  • 16. Ent-draught (02:53)
  CD 2 (63:59):
  • 1. Edoras (04:34)
  • 2. The Court Of Meduseld (03:10)
  • 3. Théoden King (06:12)
  • 4. The King's Decision (02:07)
  • 5. Exodus Of Edoras (05:42)
  • 6. The Forests Of Ithilien (06:37)
  • 7. One Of The Dúnedain (07:13)
  • 8. The Wolves Of Isengard (04:22)
  • 9. Refuge At Helm's Deep (03:59)
  • 10. The Voice Of Saruman (01:11)
  • 11. Arwen's Fate (03:58)
  • 12. The Story Foretold (03:58)
  • 13. Sons Of The Steward (06:02)
  • 14. Rock And Pool (02:54)
  • 15. Faramir's Good Council (02:20)
  CD 3 (61:12):
  • 1. Aragorn's Return (02:11)
  • 2. War Is Upon Us (03:35)
  • 3. Where Is The Horse And The Rider? (06:15)
  • 4. The Host Of The Eldar (02:50)
  • 5. The Battle Of The Hornburg (02:52)
  • 6. The Breach Of The Deeping Wall (03:03)
  • 7. The Entmoot Decides (02:06)
  • 8. Retreat (04:40)
  • 9. Master Peregrin's Plan (02:31)
  • 10. The Last March Of The Ents (02:31)
  • 11. The Nazgűl Attack (02:45)
  • 12. Théoden Rides Forth (05:47)
  • 13. The Tales That Really Matter (12:01)
  • 14. Long Ways To Go Yet (08:05)
  Czas trwania: 188:42
  Komentarze
  Renfri 2006-11-23 18:55
  żeczywiście tych smaczków jest wiele..=] I musze się pochwalić, presłucma bez problemu wszytskie trzy płyty na raz (trochę mi to zajęło, przesłuchiwanie skończyłam koło 22.00). Ale opłacało się, muzyka z "Dwóch wież" zawsze podobała mi się bardziej niż z "Drużyny..." i chociaż utraciła tą pozycję po wydaniu "Complete recording" z części pierwszej, to właśnie uzyskała ją z powrotem. Cudowna muzyczna podróż godna najwyższego polecenia!
  Renfri 2006-11-23 18:56
  proszę o wybaczenie za błędy i literówki!! oczywiście powinno być "rzeczywiście"!!
  Jacek 2006-11-23 23:56
  Mam ogromne szczęście posiadać complete recordings z Drużyny i od dziś również z Dwóch Wież - oba wydania dzięki zniżkom w merlinie nabyłem po 138 zł za sztukę i powiem Wam jedno - dotychczasowe jednopłytowe wydania wydają mi się być jak "dema" z nieciekawą aranżacją, taki "misz masz", co z kolei rozumiem bo co tu podać na 80-sięcio minutowej tacy z 3 godzin wykwintnej potrawy którą teraz mamy możliwość skonsumować w całości :)
  Qtass 2006-11-25 17:03
  Chyba naprawde nie ma nic piekniejszego, jak muzyka ze Srodziemia. Jest to podroz do miejsca, o ktorym Tolkien tak marzyl. Mowil On przeciez, ze jego dziela nie da rady sfilmowac, a muzyka bedzie jeszcze ciezsza. Jak widzimy: profesjonalisci umieja zrobic swoje, aby nieprofesjonalisci, chwalic ich dziela. Z cala pewnoscia moge powiedziec, ze TTT Complete Recordings, wraz z FotR i zapewne z RotK zaliczaja sie do dziel profesjonalistow Pozdrawiam wykwintnych sluchaczy...
  Słowik 2006-12-04 21:02
  Właśnie przesłuchałem całość i świeżo po mogę napisać,że oczywiście jest to rewelacja!To tak jakby odkrywanie tej muzyki na nowo i to właśnie jest najprzyjemniesze;) Osobiście najbardziej mnie cieszy obecnośc motywu towarzyszącemu scenie przygotowywania się Aragorna do walki pod Helmowym Jarem. Wielkie brawa za całośc dla pana Shora i czekam na "ROTK-a", od którego także najwięcej wymagam...
