Szukaj: w


recenzje

Love Affair (Przygoda miłosna)


Przygoda miłosna z 1994 roku, w reżyserii Glenna Gordona Carona, opowiada historię dwojga zakochanych, Mike'a i Teresy, którzy poznaj± się w trakcie awaryjnego l±dowania samolotu na jednej z wysp Pacyfiku. Para poprzysięga sobie, że ponownie zobaczy się za trzy miesi±ce w Nowym Yorku, gdy każde z nich poukłada swoje sprawy osobiste. Nie wszystko przebiega jednak zgodnie z planem. Przygoda miłosna jest remakiem tak samo zatytułowanej produkcji Leo McCarey'a z 1939 roku.


Ten dzi¶ już trochę zapomniany romans zasłyn±ł głównie dwoma aspektami. Pierwszym z nich jest to, że legendarna Katherine Heburn po raz pierwszy w karierze mówi na ekranie słowo „fuck”, a drugim, mówi±c już całkiem poważnie, jest ¶cieżka dĽwiękowa stworzona przez Ennio Morricone. W niniejszym tek¶cie przyjrzymy się oficjalnemu soundtrackowi, który ukazał się nakładem wytwórni Reprise Records.

¦cieżka dĽwiękowa z Przygody miłosnej to przede wszystkim piękny temat główny. Jest to jedna z najpopularniejszych melodii miłosnych Morricone, w swojej renomie przewyższaj±ca, już dzi¶ zakurzony jakby nie patrzeć, film Carona. Ów motyw nie jest szczególnie oryginalny pod k±tem twórczo¶ci Morricone, słychać tu parę jego melodycznych i aranżacyjnych chwytów, ale skutecznie potrafi wzbogacić film. Linia melodyczna wpada ucho, jest słodka, ckliwa i trochę naiwna, dokładnie jak filmowy romans Mike'a i Teresy. Temat pojawia się zreszt± często, w kilku różnych wariacjach: na smyczki, na solowy fortepian, czy wreszcie na niezawodny jak zawsze sopran Eddy Dell'Orso. I tak też muzyka s±czy się z gło¶ników nie¶piesznie, rozpo¶cieraj±c przed słuchaczem poniek±d spokojn±, melancholijn± i niemalże idylliczn± aurę.

Od typowych dla Morricone lirycznych aranżacji tematu głównego odstępujemy raczej sporadycznie. Z materiału oryginalnego wyróżnia się zwłaszcza Anxiety of Joy, z syntezatorami (ochoczo wykorzystywani przez Włocha w pierwszej połowie lat 90.), gitar± elektryczn±, perkusj± i charakterystycznymi frazami smyczków, które nasuwaj± skojarzenia ze ¶cieżkami dĽwiękowymi z Le Marginal i Frantica. Jest jeszcze ładna melodia poboczna z A Promise of the Air i Finding Each Other Again.


Płyta została wzbogacona o cztery utwory muzyki Ľródłowej, w tym pochodz±ce z repertuaru min. Raya Charlesa, który to, tak na marginesie, występuje w jednej ze scen. Decydenci postanowili zblokować je na pocz±tku albumu, to też nie przerywaj± obcowania z muzyk± Morricone. Z drugiej strony mogłyby spełniać swoj± rolę jako przerywniki pomiędzy repetycyjnym jednak materiałem instrumentalnym.

Układ utworów na albumie dobrze odzwierciedla to, co możemy dostrzec podczas seansu. W pierwszej połowie filmu faktycznie usłyszymy głównie utwory muzyki Ľródłowej, których jest nawet więcej, niż na płycie. Natomiast drugi i trzeci akt należy już do score'u Morricone. Przełomowym momentem jest najpiękniejsza scena w filmie, w której Hepburn gra na fortepianie parze zakochanych główn± melodię. Od tamtej sekwencji pałeczkę przejmuje już muzyka Włocha, czasem bardzo dosłownie i trochę nachalnie podlewaj±c lukrem film Carona. NajwyraĽniej reżyser tak sobie upodobał temat główny, że postanowił go wykorzystać gdzie tylko się da.

Przygoda miłosna Ennio Morricone jest więc prac± w gruncie rzeczy monotematyczn±. Pojedyncze odstępstwa od pięknego motywu przewodniego nie s± raczej w stanie zniwelować wrażenia, że to wła¶nie wokół jego licznych aranżacji kręci się cały soundtrack. Jest to jednak melodia na tyle urodziwa, że recenzowana płyta nabiera niemałej warto¶ci, zarówno dla fanów włoskiego geniusza, jak i amatorów lirycznej muzyki filmowej. Co ważne, nie ma tutaj prawie w ogóle nieciekawego underscore'u, przez co materiał Morricone zamyka się w przystępnych i miłych dla ucha dwóch kwadransach. Warto znać.Nasza ocena
Oryginalno¶ć ¶cieżki:
Muzyka w filmie:
Muzyka na płycie:
OCENA OGÓLNA:
Lista utworów
 • 1. Never Let Your Left Hand Know What Your Right Hand's Doin' (02:38) - wykonuje: Louis Jordan
 • 2. Changes (03:01) - wykonuje: Bobby Short
 • 3. Life Is So Peculiar (03:20) - wykonuje: Louis Jordan z Louisem Armstrongiem
 • 4. The Christmas Song (Chestnuts Roasting On An Open Fire) (04:28) - wykonuje: Ray Charles
 • 5. For Annette & Warren (02:58)
 • 6. A Promise In The Air (04:52)
 • 7. Waiting For That Day (01:53)
 • 8. Anxiety And Joy (02:39)
 • 9. Piano Solo (02:12) - fortepian: Gilda Butti, sopran: Edda Dell'Orso
 • 10. Sentimental Walk (02:25)
 • 11. Journey Of Love (01:46)
 • 12. Return (01:45) – sopran: Edda Dell'Orso
 • 13. Finding Each Other Again (05:10)
 • 14. Love Affair (End Credit) (04:12)
Czas trwania: 43:19
Komentarze

Love Affair (Przygoda miłosna)

Kompozytor:

 • Ennio Morricone

Dyrygent:

 • Ennio Morricone

Orkiestrator:

 • Ennio Morricone

Wykonawcy:

 • Unione Musicisti di Roma

Wydawca:

 • Reprise Records (1994)

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie