Szukaj: w


recenzje

Kurenai no Buta (Szkarłatny pilot) - image album


Marco Pagott, pilot z głow± ¶wini, to bodaj najbardziej charakterystyczna postać stworzona przez „japon¶kiego Disneya”, Hayao Miyazakiego. Film z jego udziałem, Kurenai no buta (Porco Rosso, Szkarłatny pilot), zwojował japońskie kina w 1992 roku, zbieraj±c również pozytywne recenzje od krytyki. Miały na to wpływ różne elementy, w tym wspaniała kreska, ciekawa i oryginalna historia, oraz jak zawsze pamiętna muzyka Joe Hisaishiego. Na trzy miesi±ce przed premier± obrazu, na rynek trafił tradycyjnie image album z koncepcyjnymi ideami muzycznymi. To wła¶nie on będzie przedmiotem niniejszej recenzji.

Płyta rozpoczyna się od bardzo rze¶kiego i melodyjnego The Blues Sky of the Adriatic Sea. Elektroniczny podkład, smyczki, fortepian, a pod koniec także solowa tr±bka - w ten sposób Hisaishi udanie wprowadza nas w ten uroczy album. Obraz muzyki nie zmienia się w następnej ¶cieżce, prezentuj±cej nam kolejny uroczy temat, tym razem jednak grany na saksofonie. Ten sam instrument pojawia się także w zdecydowanie najlepszym utworze na płycie, The Crimson Wings, w którym zawarty został temat główny przyszłej ¶cieżki dĽwiękowej. To wspaniała, nieco nostalgiczna melodia zaaranżowana w znakomity sposób - skrzypcowe i saksofonowe solówki zasługuj± na największe uznanie. Do sfery lirycznej zalicza się także Adriano's Window z banaln±, lecz doprawdy piękn± melodi±.

Z racji komediowego charakteru filmu Miyazakiego, Hisaishi przygotował też kilka humorystycznych motywów. Do nich zaliczaj± się min. kojarz±ce się z tangami lub habanerami Piccolo Corp Rtd, oraz przede wszystkim bardzo chwytliwe i komiczne Dabohaze, napisane dla bandy podniebnych zbirów. Niestety rzucaj± się tutaj uszy do¶ć archaiczne sample, ale do tego rodzaju problemów nawi±żę w dalszej czę¶ci tekstu.

Z typowych dla Hisaishiego tendencji melodycznych i aranżacyjnych wyłamuj± się w zasadzie tylko dwie kompozycje. Pierwsz± z nich jest War Game, oparte na szybkim rytmie i nastrojowych smyczkach. W podobnym tempie utrzymana jest także druga z tych ¶cieżek, The Great Depression. I tutaj znajdziemy energiczny, elektroniczny podkład, zbudowany na samplach w tym przypadku przypominaj±cych dĽwięk marimby. Co nie powinno dziwić, obydwa omawiane w tym akapicie motywy nie znalazły się w filmie Miyazakiego.

Główny problem z omawianym kr±żkiem jest taki sam, jak z poprzednimi wydaniami typu image album. Chodzi oczywi¶cie o pewn± archaiczno¶ć brzmieniow±. Wynika to naturalnie z ograniczonych ¶rodków przeznaczonych na nagranie muzyki. Poniek±d ów staro¶wiecko¶ć dodaje tej pracy pewnej specyfiki, lecz nie ma co ukrywać, że piętno czasu jest na niej do¶ć wyraĽnie słyszalne. Jakkolwiek w tym okresie Hisaishi często korzystał z tego rodzaju sampli, np. w dwóch pierwszych czę¶ciach trylogii filmów dokumentalnych NHK, Universe Within. Słychać je zwłaszcza w kawałku Savoia in a Sea of Clouds, którego swoj± drog± można uznać za protoplastę jednego z pobocznych utworów na soundtracku z Sonatine Takeshiego Kitano.

Niemniej image album z Porco Rosso to muzyka wprost idealnie skrojona pod fanów Joe Hisaishiego. Mamy tutaj długie melodie, różnorodno¶ć i trochę aranżacyjnej brawury. Czasem mog± co prawda doskwierać anachronizmy, lecz co bardziej zagorzali miło¶nicy twórczo¶ci Japończyka, zwłaszcza tej wczesnej, powinni być przygotowani na takie mankamenty. Reasumuj±c, omawiany kr±żek to jeden z najciekawszych i najprzyjemniejszych image albumów Hisaishiego, aczkolwiek mimo wszystko najpierw polecam jednak zapoznać się z soundtrackiem.Inne recenzje z serii:
 • Szkarłatny pilot (soundtrack)

  Nasza ocena
  Oryginalno¶ć ¶cieżki:
  Muzyka na płycie:
  OCENA OGÓLNA:
  Lista utworów
  Czas trwania: 41:19
  Komentarze

 • Kurenai no Buta (Szkarłatny pilot) - image album

  Kompozytor:

  • Joe Hisaishi

  Dyrygent:

  • Joe Hisaishi

  Orkiestrator:

  • Joe Hisaishi

  Wydawca:

  • Tokuma (1992)

  Producent:

  • Joe Hisaishi

  R E K L A M A

  NASI PARTNERZY:  Poki.pl
  Grydladzieci.pl


   
  Strona hostowana przez
  www.twojastrona.pl
  Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
  Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
  Projekt i wykonanie