Szukaj: w


biografie

Karl Jenkins

Karl Jenkins urodził się w małej walijskiej miejscowo¶ci na rok przed zakończeniem II Wojny ¦wiatowej, tam też spędził dzieciństwo. Jego ojciec, nauczyciel muzyki w miejscowej szkole, parafialny organista i szef chóru dał mu podstawowe muzyczne wykształcenie. Wyższe zdobył na Uniwersytecie Walijskim oraz na Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie. Pierwsze kroki w swej muzycznej karierze stawiał jako oboista w National Youth Orchestra of Wales, następnie dał się poznać jako muzyk jazzowy: poza obojem grał na saksofonie oraz klawiszach. Występował w takich zespołach jak Graham Collier's group, Nucleus (z tym zdobył główn± nagrodę na festiwalu jazzowym w Montreaux w 1970 r.) oraz najbardziej znanym Soft Machine. Po rozpadnięciu się tej ostatniej grupy, w roku 1978, Walijczyk skupił się na solowej karierze. Zacz±ł komponować i nagrywać kompozycje m.in. do reklamowych spotów i to ta pozornie tak mało artystyczna, mało wysublimowana gał±Ľ muzyki przyniosła mu olbrzymi rozgłos. Najpierw była reklama jubilerskiej firmy De Beers z tematem wykorzystanym potem na kompilacji Diamond Music, ale dopiero wykorzystany w spocie Delta Airlines fragment zupełnie nowego konceptu kompozytora, zatytułowanego Adiemus przyniósł mu ¶wiatowy rozgłos.

Oparty o etnicznie brzmi±ce wokalizy wy¶piewuj±ce frazy w nieistniej±cym języku Adiemus do dzi¶ pozostaje najpopularniejszym dziełem kompozytora, a tytułowy utwór wci±ż można usłyszeć w wielu stacjach radiowych, jednak muzyczny dorobek Jenkinsa jest dużo bogatszy i bardziej zróżnicowany. Walijczyk pisał opery (Eloise), koncerty na harfę (Over the Stone), saksofon barytonowy (Ave Verum) i cał± orkiestrę (Quirk). Znakomicie wychodziły mu aranżowane na orkiestrę i chór concept-albumy jak The Armed Man: A Mass for Peace czy Requiem. Karl Jenkins sprzedał ł±cznie ponad 3 miliony płyt, uzyskuj±c dla wielu z nich status złotej i platynowej. W ankieice przeprowadzonej przez brytyjsk± rozgło¶nię zajmuj±c± się muzyk± klasyczn±, Karl Jenkins zaj±ł 8 miejsce w¶ród najpopularniejszych kompozytorów i pierwsze w¶ród żyj±cych. Za swoje zasługi w rozwoju muzyki został odznaczony państwowym odznaczeniem w roku 2005 przez sam± Elżbietę II.

Choć prace Jenkinsa cechuj± się ¶wietnymi aranżacjami, dobrym wykonaniem, a przy tym nie popadaj±c w banał s± jednocze¶nie, dzięki atrakcyjnej melodyce i folkowym konotacjom, bardzo atrakcyjne nawet dla przeciętnego słuchacza, to jednak tak interesuj±cy kompozytor, maj±cy bogate do¶wiadczenie w komponowaniu do telewizyjnych reklam, nie znalazł zatrudnienia u producentów filmowych. Jego dorobek w tym zakresie jest nad wyraz skromny: jeden film krótkometrażowy i zapomniany serial z lat 80-tych, kolejny serial z roku 2001 (Jenkins wkorzystał napisane doń tematy do ostatniego albumu z serii Adiemus) oraz najważniejsza filmowa praca Walijczyka - ¶wietna, utrzymana w klasycznym epicko-etnicznym stylu partytura do nowozelandzkiego dramatu Vincenta Warda River Queen. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszło¶ci ten ¶wietny kompozytor jeszcze przynajmniej raz skusi się na napisanie jakiej¶ ¶cieżki dĽwiękowej. To, co zaprezentował w River Queen oraz to, co znamy z jego concept-albumów dawałoby nadzieję na znakomit± muzykę filmow±.

Recenzja płyty z serii Adiemus
 • The Songs of Sanctuary

  Oficjalna strona kompozytora:
 • www.karljenkins.com  Nagrody:

   Golden Goblet:
  • 2006 - River Queen


  Autor biografii:  Łukasz Koperski
  Filmografia
  2005:
 • River Queen

  2001:
 • Dying to Dance (TV)

  1983:
 • The Bad Sister (TV)

  1982:
 • Shadows (krótkometr.)
 • Karl Jenkins

  Data urodzenia:

  1944-02-17

  Miejsce urodzenia:

  Penclawdd, Walia

  R E K L A M A

  NASI PARTNERZY:  Poki.pl
  Grydladzieci.pl


   
  Strona hostowana przez
  www.twojastrona.pl
  Copyright © 2005-2020 FilmMusic.pl.
  Wszelkie materiały multimedialne wykorzystane na tej stronie służ± jedynie celom informacyjnym.
  Projekt i wykonanie