Szukaj: w


Nagrody
FilmMuzy
Idea wirtualnej statuetki Filmmuzy, kolejnej towarzyszki Apollina wykiełkowała w naszych głowach już pod koniec roku 2006. To wła¶nie wtedy postanowili¶my, że portal filmmusic.pl co roku będzie przyznawać swoj± internetow± nagrodę, na ktor± jednak trzeba było czekać ponad rok. Kusz±c± kobietę pokryt± 24 karatowym złotem wspart± o wiolonczelę i stoj±c± na ta¶mie filmowej, choć nierzeczywist± to jednak piękn± i… poż±dan±. Statuetkę której zdobycie znamionować będzie uznanie całej redakcji portalu, redakcji która demokratycznym głosowaniem wybiera najpierw nominowanych, a potem zwycięzców w 4 kategoriach. Ponadto postanowili¶my przyznawać tzw. "Antymuzę" czyli swego rodzaju rózgę za najgorszy score - Gniot roku.

Oscary
Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w branży, choć co roku werdykty szacownego gremium spotykaj± się z duż±, a momentami druzgoc±c± wręcz krytyk±. Przyznawana od 1929 roku, pokryta złotem statuetka rycerza jest obiektem poż±dania niemal każdego filmowca, nieraz również tych, którzy od komercyjno¶ci i bufonady Akademii ostentacyjnie się odcinaj±. Kategorie muzyczne przez lata ewoluowały, by obecnie przybrać formę „Best Score” oraz „Best Song”. Oscary nieraz irytuj±, co roku wzbudzaj± mnóstwo kontrowersji ale na jedno nie można narzekać - na brak emocji.

Złote Globy
Na kilka tygodni przez rozdaniem Nagród Akademii swoje wyróżnienia – uznawane za ważny prognostyk przed gal± Oscarów – wręcza Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Czasem jest to impreza bliĽniacza, a czasem ciekawa przeciwwaga dla złotych statuetek, także w kategoriach zwi±zanych z muzyk± filmow±: Best Original Score oraz Best Original Song. Bardziej elastyczne niż wyróżnienia Akademii, Złote Globy ciesz± się sporym uznaniem branży i jak się wydaje, stosunkowo rzadziej zdarzaj± im się spektakularne „wpadki”.

BAFTA
Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, choć z nazwy zdaj± się być wyróżnieniami narodowymi, w rzeczywisto¶ci wykraczaj± poza kinematografię brytyjsk±. W przypadku muzyki filmowej regularnie wzbudzaj± w ¶rodowisku mieszane uczucia, w¶ród nominowanych promuj±c ¶cieżki spoza głównego nurtu i to nieraz te niekoniecznie najwyższej jako¶ci. Niemniej nagrody BAFTA s± ciekaw± alternatyw± dla Hollywoodu, która niejednokrotnie potrafi zaskoczyć i cieszy się spor± estym± na Starym Kontynencie.

Cezary
Przyznawane regularnie od 1975 roku przez Académie des Arts et Techniques du Cinema, s± Cezary najważniejsz± nagrod± francuskiego przemysłu filmowego. Silniej ukierunkowane na kino narodowe, wskazuj± często interesuj±ce pozycje muzyki filmowej w kategorii Najlepsza muzyka napisana dla filmu. Lista zwycięzców jest tu również mocno zróżnicowana, bo choć dominuj± francuscy kompozytorzy, swoje chwile chwały mieli również Polacy: Zbigniew Preisner i Wojciech Kilar.

Saturny
Saturn Award jest to nagroda przyznawana od 1972 roku przez przez Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films. Przyznaje się j± najlepszym filmom z gatunków: science fiction, fantasy i horror. W¶ród wielokrotnie nominowanych kompozytorów można wymienić takie tuzy gatunku, jak John Williams, Jerry Goldsmith, czy Danny Elfman

Polskie Nagrody
Dla rodzimej muzyki filmowej szczególnie znacz±ce s± dwie nagrody. Pierwsz± jest oczywi¶cie Złoty Lew, rozdawany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, drug± za¶ stanowi Orzeł, czyli nagroda Polskiej Akademii Filmowej.Pozostałe
Inne nagrody muzyki filmowej, takie jak hiszpańskie Los Premios Goya, The Annie Awards, The Grammy Awards, czy chińskie The Golden Horse Awards...

R E K L A M A

NASI PARTNERZY:Poki.pl
Grydladzieci.pl


 
Strona hostowana przez
www.twojastrona.pl
Copyright © 2005-2007 FilmMusic.pl.
Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
Projekt i wykonanie