Szukaj: w


recenzje

Passengers (Pasażerowie)


Lecący na odległą kolonię Jim Preston budzi się z hibernacji. 90 lat za wcześnie. Będący jedynym obudzonym na statku, może porozmawiać tylko z... barmanem-androidem. W końcu zakochuje się w innej pasażerce, Aurorze Lane, co stawia go przed wielkim dylematem moralnym... W najnowszym filmie Mortena Tylduma (Łowcy głów, Gra tajemnic) zagrali Chris Pratt i Jennifer Lawrence. Poza tym na ekranie pojawiają się m.in. Laurence Fishburne i Andy Garcia. Głosem statku jest Emma Clarke, którą niektórzy mogą kojarzyć jako... głos londyńskiego metra. Norweski reżyser zebrał szacowną ekipę - zdjęcia zrobił Rodrigo Prieto, a za scenografię odpowiedzialny był Guy Henrik Dyas. Film wywołał wielkie kontrowersje i zebrał od krytyki cięgi właśnie z tego powodu. Niemniej drążenie tego wszystkiego byłoby zbyt dużym spoilerem dlatego skupmy się na faktach. Film jest dużo bardziej ckliwym melodramatem niż pokazywanym w trailerach filmem akcji. Porządnie zagrany, przedstawia jednak pewien moralny dylemat. Podstawową zaletą jest chyba jednak obraz i tutaj uwagę zwracają przepiękne zdjęcia Prieto -zwłaszcza te, ukazujące przestrzeń kosmiczną.

Po współpracy z Alexandre Desplatem, tym razem Tyldum postawił na Thomasa Newmana. Wybór ten bardzo ucieszył Jona Spaihtsa (Prometeusz), który ponoć pisał swój scenariusz słuchając właśnie jego muzyki. Krytycy uznali, że to odpowiednie, skoro tak naprawdę mamy do czynienia ze swoistą wersją Wall-E, jednej z najbardziej cenionych ścieżek kompozytora American Beauty. Ponadgodzinny album z muzyką wydało Sony.

Płytę rozpoczyna The Starship Avalon (Main Title). Proste ostinato powoli buduje nastrój, ale już na wstępie ścieżki słychać, że bardzo dużą rolę w tej muzyce odegra elektronika. Dopiero później pojawiają się smyczki, a dodatkowa warstwa syntezatorów nadaje wrażenia pulsu. Narasta dramatyzm, w czym jeszcze pomagają przeciągłe partie na waltornie. Hibernation Pod 1625 to już znany nam Thomas Newman: nieco jazzowy fortepian, niepozbawiona lekkiego humoru aranżacja (elektronika, smyczki pizzicato).

W muzyce do Pasażerów, jak słychać już w pierwszych utworach, dużą rolę odgrywa elektronika. Pomaga w tym jeszcze miks ścieżki, o bardzo dużym pogłosie. Newman korzysta z tego, by przede wszystkim oddać rozległą przestrzeń, w jakiej znajduje się główny bohater. Chodzi nie tylko o przestrzeń kosmiczną. Sam statek kosmiczny przypomina wielkie statki pasażerskie (w tłumaczeniu jest nawet nazwany liniowcem). Poprzez niejako stworzenie przestrzeni, oddanie jej nie tylko poprzez brzmienie elektroniki, ale i sam miks, Amerykanin oddaje stan psychiczny głównego bohatera, przede wszystkim jego osamotnienie. Co ciekawe, bardzo delikatnie kompozytor odwołuje się do klasyków elektronicznego grania. Choć nic bezpośrednio nie kopiuje, w pewnych momentach (Hibernation Pod 1625 chociażby) brzmienia syntezatorów przypominają Vangelisa. Smutek związany z tym osamotnieniem na samym początku albumu sugeruje Crystalline, choć muzyka nie jest wydana zgodnie z filmową chronologią. Oprócz tego smutku, jak zwykle u Thomasa Newmana pełnego empatii, pojawia też się większe napięcie.

Czy to w muzyce emocjonalnej czy akcji, którą usłyszeć można w dalszej części albumu (z krótkim interludium w pierwszym utworze), Thomas Newman koncentruje się przede wszystkim na budowaniu specyficznego nastroju. Tyldum, przynajmniej w swych hollywoodzkich projektach, wybiera kompozytorów-psychologów. Oprócz świetnego aktorstwa Chrisa Pratta, początek filmu jest dźwigany w dużej mierze właśnie przez delikatnie podkreślającą jego osamotnienie (nawet, jeśli bohater szuka pozytywów) muzykę. Tym bardziej dramatyczna staje się jego późniejsza decyzja (Sleeping Girl), gdzie mimo że akcja jest tak naprawdę dość prosta sama w sobie, Amerykanin doskonale oddaje pewną desperację. Podobnie, choć w zupełnie innym stylu dzieje się w I Tried Not to..., gdzie kompozytor sięga raczej do mrocznego ambientu. Jest to najtrudniejszy w odbiorze utwór, ale brzmieniowo spójny z pozostałymi na płycie. Muzyka akcji pojawia się tak naprawdę w drugiej połowie płyty. Co ciekawe, wprowadza ją ten sam motyw, co rozpoczynał film. Mocna pulsująca elektronika może nieco przypominać twórczość Hansa Zimmera, ale Niemiec nie jest oczywiście jedynym kompozytorem, który tak dynamizuje akcję. Jest to kolejne wyraźne nawiązanie do tradycji lat osiemdziesiątych. Ten utwór charakteryzuje się dość typowym dla Newmana dialogiem harfy i fortepianu. Solowy wokal słyszany tu i ówdzie znany jest z He Named Me Malala. Cascade Failure wprowadza inny ważny element - kotły i przeciągłą blachę, znaną już z Bondowskich ścieżek kompozytora. Najlepiej zaś w filmie i na albumie wypada Zero-Gravity. Desperacka scena podkreślana jest przez to, co muzycznie można by uznać za połączenie Ratując Pana Banksa (mówiąc ściśle, To My Mother) ze Skyfall. Rytmiczna, oparta na prostym ostinacie elektronika, kotły, wreszcie dołączają wprost desperackie smyczki kontrastowane z przeciągłymi akordami na dęte blaszane. Podobnie dramatyczne jest Looking for Wrong.

