Szukaj: w


recenzje

Battlestar Galactica (Season 4)


Everything that has a beginning has an end…

Hasło promujące jeden z filmów braci Wachowskich jak ulał pasuje to sytuacji, w jakiej znaleźli się fani Battlestar Galactica już na początku 2009 roku. Ich ulubiony serial zmierzał na spotkanie ze swoim przeznaczeniem. Ale za to jakim! Ostatni etap podróży Floty Kolonijnej, który producenci serialu nazwali „Daybrake”, sprawił, że śpiewane przez Felixa Gaetę w jednym z odcinków frazy: I wish no more, my life you can take..., nabrały jakiejś uniwersalnej wymowy w środowisku fanowskim. Abstrahując jednak od samego, skądinąd spektakularnego zakończenia warto zadać sobie jedno pytanie - jak prezentował się w całości czwarty sezon Battlestara? Ano jak każdy serial, nad którym wisi widmo zdjęcia z anteny, prezentował swoje gorsze i lepsze strony. Oczywiście zabiegi producentów efemerycznie wydłużających żywotność widowiska (dzielenie całości na „półsezony” prezentowane w rocznym odstępie czasu), sprawiły, że w wyniku samego procesu podnoszenia napięcia wypuszczanymi systematycznie materiałami ubogacającymi wybrane wątki o nowe treści, ten czwarty chapter urósł do miana najbardziej zjawiskowego z całej serii. Zjawiskowość owa nie przejawia się jednak wypucowaną do granic możliwości stroną wizualną ino całkiem zaskakującą i poruszającą merytoryką. Wskażcie mi bowiem inny serial o podobnej wymowie, a podchodzący w tak psychologizowany sposób do głównych bohaterów, ich problemów etycznych i poszukiwaniu przezeń metafizycznych wartości swojej egzystencji. Bez wątpienia Battlestar Galactica jest jednym z najbardziej „uduchowionych” seriali s-f ostatnich lat. Czy można to traktować jako jego zaletę, czy też wadę? Na to pytanie chyba każdy widz musi sobie odpowiedzieć indywidualnie...

The ties that bind

Zarówno wspomniane wyżej wątki religijne, jak i polityczne oraz militarne, swoją niesamowitą siłę oddziaływania zawdzięczają między innymi warstwie muzycznej, której to autorem, niezmiennie od ponad 6 lat, jest (w zasadzie to „był”) Bear McCreary. Postać ta, już od pewnego czasu promowana przeze mnie na FilmMusic.pl, coraz częściej również pojawia się na tabloidach prasy poświęcającej uwagę głośnym wydarzeniom z branży muzyki filmowej. Czy wydaje się to dziwne? Złośliwi mogliby powiedzieć, że sukces muzyki Beara tkwi w sukcesie Battlestara, ale i ten zdawać by się mogło słuszny argument można podważyć stwierdzeniem, że to właśnie wizerunek serialu kreowany jest między innymi poprzez pryzmat jego warstwy muzycznej. Bear znalazł się w odpowiednim miejscu oraz czasie i nie omieszkał wykorzystać tej sytuacji. Jego projekty, głównie telewizyjne, pokazują, że mamy do czynienia z kompozytorem bardzo ambitnym i utalentowanym, który mimo pewnych problemów w rozbudowywaniu swojego warsztatu o nowe brzmienia, potrafi oddziaływać z wielką siłą na widownie i słuchaczy. Serial Battlestar Galactica bardzo dokładnie obnaża umiejętności perfekcyjnego wstrzeliwania się Beara nie tylko w problematykę widowiska, ale również gusta odbiorców, którzy nie szczędzą peanów pod jego adresem. Wynikła z tego tytułu olbrzymia fala zainteresowania muzyką do BSG sprawiła, że stało się coś, co jeszcze kilkanaście lat temu było totalną abstrakcją – po zakończeniu emisji każdego sezonu serialu na półkach sklepów muzycznych lądował album ze starannie dobraną mieszanką najlepszych utworów Beara. Co więcej, albumy te sprzedawały się niewiele gorzej niż lansowane przez wielkie stacje telewizyjne i rozgłośnie radiowe popowe krążki. Pojawienie się muzyki do czwartej serii BSG wprowadziło nową jakość do komercyjnej wartości tworu McCreary'ego, wbijając się na czwartą pozycję na liście bestsellerowych albumów Amazon.com. Gdzie tu logika, skoro nawet największe partytury Johna Williamsa, czy Jamesa Hornera rzadko osiągały tak wysokie wyniki sprzedaży? Człowiek znikąd robi po prostu karierę...

