Szukaj: w


recenzje

Bāsu (¦wiat talizmanu) - image album


¦wiat talizmanu to jeden z dowodów na to, że twórczo¶ć Joe Hisaishiego na rzecz animacji nie ograniczała się tylko do kultowych filmów Studia Ghibli. Napisana do pełnometrażowego anime Shinyi Sadamitsu ¶cieżka dĽwiękowa nie zalicza się co prawda do najbardziej znanych dokonań Japończyka, niemniej jest kolejnym przykładem jego muzycznego talentu. Syntezatorowa, pop-rockowa, ze spor± dawk± funu i chwytliwych melodii – tak można j± pokrótce okre¶lić. Pracę nad wła¶ciwym zilustrowaniem produkcji poprzedził wydany na półtora roku przed premier± image album, który w sporej mierze przypomina póĽniejszy soundtrack, w niektórych fragmentach nawet bardzo.

Zacznijmy od bezprecedensowej w twórczo¶ci Hisaishiego kwestii. Okazuje się bowiem, że trzy utwory - Theme of Birth, Floater-Bike, Blue Valley Organic, pochodz±ce z recenzowanego kr±żka, znalazły się w identycznej wersji w filmie, zreszt± wszystkie trafiły również na soundtrack. Zazwyczaj wersje poszczególnych tematów z image albumu i soundtracku dzieliły różnice w aranżacji, tutaj natomiast s± to dokładnie te same kompozycje (ewentualnie odpowiednio dopasowane i pocięte podczas seansu filmowego). Do tego mamy jeszcze Shade - The Sacred Sword, które także trafiło pod ruchome kadry, najpewniej wypychaj±c instrumentaln± wariację tego motywu, któr± możemy znaleĽć na soundtracku. Jakby tego mało, piosenka z końca płyty, Zaxon Warrior, zdobi napisy końcowe anime Sadamitsu.

Z koncepcji muzycznych, których nie będziemy znać z lektury soundtracku, wyróżnia się klimatyczne, minimalistyczne Far-Away, mroczne Yumemiso oraz dwie piosenki do¶ć typowe dla tamtych czasów: Rasa's Dream, a także wspomniane Zaxon Warrior, z charyzmatycznym głosem piosenkarki o pseudonimie Shabana. Jest także rockowe Sand Eater, wykorzystuj±ce skoczn± i energetyczn± rytmikę, choć w brzmieniu wydaje się do¶ć posępne i agresywne. Ciekawostk± jest natomiast Earlia, odpowiednik Zax no Senshi, która w odróżnieniu od swojego filmowego odpowiednika jest zaaranżowana w taki sposób, że bardzo przypomina póĽniejsze o kilka miesięcy Road to the Valley z Nausicii z Doliny Wiatru.

Je¶li kto¶ zna soundtrack ze ¦wiata talizmanu, to image album z tego filmu nie jest mu koniecznie potrzebny do szczę¶cia. Jest tu co prawda kilka dodatkowych motywów niewykorzystanych w obrazie, niemniej żaden z nich nie robi raczej większego wrażenia. Szybko dochodzimy zatem do wniosku, że to, co najlepsze, trafiło ostatecznie do filmu, w wielu przypadkach zreszt± w identycznych aranżacjach. Oczywi¶cie należy przy tym zaznaczyć, że to recenzowany tutaj kr±żek powstał na długo przed wła¶ciw± ¶cieżkę dĽwiękow±, niemniej nie ukrywajmy, że po latach to image albumy s± swoistymi dodatkami do soundtracków, a nie odwrotnie. Mimo wszystko trzy i pół gwiazdki się należy.Inne recenzje z serii:
 • ¦wiat talizmanu (soundtrack)

  Nasza ocena
  Oryginalno¶ć ¶cieżki:
  Muzyka na płycie:
  OCENA OGÓLNA:
  Lista utworów
  • 1. Theme of "Birth" (04:42)
  • 2. Yumemiso (02:53)
  • 3. Blue Valley of Inoganic (03:18)
  • 4. Shade - The Sacred Sword (04:15)
  • 5. Rasa's Dream (04:19)
  • 6. Far-away (03:47)
  • 7. Floater-bike (03:19)
  • 8. Sand Eater (03:15)
  • 9. Earlia (02:37)
  • 10. Zaxon Warrior (04:07)
  Czas trwania: 36:32
  Komentarze

 • Bāsu (¦wiat talizmanu) - image album

  Kompozytor:

  • Joe Hisaishi

  Wydawca:

  • Victor (Enterteinment)

  R E K L A M A

  NASI PARTNERZY:  Poki.pl
  Grydladzieci.pl


   
  Strona hostowana przez
  www.twojastrona.pl
  Copyright © 2005-2019 FilmMusic.pl.
  Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
  Projekt i wykonanie