  mucha 2006-12-15 15:06
  http://www.warez-bb.org/viewtopic.php?t=230877&highlight=two+towers Zainteresowanych wysyłam do tej strony:) Płyta prawie tak dobra jak z części pierwszej:)
  ALIEN 2006-12-16 18:38
  No i w końcu się doczekałem! żadnych minusów
  kat 2006-12-23 21:37
  Zastanawia mnie jedno... W recenzji jest mowa o "kompletnym zestawie tekstów partii wokalnych i chóralnych". Być może przedwcześnie oślepłam i po prostu tego nie widzę ;) albo faktycznie, jestem pechowcem i tego nie mam. Czy tylko ja mam ten problem?
  Tomasz Goska 2006-12-24 12:32
  Chodziło oczywiscie o wersję elektroniczną książeczki, do której link pod recenzją... Pozdrawiam
  kat 2007-01-05 14:01
  No tak... to by było zbyt piękne ;) Pozdrawiam.
  Daniel 2008-01-31 19:53
  kocham, kocham, kocham. Czy potraficie sobie wyobrazic, ze samo czytanie tej recenzji sprawia, ze z trudem sie powstrzymuje od placzu? udalo mi sie kiedys sciagnac tylko rozszerzona sciezke do pierwszej czesci, w koncu sie dorobilem i chce kupic wszystkie trzy czesci. Czy ktos jest mi w stanie pomoc? allegro odpada, google za duzo tez nie pomogl, dlatego pytam - moze ktos z Was uratuje moje zycie, ktore bez tych plyt nie bedzie pelne, nie bedzie go w ogole. Dziekuje za pomoc!
  Mefisto 2008-07-27 20:34
  Niestety - tak jak w przypadku FOTR complete muzyka naprawdę pokazała swoją siłę, tak przy TTT complete zaczyna się czasowa masakra.
  albost 2010-03-01 23:10
  Uwaga! Mam do sprzedania 2 oryginalne, nieotwierane Complete recording z 1 części filmu! Zamówiłem niechcący z amazona i muszę się teraz tego pozbyć, więc cena też będzie tańsza niż w sklepach. Naprawdę mi zależy. Pisać na gg: 3335678 lub meila: alb.ostaszewski989@wp.pl
  Wacho 2010-09-07 20:55
  Muzyka kompletna - po prostu piękna! Uprzedzam, nie dla każdego - żeby do końca zrozumieć jej piękno i głębie trzeba kilkakrotnie przesłuchać każdą z trzech płyt! Zdecydowanie polecam!!!
  Fan Wladcy 2011-03-31 08:03
  No niestety recenzent pisząc recenzje nie widział wersji reżyserskiej filmu.Totalny brak profesjonalizmu.
  Tomasz Goska 2011-03-31 10:16
  A skąd te bezpodstawne przypuszczenia?
  Fan Wladcy 2011-03-31 10:59
  Chodzi o to,że ta muzyka uległa drobnej obróbce pod wpływem wyjscia na rynek wersji reżyserskiej.To nie ma nic wspolnego z tym wydaniem. Nie ma w tym wydaniu zadnej korekty montazowej bo praktycznie wszystkie utwory mają certyfikat (Film Version) Korekty są w tzw.albumach promocyjnych/podstawowych.Jest jeszcze wiele innych nietrafionych sugestii.Jedną z nich to próba udowodnienia,że te wydanie prezentuje sie lepiej względem podstawy.Błąd kolego:) Utwory są tak rozwleczone i nasiąknięte underscorem,że tak naprawde odsłuch staje sie w niektorych momentach katorgą.Na dodatek brak spójnosci i mało czytelne zabiegi stylistyczne. Znajomosc filmu nie ma tu nic do rzeczy bo ogladalem go z milion razy.
  Michał Turkowski 2011-03-31 15:00
  Skądś znam styl pismo użytkownika "Fan Władcy"...
  bladerunner21 2011-03-31 15:20
  Zgadzam się z Fanem Władcy, strasznie ciężko się słucha tego complete, o wiele gorzej od Drużyny Pierścienia . Co prawda duszny klimat może przez chwilę zaciekawić, ale na dłuższą metę jest ciężkostrawnie i toche zaczynają wdzierać się pokłady nudy.
  michal 2011-03-31 15:37
  a ja nie rozumiem o co chodzi
  Tomasz Goska 2011-03-31 19:25
  A ja ci mówię, że niektóre kawałki opisane przeze mnie są inaczej zmiksowane, inne aranże mają aniżeli te słyszane w filmie. Radzę dobrze przysłuchać się zarówno muzyce w filmie jak i na płytach CR
  Hanna Grześkowiak 2013-02-17 01:06
  Witajcie, komentarze widzę różne, ja mimo wszystko chciałabym barzo zdobyć wydanie Lord of the Rings The Two Towers Complete Recordings, niestety ciężko to teraz dostać, może ktoś z forumowiczy miałby ochotę odsprzedać?? Pozdrawiam.
  Hanna Grześkowiak 2013-02-17 01:08
  a tu mój kontakt: hanka84@vp.pl
  tennese 2013-09-04 00:25
  Witam. Zależy mi, żeby kupić od kogoś Dwie Wieże Complete Recordings w dobrym stanie technicznym, czy ktoś może mi pomóc? o to moj mail. dakooti@wp.pl, jesli ktoś posiada ten egzemplarz i go już nie potrzebuje i chciałby go sprzedać to ja kupie.
  Tomek 2018-09-07 13:17
  Doskonała muzyka, trochę tylko ustępująca "The Fellowship Of The Ring". 3 płyty są idealnym przykładem, jak powinno się tworzyć muzykę do sequeli - kompozycja tak podobna, a zarazem tak różna od FOTR, mnogość nowych, świetnych tematów, wśród których prym wiedzie cudowny motyw Rohanu. Grzech nie polecić. Tych, co obawiają się braku nowości względem wydania standardowego, uspokajam:ciekawych motywów nieobecnych na podstawce jest tu zatrzęsienie! Mi z tych nowych kawałków najbardziej w pamięci utkwiła końcówka "My Precious", chórek w "The Three Hunters", pościg Drużyny za Uruk-hai w "The Banishment Of Éomer", Gandalf przywołujący Szarogrzywego w "Gandalf The White", powrót motywu Nazgûli w "Wraiths On Wings", pieśń pogrzebowa Mirandy Otto w "Théoden King", przybycie elfów do Helmowego Jaru ("The Host Of The Eldar") oraz całość muzyki ilustrującej bitwę o Helmowy Jar.
  Tomek 2018-09-07 13:36
  Jeśli chodzi o fragmenty, które w wydaniu complete różnią się od tych w filmie (np. "Wraiths On Wings" czy "Fangorn") to moim zdaniem na płytach wypadają one znacznie lepiej niż w filmie, gdzie w niektórych miejscach nowy materiał został zastąpiony tym z "Drużyny", np.kiedy Drzewiec ratuje Merry'ego i Pippina przed Grishnakhiem albo gdy Sam wciąga Froda pod drzewo, żeby ukryć go przed Nazgûlem na bagnach. Wszystkie te zmiany są zdecydowanie na plus.

 • LOTR: The Two Towers - The Complete Recordings

  Kompozytor:

  • Howard Shore

  Dyrygent:

  • Howard Shore

  Orkiestrator:

  • Howard Shore

  Soliści:

  • Emiliana Torrini, Isabel Bayrakdarian, Sheila Chandra, Elizabeth Fraser, Ben Del Maestro (wokal)

  Wydawca:

  • Reprise (2006)

  Producent:

  • Howard Shore

  R E K L A M A

  NASI PARTNERZY:  Poki.pl
  Grydladzieci.pl


   
  Strona hostowana przez
  www.twojastrona.pl
  Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
  Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służą jedynie celom informacyjnym.
  Projekt i wykonanie