A disquiet follows my soul

My tu jednak nie o liczbach, ale o faktach powinniśmy dyskutować. A faktem jest, że to, co komponuje Bear jest doskonałym produktem rzemieślniczym, rozumiejącym zarówno film jak i potrzeby estetyczne zwykłego, niekoniecznie związanego bliżej z muzyką filmową słuchacza. Wynoszenie ilustracji serialowej ponad jej należne w ramach filmowych miejsce, to wręcz obowiązek moralny współczesnego kompozytora, od którego oczekuje się już nie tylko elastyczności w realizowaniu swojego zadania (niekiedy pod presją czasu), ale i inicjatywy mającej zachęcić widza do kolejnej inwestycji, czyli kupna soundtracku. Starcie z czwartym sezonem Battlestara pokazuje, że Bear McCreary sprostał wszelkim oczekiwaniom studia oraz swoich fanów. Dowodem ku temu był fakt rozszerzenia proponowanego do wydania albumu o bonusowy dysk zawierający prawie kompletną ilustrację finalnego epizodu serialu, Daybreak. Chyba daruję sobie skrupulatne opisywanie zawartości krążków w obliczu szczegółowych analiz track-by-track, jakie popełnił na swoim blogu sam kompozytor. Chcących zaczerpnąć informacji u źródeł zachęcam zatem do tej jakże rozszerzającej horyzonty lektury. Zdając sobie tym samym sprawę z tego, że noty kompozytorskie mogą niekiedy ocierać się o ideologizowanie własnego dzieła, warto chyba krytycznym, choć nie pozbawionym subiektywizmu okiem spojrzeć na to wydanie.

Revelations

Pierwsze co uderza po przesłuchaniu albumu, to olbrzymie poczucie zmęczenia materiałem przeplatane niesamowitym pokładem emocji, jakie wzbudza niemalże każdy utwór obu krążków. Jak to wyjaśnić? W jednej z wcześniejszych recenzji prac Beara snułem teorie jakoby kompozytor ten miał niesamowite trudności z opuszczeniem klatki stylistycznej w której zamknął się jakiś czas temu (dodam tylko, że teorię tą agituje publicznie po dziś dzień). Jednakże pomimo zjadania swojego ogona, McCreary potrafi sprzedać towar w taki sposób, że nawet najbardziej wtórny i oklepany utwór słucha się z zapartym tchem. Innymi słowy, Bear, to doskonały muzyczny kuglarz potrafiący jak nikt inny w branży mydlić ludziom... uszy. Przejdźmy jednak do konkretów.

Guess what’s doming to dinner?

Pierwszą płytę otwiera melancholijny, aczkolwiek ekspresyjny kawałek finalizujący przepięknym montażem słowno-muzycznym odcinek „Guess What’s Doming to Dinner”. Warto przeto zaznaczyć, że Gaeta's Lament został specjalnie nagrany na potrzeby albumu soundtrackowego i różni się nieco od aranżacji filmowej. Szczerze powiedziawszy zabieg się opłacił, gdyż jest to moim skromnym zdaniem jeden z najlepszych utworów, jakie znaleźć można na ścieżce do „czwartej” Galactici. Ów lament stanowi również pierwszą, aczkolwiek nieśmiałą próbę zaprezentowania nam tematu przewodniego czwartej serii widowiska. Tematu serii? Nie inaczej! Tak jak i w przypadku poprzedniego, czwarty album posiada swoją muzyczną myśl przewodnią, którą rozpoczynamy podróż przez prawie osiemdziesięciominutowy miszmasz brzmieniowy. Miszmasz, który definiowany jest właśnie owymi znacznikami melodycznymi. Znaczników tych na całej długości płyty pojawia się kilka. Warto w tym miejscu wspomnieć o dwóch najważniejszych, mianowicie instrumentalnej wersji lamentu Gaety, która jak podkreśla kompozytor na swoim blogu, jest rozwinięciem pierwotnej idei, a nie tylko instrumentalną aranżacją słuchanego wcześniej utworu. Dosyć interesująco prezentuje się również Resurrection Hub, szczególnie w kontekście filmowym, gdy dynamicznej akcji dziejącej się na ekranie McCreary przeciwstawia leniwą, formowaną na kształt fugi melodię.