Ostatnia wreszcie część, za której początek można uznać wspomniany już przed chwilą utwór, łączy materiał emocjonalny z muzyką akcji. Pod względem brzmień elektronicznych bardzo ciekawie wypada Untethered. Bardzo dramatyczne jest z początku też You Brought Me Back, choć rytm znany z Red Giant świadczyłby raczej o czymś innym. Zakończenie zaś to typowy romantyzm w niepowtarzalnym stylu Thomasa Newmana, a pokazują to ostatnie trzy utwory łącznie z elektronicznym, pełnym typowej newmanowskiej magii, Sugarcoat the Galaxy. Pasażerowie to nic nowego. Dobrze wpisują się w ostatnie trendy twórczości Newmana, pogłębiając rolę elektroniki, przez co niektórzy wręcz stwierdzili, że kompozytor stracił swój unikalny głos. Bynajmniej. Owszem, niektóre utwory akcji bliższe są nowszym trendom w muzyce filmowej w ogóle, ale nie Hans Zimmer ani ktokolwiek inny wymyślił takie, a nie inne sposoby dynamizacji muzyki. Właśnie elektronika jednak, jak się zdaje, wyróżnia ścieżkę i pokazuje, że jest tu coś więcej niż tylko nawiązania do He Named Me Malala czy nawet Ratując pana Banksa. W muzyce akcji dochodzi jeszcze chociażby Skyfall. Ale jedno trzeba tej ścieżce, oprócz urody, oddać. Jej atmosfera jest wyjątkowa, choć stworzona prostymi środkami, syntezatorami i dużym pogłosom nadającym całości swoistego rodzaju "mokre" brzmienie.Autor recenzji:  Paweł Stroiński
Nasza ocena
Oryginalność ścieżki:
Muzyka w filmie:
Muzyka na płycie:
OCENA OGÓLNA:
Lista utworów
 • 1. The Starship Avalon (Main Title) (04:15)
 • 2. Hibernation Pod 1625 (01:19)
 • 3. Command Ring (00:57)
 • 4. Rate 2 Mechanic (02:08)
 • 5. Awake For 7 Days (01:25)
 • 6. Crystalline (04:07)
 • 7. Precious Metals (02:07)
 • 8. Aurora (01:44)
 • 9. Robot Questions (02:52)
 • 10. The Sleeping Girl (03:14)
 • 11. Build A House And Live In It (02:07)
 • 12. I Tried Not To... (03:53)
 • 13. Spacewalk (03:06)
 • 14. Passengers (01:47)
 • 15. 50% Of Light Speed (03:13)
 • 16. Cascade Failure (02:55)
 • 17. Zero-Gravity (02:44)
 • 18. Never Happy Here (01:21)
 • 19. Red Giant (01:25)
 • 20. Looking For Wrong (01:46)
 • 21. Chrysler Bldg. (02:25)
 • 22. Untethered (02:34)
 • 23. You Brought Me Back (05:41)
 • 24. Starlit (03:12)
 • 25. Accidental Happiness (03:03)
 • 26. Sugarcoat The Galaxy (End Title) (03:12)
Czas trwania: 68:32
Komentarze
Mefisto 2017-01-10
02:00
Właściwie pełna zgoda, sporo ciekawych uwag. http://muzykafilmowa.pl/recenzja,1399,passengers.html
Tomasz Goska 2017-01-10
09:46
U mnie zgoda, ale tylko w 3/4, czyli tak, aby ocena była o gwiazdkę niższa. ;) Choć w filmie sprawuje się całkiem, całkiem, to na płycie niestety mnie nie przekonuje aż tak bardzo. Sporo tu klisz, jeszcze więcej radomowego, nie budzącego aż takich wielkich emocji, grania. Temat okej, choć wiadomo, że Tomka stać na więcej, aniżeli na odtwarzanie stale tych samych schematów.
Zibi 2017-01-10
13:19
Szału nie ma - ani jedna nutka w głowie nie została... ;) Trója i to naciągana.
Wawrzyniec 2017-01-10
20:37
Całkiem przyjemna praca. Wiadomo nie jakoś wielce odkrywcza, ale przyjemnie się jej słucha. Miłośnicy Thomasa Newmana i tego typu grania powinni być zadowoleni. Recenzja też dobra, chociaż nie wiem, czy na początku nie pojawił się zbyt duży spoiler odnośnie fabuły?...
Andrew 9 2019-09-29
10:15
Mnie soundtrack się podobał, jeden z lepszych.

Passengers (Pasażerowie)

Kompozytor:

 • Thomas Newman

Dyrygent:

 • Thomas Newman

Wydawca:

 • Sony Masterworks (2016)

Producent:

 • Thomas Newman
 • Neal H. Moritz

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służą jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie