Szukaj: w


recenzje

Pretender


W 1988 roku Joe Hisaishi wydał swój pierwszy studyjny album zakorzeniony w szeroko rozumianej muzyce popularnej, Illusion, gdzie eksplorował synth-pop i synth-rock. I najwyraĽniej poczuł rozrywkowego bakcyla, bo już w kolejnym roku ukazała się następna płyta zakorzeniona w muzycznym mainstreamie (jednocze¶nie nie zapomniał o filmówce – wszak w tym samym czasie powstały chociażby Mój s±siad Totoro i Podniebna poczta Kiki). Kr±żek nosił nazwę Pretender i znalazło się na nim 9 utworów, w tym 5 piosenek. Podobnie, jak przypadku Illusion, na rzeczonym albumie często będziemy mogli usłyszeć głos samego Hisaishiego.

Na recenzowanym materiale Hisaishi idzie głównie w stronę popu, synth-popu i R&B, bluesa, rocka, czasem może kłaniać się również twórczo¶ć chociażby Michaela Jacksona. Muszę powiedzieć, że choć Japończyk nie odkrywa tutaj żadnych nowych kart w próbowanych przez siebie gatunkach, to jednak jego piosenki potrafi± zapa¶ć w pamięć jak±¶ chwytliw± melodi±, a nawet je¶li nie, to zazwyczaj gwarantuj± całkiem przyjemny i niezobowi±zuj±cy odsłuch. I choć większo¶ć utworów obraca się wokół tych samych trendów i stylizacji, to każdy z nich cechuje co¶ wyróżniaj±cego – np. jacksonowska ekspresja w True Somebody, fortepian w Meet me Tonight, albo skoczne gitary i perkusja w Wonder City. Co zwraca uwagę, teksty ¶piewane s± po angielsku, także przez Hisaishiego, z do¶ć typowym dla Japończyków akcentem (co też może stanowić pewn± niedogodno¶ć dla co bardziej wyczulonych na tym punkcie odbiorców – najgorzej od strony wokalnej wypada chyba wła¶nie Joe w All Day Pretender).

Zawarto¶ć albumu dopełniaj± cztery utwory instrumentalne. Pierwszym jest Holly's Island, z przyjemnym, jazzuj±cym fortepianem i elektronicznymi naleciało¶ciami, mog±cymi się kojarzyć z innymi pracami Hisaishiego z tamtego okresu. Na odprężaj±cym brzmieniu saksofonu zbudowane s± natomiast Midnight Cruising i Manhattan Story - w tym drugim usłyszymy nawet wokale rodem z europejskiej filmówki lat 60./70. Wszystkie te kawałki czerpi± gar¶ciami z muzyki popularnej, czasami mog± się wręcz wydać wersjami instrumentalnymi jakich¶ nieznanych piosenek. Czwartej kompozycji po¶więcę osobny akapit.

View of Silence to utwór zupełnie nie pasuj±cy do reszty materiału. Hisaishi całkowicie porzuca tutaj wpływy muzyki popularnej na rzecz solowego fortepianu i sekcji smyczkowej. Nastój jest bardzo liryczny, z pocz±tku stonowany, następnie co raz bardziej emocjonalny, aż do finału kompozycji, gdzie Japończyk wspina się na szczyt muzycznej ekspresji. Wiod±ca melodia jest bardzo piękna, a przy tym również nietypowa i charakterystyczna. Jest w niej jaki¶ bliżej niesprecyzowany pierwiastek tragizmu i nadziei, co czyni View of Silence jednym z ciekawszych, niefilmowych utworów japońskiego maestro z lat 80. Warto nadmienić, że Hisaishi wykonał go podczas swojej trasy koncertowej z 9 wiolonczelistami, która odbyła się w 2003 roku. Ponadto w internecie można natrafić na liczne covery tej melodii.

Pretender to kolejna ciekawostka w dorobku Joe Hisaishiego. Z jednej strony jawi się jako sympatyczny albumik, z paroma przyjemnymi i wpadaj±cymi w ucho melodiami, z drugiej udowadnia, czemu muzyka popularna nigdy nie zadomowiła się na stałe w twórczo¶ci Japończyka. Trudno bowiem nie oprzeć się wrażeniu, że w tym gatunku, poza jego sprawnym imitowaniem, raczej nie ma zbyt wiele do powiedzenia. Nie ma tutaj zgniataczy, które mogłoby przebić się do szerszej publiki. Za cały album należy się trójka, ale za wspaniałe View of Silence (no wła¶nie, za utwór jakże daleki od muzyki rozrywkowej) jestem w stanie naci±gn±ć ocenę o pół gwiazdki do góry.

Inne recenzje z serii:
 • Mkwaju
 • Information
 • α-Bet-City
 • Curved Music
 • Piano Stories
 • Illusion

  Nasza ocena
  Oryginalno¶ć ¶cieżki:
  Muzyka na płycie:
  OCENA OGÓLNA:
  Lista utworów
  • 1. Meet me Tonight (5:40)
  • 2. True Somebody (4:39)
  • 3. Wonder City (5:53)
  • 4. Holly's Island (4:22)
  • 5. Maria (4:55)
  • 6. Midnight Cruising (5:40)
  • 7. All Day Pretender (4:49)
  • 8. Manhattan Story (5:24)
  • 9. View of Silence (5:30)
  Czas trwania: 45:32
  Komentarze

 • Pretender

  Kompozytor:

  • Joe Hisaishi

  Wydawca:

  • NEC Avenue (1989)

  R E K L A M A

  NASI PARTNERZY:  Poki.pl
  Grydladzieci.pl


   
  Strona hostowana przez
  www.twojastrona.pl
  Copyright © 2005-2021 FilmMusic.pl.
  Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
  Projekt i wykonanie