Islanded in a streams of stars

Tematów w czwartej odsłonie Battlestara nie brakuje. Jednym z kluczowych jest oczywiście słynna melodia, która nie dawała bohaterom (Ostatecznej Piątce) spokoju już od dłuższego czasu. Chodzi oczywiście o melodię z zaaranżowanej do finalnej sceny trzeciego sezonu piosenki Boba Dylana, All Along the Watchtower. I tu pojawia się kolejny paradoks związany z konfliktem na tle oryginalność-przebojowość. Bear, linię melodyczną jednej z najbardziej kultowych piosenek amerykańskiego piosenkarza potraktował jako swój temat przewodni, który z niesamowitą siła oddziałuje na słuchacza niemalże za każdym razem, gdy się pojawia. Do najciekawszych epizodów należy zaliczyć Kara Remembers, gdzie obok solowych partii fortepianowych, kompozytor angażuje również dynamiczne elementy perkusyjne oraz gitarowe. Podobne środki, aczkolwiek w bardziej dynamicznej formie wykorzystuje ilustrując jedną z kluczowych scen w ostatnim odcinku serialu (na płycie jest to utwór Kara's Coordinates). Pomimo coraz częstszemu skłanianiu się ku instrumentom muzyki rockową, Bear wierny jest wylansowanej u progu prac nad Battlestarem konwencji, czyli łączenia patetycznych orkiestrowych fanfar z elementami etniki. Etnika owa wyrażana jest obecnością prężnie rozbudowanej sekcji perkusyjnej oraz szeregiem wschodnich instrumentów dętych, na przykład duduka, czy smyczkowych jak: erhu, biwa, czy shamisen. Jeszcze jedną tendencję da się zauważyć słuchając muzyki do czwartego sezonu, a którą to powoli dostrzec można było już przy okazji poprzedniego albumu z tego serialu. Mianowicie McCreary coraz bardziej oddala się w kierunku muzyki azjatyckiej, co przejawia się nie tylko obecnością wyżej wspomnianych instrumentów smyczkowych, ale i sposobie posługiwania się bębnami. Schematy rytmiczne są bardziej niekonwencjonalne, choć stale zależne od pozostałej części faktury (w tym miejscu warto zapoznać się na przykład z trackiem Blood on the Scales). Eksperymentatorskie skłonności Beara także i tym razem dały o sobie znać. Widać to wyraźnie w utworach sprzeniewierzających się pierwotnej konwencji ilustracji. Tym oto sposobem otrzymujemy interesującą (ale tylko interesującą) sonatę fortepianową oraz chóralne oratorium zamykające pierwszy krążek. Pomimo szczerych intencji doszukiwania się w tych utworach artystycznej duszy Beara, jedyne co odnalazłem, to kolejny perfekcyjny zabieg ambitnego rzemieślnika, naśladującego pewne ikony parafrazowanego gatunku.

Daybreak

Muszę przyznać, że cały okres wyczekiwania na soundtrack do czwartego sezonu BSG wypełniały mi obawy o jakość estetyczną oraz spójność merytoryczną drugiego dysku, czyli muzyki ilustrującej ostatni odcinek serialu, Daybreak. Pomimo całkiem sporego szału, jaki robiła ona pomiędzy poszczególnymi scenami filmowymi, niekoniecznie musiała ona sprawdzać się jako autonomiczne dzieło godne zaprezentowania na płycie. Na szczęście moje obawy okazały się mocno przesadzone. Co więcej, Bear McCreary ugruntował mnie tym krążkiem w przekonaniu, że ma poważne predyspozycje do stania się w niedługim czasie „serialowym Johnem Williamsem”. Piętnastominutowa sekwencja ostatniej szarży sił kolonijnych w starciu z Cylonami powala swoją polifonią i wielowątkowością tematyczną (choć i tu nie obyło się bez pewnych przywar. Oto bowiem irytującym wydaje się sam początek utworu tak bezczelnie nawiązujący do jednego z tematów Posejdona Klausa Badelta). Choć sam kompozytor uważa ten kawałek za jeden z najlepszych na płycie, z pewnością mógłbym odnaleźć nań wiele innych, zdolnych konkurować, a nawet wybić się ponad Assoult on the Colony, choćby pod względem melodycznym. I nie chodzi tu bynajmniej o utwory akcji, które wypełniają pierwsze pół godziny krążka, aczkolwiek i tam znaleźć można perełki w postaci wspomnianego wyżej Kara's Coordinates. Osobiście największe wrażenie wywarło na mnie ostatnich sześć utworów, stanowiących pewnego rodzaju epilog dla całego serialu. Słuchając tejże niekończącej się suity znanych nam z poprzednich soundtracków tematów na myśl przychodzi mi analogiczna kompozycja jaką popełnił kilka lat temu Howard Shore na potrzeby długiego, ale jakże dramatycznego zakończenia Powrotu Króla. Choć pod względem artystycznym i rzemieślniczym dzieło Beara plasuje się o kilka klas niżej, nie można odmówić mu jakiejś ckliwości, może i obłudnej po części, ale niesamowicie oddziałującej na słuchacza. Szczególnie mocno, gdy do audytywnych dołączamy również doświadczenia wizualne. Takowe prześlizgiwanie się pomiędzy poszczególnymi tematami serii (także tymi sporządzonymi przez Stu Philipsa na potrzeby pierwowzoru) w całkiem dobrze skonstruowanej fakturze muzycznej stanowi idealne podsumowanie serialu. Nic dodać, nic ując...

Someone to watch over me

Gdybym został postawiony przed możliwością ingerencji w zawartość albumu do czwartego sezonu BSG, chyba nie zdecydowałbym się na jakieś większe zmiany. Rzadko zdarza się, aby serialowa ścieżka dźwiękowa, pomimo względnej wtórności stylistyczno-tematycznej prezentowała się tak okazale. Owszem, są momenty, kiedy najchętniej przewinęłoby się dany utwór do bardziej inwazyjnych fragmentów, jak chyba w każdej kompilacji mającej na celu pokazanie różnego oblicza danej partytury. Nie jest to jednak na tyle problematyczne, aby rozpisywać się nad tym specjalnie. Faktem jest, że Bear McCreary przez sześć lat pracy nad Battlestar Galactica (wpierw pod czujnym okiem Richarda Gibbsa, później sam) udowadniał systematycznie, że jest kompozytorem, który ma wiele do powiedzenia pod względem muzycznym. Choć łatwo zakleszcza się w określonym języku stylistycznym, potrafi nawet najbardziej ograną melodię sprzedać jako coś zupełnie świeżego i doskonałego w odbiorze. Publiczna aktywność kompozytora tylko pomaga mu zjednywać sobie rzesze kolejnych fanów. Jeżeli zatem jego muzyka znajduje tak silny odzew nie tylko wśród widzów, ale i melomanów, życzę aby kolejne projekty otwierały mu drogę do jeszcze większej kariery. Kto wie, może już w Hollywood...Inne recenzje z serii:
 • Battlestar Galactica: 25th Anniversary Edition
 • Battlestar Galactica
 • Battlestar Galactica (Season 1)
 • Battlestar Galactica (Season 2)
 • Battlestar Galactica (Season 3)
 • Battlestar Galactica: The Plan / Razor

  Zobacz także wywiad z Bearem McCrearym, gdzie kompozytor opowiada nam o swojej pracy nad serialem.

  Autor recenzji:  Tomek Goska
  Nasza ocena
  Oryginalność ścieżki:
  Muzyka w filmie:
  Muzyka na płycie:
  OCENA OGÓLNA:
  Lista utworów
  CD 1:
  • 1.  Gaeta's Lament (04:49)
  • 2.  The Signal (05:09)
  • 3.  Resurrection Hub (03:40)
  • 4.  The Cult of Baltar (05:42)
  • 5.  Farewell Apollo (02:55)
  • 6.  Roslin Escapes (02:55)
  • 7.  Among the Ruins (07:44)
  • 8.  Laura Runs (02:21)
  • 9.  Cally Descends (03:08)
  • 10.  Funeral Pyre (03:57)
  • 11.  Roslin and Adama Reunited (01:59)
  • 12.  Gaeta's Lament (Instrumental) (04:50)
  • 13.  Elegy (02:55)
  • 14.  The Alliance (02:30)
  • 15.  Blood on the Scales (05:19)
  • 16.  Grand Old Lady (00:51)
  • 17.  Kara Remembers (03:28)
  • 18.  Boomer Takes Hera (02:39)
  • 19.  Dreilide Thrace Sonata No. 1 (05:35)
  • 20.  Diaspora Oratorio (04:52)
  CD 2:
  • 1.  Caprica City, Before the Fall (04:34)
  • 2.  Laura's Baptism (02:40)
  • 3.  Adama in the Memorial Hallway (02:11)
  • 4.  The Line (03:57)
  • 5.  Assault on the Colony (15:07)
  • 6.  Baltar's Sermon (04:25)
  • 7.  Kara's Coordinates (04:21)
  • 8.  Earth (03:08)
  • 9.  Goodbye Sam (02:11)
  • 10.  The Heart of the Sun (03:20)
  • 11.  Starbuck Disappears (02:09)
  • 12.  So Much Life (05:01)
  • 13.  An Easterly View (04:23)
  • 14.  The Passage of Time (01:18)
  Czas trwania: 136:09
  Komentarze
  P. 2009-08-11 12:19
  Mi sie natomiast muzyka podobala. Warto siegnac po ten krazek, ba moze nawet pokusic sie o zakup i sprowadzenie z krain, gdzie plyty te dostepne sa na polkach - swoja droga : do szalu doprowadza mnie to, iz u nas wciaz wiele tytulow jest niedostepnych... Natomiast recenzja mi sie nie podobala. Widac, ze autor kleczy na kolanach przed BSG ale stara sie to ukrywac...Kazdy ma prawo do swoich gustow i z pewnoscia chetniej recenzjuje sie cos co ma uznanie samego recenzenta. Dlatego na to moge przymknac oko. Ale blagam, nie piszcie takich dlugich recenzji - sa nudne. Czcionka jest trudna do odczytania w tak dlugim tekscie. Na prawde uwazam, iz w recenzjach nie ma sensu umieszczac faktow zwiazanych z tematyka filmu czy serialu - kazdy zainteresowany sam to sprawdzi. Nie czytam recenzji bo interesuje mnie film. Czytam bo interesuje mnie muzyka. W waszych recenzjach jest za duzo filmu. Tu wrecz jest serial,serial, kompozytor i troche o muzyce...Poza tym przestancie uzywac - sorry za wyrazenie : slow, ktore w kontekscie sa po prostu ( i tu wyrazenie ) debilne - od kiedy muzyka ma "fakture" ? Dobry recenzent i dobra recenzja charakteryzuja sie zwiezla, logiczna wypowiedzia, bez niepotrzebnych ubarwien i epitetow. Wy tu nie piszecie recenzji tylko pamietniczki z muzycznych orgazmow lub wrecz odwrotnie - ich braku....Zmilujcie sie nad czytelnikiem ( inteligentnym i obeznanym rzecz jasna ). Zeby nie bylo - z zawodu jestem recenzentem pracujacym dla wydawnictw ( to nie po to, zeby rzucac kogos na kolana, ale po to zeby udzielic paru wskazowek; chlopaki macie pasje, tylko pomimu wielu lat pisania recenzji, wciaz wam brak warsztatu odpowiedniego )
  Tomasz Goska 2009-08-11 18:50
  Od kiedy muzyka ma fakturę? Od momentu, kiedy zaczęto łączyć ze sobą instrumenty ;)
  Tomasz Goska 2009-08-11 18:57
  Poza tym... Nie piszemy dla wydawnictw, a na potrzeby portalu, a to trochę inna działka. Nasze (przynajmniej moje) recenzje są efektem jakichś impresji, więc ich kształt jest jaki jest. Zdaję sobie sprawę, że ta jest kolosalna jeżeli chodzi o długość, ale po prostu miałem dużo do powiedzenia i o! W każdym razie dzięki za zwrócenie uwagi.
  Thedues 2009-08-11 21:54
  Z przykrością musze Alek przyznać racje koledze powyżej, a co to w ogóle za tekst, że piszesz je dla portalu? Przecież to nie jest Twój prywatny blog, który adresujesz do swoich ulubieńców. Kiedyś Twoje recenzje były bardzo ciekawe i pisane „ludzkim” językiem. Obecnie to 80% tekstu jest dla mnie wręcz aczytalna i co najgorsze niezrozumiała. Używasz słownictwa, które nawet w książkach naukowych nie jest współcześnie stosowane. Ten pseudonaukowy bełkot z pewnością świadczy, iż osiągnąłeś wyższy stopień wtajemniczenia;) w przypadku swego „pióra” aczkolwiek zauważ, że Ty owym sposobem przekazywania treści utrudniasz zrozumienie zwykłym laikom(również i mnie). Z drugiej strony może Twoje recenzje są już przeznaczone dla całkiem innego grona odbiorców(jakich??) i po prostu ja się jakoś do nich nie łapie;P
  Tomasz Goska 2009-08-11 22:41
  Moje podejście do recenzji wiąże się z tym, że poniekąd przez pewien czas "naukowo" zajmowałem się gatunkiem pisząc prace mgr, a teraz pracując nad innym projektem również naukowym, stąd zmiana w podejściu do formułowania recenzji. Ale bez obaw. Nie mam zamiaru już czytelników katować żadną recenzją, bo po zakończeniu konkursu BSG wybywam. :)
  Serenite 2009-08-11 23:39
  Recenzja faktycznie jest za długa, ale nazywanie jej "pseudonaukowym bełkotem" to gruba przesada. Napisana jest po prostu bogatym i barwnym językiem, staranną polszczyzną. Nie jestem bynajmniej naukowcem, a jakoś nie znalazłam tu żadnych niezrozumiałych zwrotów. PS. Osobiście bardzo lubię czytać recenzje na filmmusic, ale cóż, to zapewne dlatego, że trafiają do mnie "pamiętniczki z muzycznych orgazmów" :P
  Thedues 2009-08-12 00:03
  użyłem zwrotu Twoje recenzje;) a więc nie chodziło mi tylko to TĄ konkretną;) Pozdrawiam fana pamiętników;P
  Serenite 2009-08-12 00:06
  Fankę :P
  Mefisto 2010-02-05 03:13
  Solidna 4. Co prawda wydanie sezonu 4 jest dla prawdziwych hardcorów, bo muzyki jest zwyczajnie za dużo i słychać zmęczenie materiału, ale kompozytor dzielnie ciągnie całość do końca.
  Mieszko 2013-08-05 10:31
  Zmęczenie, a raczej wymęczenie materiału.

  Do tej recenzji istnieje jeszcze 1 komentarz. Chcesz zobaczyć wszystkie?    » pokaż wszystkie
 • Battlestar Galactica (Season 4)

  Kompozytor:

  • Bear McCreary

  Dyrygent:

  • Bear McCreary

  Orkiestrator:

  • Brandon Roberts

  Soliści:

  • Chris Bleth (duduk, bansuri)
  • Osamu Kitajima (biwa)
  • Greg Walsh (shamisen)
  • Loga Ramin Torkian (lafta)
  • Steve Bartek (gitary)
  • Nate Wood, M.B. Gordy (perkusje)

  Wydawca:

  • La-La Land Records (2009)

  Producent:

  • Bear McCreary
  • Steve Kaplan

  R E K L A M A

  NASI PARTNERZY:  Poki.pl
  Grydladzieci.pl


   
  Strona hostowana przez
  www.twojastrona.pl
  Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
  Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służą jedynie celom informacyjnym.
  Projekt i wykonanie